Quantcast
Viewing latest article 18
Browse Latest Browse All 59851

Líbya viní z nepriateľstva desiatku medzinárodných organizácií, v krajine ukončila činnosť ich činnosť

Líbya ukončila činnosť desiatich medzinárodných organizácií, ktoré vinia z "nepriateľských aktivít", najmä z toho, že chcú v krajine "usadiť migrantov" zo subsaharskej Afriky. Informovala o tom dnes BBC. Krok líbyjskej vlády odsúdili zástupcovia z európskych štátov a OSN. Medzi vyhostenými organizáciami sú napríklad Lekári bez hraníc, Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov alebo Nórska rada pre utečencov.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
image

Sudánski utečenci čelia na ceste do Európy hrôzam

"Plán na presídlenie migrantov afrického pôvodu do našej krajiny predstavuje nepriateľský čin. Jeho cieľom je zmeniť demografické zloženie krajiny a ohroziť rovnováhu líbyjskej spoločnosti," tvrdil na tlačovej konferencii Sálim Ghaís z Úradu pre vnútornú bezpečnosť, ktorá spadá pod ministerstvo vnútra.

Podobné vyhlásenie urobilo pred dvoma rokmi Tunisko, ktoré potom čelilo obvineniu z rasizmu, píše BBC.

Image may be NSFW.
Clik here to view.
image

Vodca východnej Líbye tvrdí, že sa v Paríži stretol s Macronom. Diskutovali vraj o situácii v krajine

Obe krajiny predstavujú významné tranzitné miesto pre mnoho obyvateľov afrických štátov na ceste do Európy. Od pádu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011 sa táto severoafrická krajina stretáva s politickou nestabilitou. V Líbyi tak v súčasnosti stále fungujú dve vlády. Jedna sídli na východe krajiny, druhá vládne zo západu. Táto situácia nahráva vzniku početných ozbrojených skupín a obchodu s ľuďmi.

Rozhodnutie o konci niektorých neziskových organizácií urobila vláda, ktorá sídli v metropole Tripolis na západe krajiny.

Organizácie, ktorých sa terajšie nariadenie vlády týka, svoju prácu v krajine obhaujú a varujú pred následkami kroku pre mnoho ľudí s pobytom v Líbyi. Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov upozornil, že nepomáha "migrantom", ale "utečencom".

O zneužívaní ľudí, ktorí pochádzajú z iných afrických štátov, v Líbyi existujú početné správy. Sexuálne zneužívanie sa podľa neziskovej organizácie Líbya Crimes Watch odohráva aj v štátnych migračných zariadeniach. Krajina nepodpísala ženevský Dohovor o právnom postavení utečencov z roku 1951 a na utečencov a záujemcov o azyl tak miestne úrady pozerajú ako na "nelegálnych migrantov".


Viewing latest article 18
Browse Latest Browse All 59851