Ivana nemala nikdy v živote problém s jačmeňom. Keď mala niečo po päťdesiatke, okúsila svoj prvý jačmeň v živote. Až vtedy pochopila, o čom jej vraveli kamaráti, keď ho mali.
„Pálil a bodavo bolel, šla som teda k lekárovi. Predpísal mi antibiotickú masť a povedal, že o pár dní bude po probléme. Mal pravdu. Po týždni sa oko zahojilo a upokojilo. Idyla však netrvala dlho. Po mesiaci sa problém zopakoval. Opäť liečba a rýchle uzdravenie,“ hovorí Ivana. Keď sa jačmeň zopakoval asi piatykrát za sebou, začal lekár hovoriť o tom, že problém bude mať nejakú inú príčinu. Možno cukrovku.
„Nechcela som veriť, veď cukrovku nemal nik z rodiny. Hoci nerada, šla som na testy a čuduj sa svete, nakoniec sa ukázalo, že trpím na cukrovku 2. typu. Až vtedy som pochopila ten svoj večný smäd a zvýšenú únavu. „Začala som sa liečiť a po čase môj problém s očami zmizol. Napriek tomu si však musím dávať pozor. Som diabetička, tí vraj môžu mať veľké problémy s očami,“ uzatvára Ivana.
Oči vedia človeka poriadne vytrápiť, najmä ak je sezóna ich zápalov. Aké sú tie najčastejšie a ako nad nimi vyhrať?
1. Zápaly očných spojoviek
Sú na špici rebríčka najčastejších očných zápalov. Konjunktivitídy, ako sa odborne nazývajú, sú zápalom prednej časti oka. Tej, ktorá prekrýva bielko. Môžu byť infekčné a neinfekčné.
„Infekčné zápaly vznikajú prenosom a pôsobením baktérii, vírusov, parazitov a chlamýdií. Niekedy sa objavujú aj po chrípke,“ rozpráva očný lekár doc. MUDr. Jozef Čmelo, PhD., MPH., z Centra neurooftalmológie v Bratislave. Neinfekčné zápaly sú zasa neprenosné a vznikajú ako odpoveď na nejaký alergén, suchosť oka, toxicitu vonkajšieho prostredia alebo sa vyskytujú pri niektorých celkových ochoreniach, ako sú reuma či choroby štítnej žľazy.
„Rizikovým faktorom, ktorý praje vzniku tohto ochorenia je aj cukrovka. Oslabuje obranyschopnosť organizmu, infekčné mikróby majú tak uľahčený vstup do oka,“ objasňuje lekár.
Treba ich rozlíšiť
Zápal spojoviek sa spočiatku podobá problémom so suchými očami alebo s alergiou. „Oči slzia, sú začervenané a opuchnuté, no pre infekčné zápaly je typický výraznejší a žltkastý sekrét v spojovkovom vaku. Už na prvý pohľad sa líši od vodnatého sekrétu, ktorý sprevádza alergiu,“ ozrejmuje MUDr. Čmelo.
Rozpoznať jednotlivé druhy zápalu môže iba očný lekár a je to nesmierne dôležité, každý zo spomenutých problémov si totiž vyžaduje inú liečbu. „Určitou nápoveďou je aj to, ak je červené iba jedno oko. Vtedy väčšinou ide o neinfekčný zápal, respektíve podráždenie oka nejakým vonkajším podnetom, alebo je to reakcia na cudzie teliesko v oku. Ak sú červené obe oči, je viac než pravdepodobné, že ide o zápalové ochorenie,“ upozorňuje lekár.
Aká je liečba?
Túto diagnózu vo väčšine prípadov vyliečia kvapky, či už antialergické alebo antibiotické. „Pri alergických problémoch je potrebné vyšetrenie očným lekárom. Existuje viac druhov očných alergií a až po mikroskopickom vyšetrení je možné predpísať vhodné kvapky. Vyvarujeme sa tak zbytočnej aplikácii liekov, ktoré potom nemajú žiadaný účinok,“ objasňuje MUDr. Čmelo a upozorňuje na to, aby ste si počas zápalu spojoviek nesiahali do očí a nepoužívali kontaktné šošovky.
„Po preliečení si treba zaobstarať nový pár šošoviek, aby sa zabránilo opätovnej infekcii,“ varuje lekár. Ak sú dôvodom ťažkostí suché oči, treba ich liečiť. Očné slzy majú nielen ochrannú, ale aj výživovú funkciu oka. Keď chýbajú, oči sú náchylnejšie na infekčné zápaly, ale aj na alergické reakcie. Nad suchými očami preto nemávnite rukou, najmä ak trh ponúka množstvo prostriedkov na zmiernenie ťažkostí. Od očných kvapiek, gélu cez očný sprej, ktorý sa aplikuje cez viečko.
„Pri extrémne suchých očiach môžeme problém vyriešiť aj vložením špeciálnych netoxických implantátov do slzných ciest. Vďaka nim pacient nemusí používať očné kvapky vôbec alebo len zriedkavo a napriek tomu oči netrpia. Tieto liečebné možnosti však nestačia, v prvom rade je potrebné odstrániť vyvolávajúcu príčinu problému,“ prezrádza oftalmológ.
Nepodceňujte to!
Treba každý zápal odborne liečiť? Nestačí domáca liečba? „Niektoré neliečené závažné zápaly oka, najmä ak postihujú rohovku, dúhovku, sa môžu skončiť až slepotou. Veľmi zákerný je napríklad epidemický vírusový zápal spojovky a rohovky. Najskôr sa prejavuje ako bolestivý zápal spojovky a mihalníc. Žiaľ, keď sa nelieči, môže poškodiť rohovku a hrozia dlhotrvajúce až doživotné poruchy zraku. Rohovka sa môže skaliť, čím sa stáva čiastočne nepriehľadná, “ vystríha MUDr. Čmelo.
Príznaky zápalu spojoviek
* bolestivé pálenie a svrbenie jedného alebo oboch očí
* nepríjemný pocit piesku či iného cudzieho telesa v oku
* svetloplachosť, až taká, že máte problém otvoriť oči
* spojovka pokrývajúca očné bielko je výrazne začervenená s rozšírenými
cievami
* slzenie
* žltkastý výtok z oka
Aké sú typy?
Vírusový zápal spojoviek
Šarapatí hlavne medzi deťmi školského veku a je veľmi nákazlivý. Objavuje sa často po viróze. Zvyčajne zmizne sám asi po týždni.
Bakteriálny zápal spojoviek
Typický je medzi dospelými a hlavným príznakom je hnisavý očný výtok. Neliečte ho bylinkami ani očnými výplachmi. Potrebujete lokálne antibiotiká a návštevu lekára naozaj neodkladajte. Bez liečby môže ochorenie trvať aj tri týždne, s antibiotickými masťami či kvapkami budete fit do týždňa.
Novorodenecký zápal spojoviek
Vyvolávajúcim činiteľom sú chlamýdie z matkinej vagíny. Objavuje sa päť až pätnásť dní po pôrode. Deti s chlamýdiovým zápalom spojoviek sa liečia antibiotikami. Nestačia lokálne, musia ich prijímať ústne, pretože hrozí chlamýdiový zápal pľúc.
Zápal spojoviek z vody a pri alergii
Príčinou problémov môžu byť aj bazény s nedostatočne chlórovanou vodou. Alergickú konjunktivitídu zasa zapríčiňujú pele alebo iné vzdušné alergény, prípadne vzniká ako reakcia na zložky mejkapu. Lieči sa antihistaminikmi a kortikoidmi.
Kvapavkový zápal spojoviek
Pôvodcom tejto gonokokovej infekcie je baktéria spôsobujúca aj kvapavku. Gonokoková konkunktivitída je veľmi nebezpečná. Môže mať za následok rohovkové vredy, perforáciu oka až slepotu. Ohrození sú predovšetkým novorodenci matiek s kvapavkou, ale ochorenie môže prepuknúť aj u dospelých, najmä pri nedostatočnej hygiene. Pomáha antibiotická liečba.
Ako predísť zápalom spojovky?
1. Dodržiavajte bežnú očnú hygienu
Nesiahajte si do očí, keď ste predtým chytali peniaze, kľučky na dverách či pracovali s počítačom. V prípade potreby používajte „umelé slzy“, najmä v klimatizovanej miestnosti.
2. Riešte svoje zdravotné problémy, aj tie, ktoré zdanlivo nesúvisia s očami. Napríklad vytlačené oči pri hormonálnych poruchách štítnej žľazy, poškodené mihalnice, ale treba liečiť aj celkové ochorenia ako poškodenie pečene, cukrovku či akné. Dôvodom ťažkostí môžu byť aj niektoré antialergické a psychotropné lieky, prostriedky proti bolesti.
3. Pri nádche a prechladnutí je dôležité nedotýkať sa očí. Školáci s vírusovou konjunktivitídou by mali zostať doma, aby sa infekcia zbytočne nerozšírila.
4. Ak si oplachujete oči, používajte sterilný roztok, pri aplikácii očných kvapiek dbajte, aby sa kvapkadlo nedotklo oka. Rozhodne ho po každom použití opláchnite a často kvapky vymieňajte.
5. Mejkap vymieňajte minimálne po troch mesiacoch. Býva totiž častým zdrojom očných zápalov. Nikdy ho nepožičiavajte a pomôcky na maľovanie nenavlhčujte slinami.
6. Dodržiavajte zásady hygieny pri manipulácii s kontaktnými šošovkami a nikdy ich nezvlhčujte slinami
2. Jačmeň a vlčie zrno
Reč je o veľmi častých očných infekciách. Ich rozvoju pomáha fakt, že očné viečka sú popretkávané množstvom mazových žliazok, ktoré ústia pri koreni rias. Tvoria maz zvlhčujúci oko i jeho okolie. „Ak sa niektorá žliazka upchá, maz nemá kade odtekať a miesto opúcha. Na okraji viečka sa mení na jačmeň, odborne hordeolum. V stene viečka zasa vyrastá vlčie zrno, chalazión,“ ozrejmuje MUDr. Čmelo.
Za všetko môžu stafylokoky
Príčinou oboch očných zŕn sú predovšetkým stafylokoky – baktérie, ktoré bežne žijú na koži. „Opakované infekcie, zápaly rohovky či spojovkového vaku môžu narušiť obranné línie oka a vpustiť stafylokoky do mazových žliaz,“ vysvetľuje MUDr. Čmelo. Ťažkosti môže vyprovokovať aj syndróm suchého oka, keď nedostatočný slzný film neodplaví nečistoty.
Ak vás trápia tieto ťažkosti, skúste si oči často oplachovať a používať umelé slzy. Možno sa s jačmeňom či vlčím zrnom nadobro rozlúčite. Také jednoduché to však nie je s ďalším provokatérom. Cukrovkou 2. typu. Problémová je iba nekompenzovaná, ktorá je dôsledkom nesprávnej liečby alebo stavu, keď napriek terapii máte v krvi priveľa cukru.
„Diabetici sú náchylnejší na opakovanú tvorbu jačmeňa aj vlčieho zrna a niekedy až tieto dve diagnózy pomôžu odhaliť diabetes,“ ozrejmuje odborník a dopĺňa, že príčinou jačmeňa alebo vlčieho zrna môže byť aj krátkozrakosť, ďalekozrakosť či astigmatizmus. Kameňom úrazu ani nie sú tieto diagnózy, ale nenosenie okuliarov. „Spomínam si na staršiu pani. Bola krátkozraká a trpela silným astigmatizmom. Neustále mala problémy s tvorbou jačmeňov, no nevedeli sme odhaliť, prečo. Až neskôr sa priznala, že ignorovala okuliare. Keď ich začala nosiť, ťažkosti ustúpili,“ priznáva MUDr. Čmelo.
Pomôže masáž
Jačmeň a vlčie zrno síce nevyzerajú ako vážne zdravotné problémy a za normálnych okolností sa s nimi rozlúčite o týždeň. Napriek tomu sa s nimi nežartuje. Neskúšajte ani žiadne domáce liečby. Najmä ak vás obťažujú aj niekoľkokrát za rok a dlhšie ako týždeň. „Bylinkové obklady sú prospešné, no v prípade očných problémov by ich mal schváliť lekár. Oko je vtedy oslabené,“ upozorňuje lekár, ktorý odporúča jedinú domácu liečbu.
„Na začiatku problémov si vznikajúcu zdureninu skúste rozmasírovať čistými rukami alebo s použitím čistej vreckovky. „Jačmeň alebo vlčie zrno sa lieči lokálnymi antibiotikami. K nim odporúčame vitamíny skupiny B a aplikáciu teplých obkladov. Pomáha aj infražiarič, zápal sa rýchlejšie ohraničí a nešíri ďalej. V úvodnej fáze je pri jačmeni možné nasadiť aj kortikoidové kvapky, ktoré pôsobia protizápalovo. Keď sa podajú na úplnom začiatku, hrčka sa často úplne vstrebe,“ objasňuje lekár. Ani jačmeň, ani vlčie zrno vám zrak nepoškodia, no netreba ich podceňovať. Riskujete zápal a zahnisanie celého viečka, čo sa môže skončiť až zápalom mozgových blán. Je to síce rarita, ale možná,“ objasňuje MUDr. Čmelo.
Chalazión máva ešte jeden zádrh. Môže prejsť do chronického štádia. „Zrno sa zmení na väzivové tkanivo, čo sa prejaví pocitom akoby ste v oku mali neustále cudzie teleso. Tento problém určite spontánne nezmizne, opuchnuté miesto je potrebné chirurgicky odstrániť,“ podotýka lekár.
Ako im predísť?
Chronickým alebo mnohopočetným výskytom jačmenných zŕn trpia hlavne diabetici a ľudia s oslabenou imunitou. „Pri opakujúcich zápaloch je dôležitá aj pravidelná hygiena mihalníc aj mimo akútneho zápalu, čo znamená, že si ráno a večer čistite okraje viečok pomocou vatového tampónu. Môže to zabrániť návratu problémov,“ odporúča očná lekárka MUDr. Ivana Cmorejová z Fakultnej nemocnice A. Reimana v Prešove.
Príznaky jačmeňa a vlčieho zrna
* nepríjemná bolesť pripomínajúca zabodávanie ihly do oka
* postihnuté miesto je začervenané, opuchne a je citlivé na dotyk
* problém sa sústredí iba na oči a nesprevádza ho horúčka či iné ťažkosti
* či sa vytvorí jačmeň alebo vlčie zrno, závisí len od toho, ktorá mazová
žliazka sa upchá.
3. Zápaly rohovky
Rohovka je zakrivená, priehľadná vrstva, ktorá pokrýva prednú časť oka. Je chránená pred infekciou viečkami, reflexným žmurkaním, slzami a nepoškodeným povrchom rohovky, ktorý bráni prechodu mikroorganizmov. „Tieto zápaly sú čoraz častejšie. Majú spravidla infekčný pôvod a vyprovokovať ich môžu vírusy, baktérie, chlamýdie a plesne. Bývajú aj neinfekčné, zapríčinené mechanickým poškodením, buď pre cudzie teliesko v oku, ale porušiť ju môže aj UV žiarenie,“ vymenúva očná lekárka MUDr. Ivana Cmorejová.
Nepodceňujte ich!
„Liečba zápalov rohovky vždy patrí do rúk lekára a veľmi dôležité je začať s ňou včas. Inak riskujete vážne komplikácie, ktoré sú veľmi závažné a mnohokrát nezvratné. Môžu viesť až k trvalému poškodeniu alebo k strate zraku,“ varuje MUDr. Cmorejová.
Príznaky
* bolesť
* začervenanie
* svetloplachosť
* slzenie
* znížená zraková ostrosť
Najčastejšie zápaly rohovky
Bakteriálny zápal rohovky
Provokatérom sú najčastejšie stafylokoky a baktérie Pseudomonas, ktoré môžu za takzvaný zápal rohovky užívateľov kontaktných šošoviek. Liečia sa lokálnymi antibiotikami. Ak nosíte kontaktné šošovky, musíte si dať od nich pauzu až do úplného vyliečenia.
Plesňový zápal rohovky
Je pomerne zriedkavý. Objavuje sa často ako následok poranenia v prírode alebo u ľudí s poruchami imunity. V prípade týchto problémov vás čaká kombinovaná terapia. Dostanete antimykotické prípravky do oka, no aj celkové lieky proti plesniam.
Akantamébový zápal rohovky
Ide o ochorenie rohovky, ktoré zapríčiňujú parazity. „Najčastejšie postihuje nositeľov kontaktných šošoviek alebo ľudí, ktorý si poranili rohovku a zároveň boli v kontakte s kontaminovanou vodou,“ prezrádza MUDr. Cmorejová.
Zápal rohovky pri syndróme suchého oka
Patrí medzi najčastejšie sa vyskytujúce choroby rohovky a stáva sa doslova civilizačnou chorobou. Postihuje takmer 20 % populácie. „Pacienti sa sťažujú na pocit sucha a tiež na to, akoby mali piesok v oku. Trápi ich aj škriabanie aj svrbenie. Príčiny sú rôzne. Napríklad zníženie produkcie sĺz spôsobené vekom, systémové ochorenia ako reuma či cukrovka, poruchy imunity, hormonálne zmeny, niektoré lieky, vplyv vetra, slnka, sucha alebo klimatizácie. Provokatérom je aj nevhodné pracovné prostredie, najmä prach, chemikálie, tiež práca s počítačom, časté sledovanie televízie, očné alergie a nosenie kontaktných šošoviek. Jedinou liečbou je užívanie umelých sĺz a gélov,“ hovorí MUDr. Cmorejová.
Ako predísť zápalu rohovky?
* dôkladnou hygienou rúk.
* dodržiavaním zásad správneho nosenia a nasadzovania kontaktných šošoviek. Pred vložením do oka si umyte si ruky, nepredlžujte čas nosenia šošoviek, nezaspávajte so šošovkami a hneď, ako pocítite diskomfort v oku, navštívte oftalmológa. Ešte predtým si kontaktné šošovky ihneď vyberte z oka a ponechajte si ich pre prípad nutnosti vyšetrenia kultivácie, ak nezaberie prvotná liečba.
4. Iné očné problémy
Ekzém očných viečok
Častý je ekzém kontaktný, ktorý sa môže objaviť po použití kozmetiky alebo očných kvapiek. Viečkam sa nevyhýba ani ekzém vyprovokovaný vzdušnými alergénmi – prachom, roztočmi, perím, srsťou či peľom. Na viečkach sa môže vytvoriť aj nealergický zápal kože ako dôsledok trenia či namáhania očí. Ak vás prekvapí ekzém, neminie vás alergologické, kožné a očné vyšetrenie.
„Ekzém na viečkach liečime ako ekzém na ktorejkoľvek časti tela. Pacientovi predpíšeme masť na kožu, najčastejšie steroidnú. Pri alergických prejavoch dostáva aj očné kvapky,“ prezrádza MUDr. Ivana Cmorejová. Prevencia je reálnejšia len pri kontaktnom ekzéme. „Vtedy je potrebné okamžite vylúčiť a prestať používať látku, ktorá alergiu spôsobila,“ prezrádza očná lekárka.
Herpes v oku
Okrem pery, pásu či nosa sa nevyhýba ani očiam. Prejavy sú rovnaké, ako keď herpes vznikne na pere. Páli a svrbí. Pľuzgieriky vzniknú na viečkach, spojovke, ale aj na rohovke, kde ich nevidieť. Keď prasknú, oko očervenie, slzí a poriadne bolí. Rohovka je najcitlivejším orgánom ľudského tela. Ústí tam najviac nervových zakončení. „Jednoznačným príznakom očného herpesu je znížená citlivosť oka,“ opisuje MUDr. Jozef Čmelo, PhD.
Keď choroba prepukne a lekár sa dotkne rohovky, nič by ste necítili. „Práve to naznačí, že ide o herpes,“ opisuje oftalmológ a dodáva, že ide o veľmi vážny problém. Hrozí pri ňom zápal rohovky, ktorý sa môže skončiť vznikom vredu a jazvy.
„Na pere neprekáža, ani v oblasti mihalníc. V prípade, že prenikne do oka, bráni videniu. Ak vás teda oko rozbolí, začervená a rozslzí sa, okamžite navštívte lekára. Ide o čas. Nasadí vám lieky blokujúce rast herpesu. Keď je už infekcia veľmi rozsiahla, nutné sú celkové antibiotiká a niekedy aj hospitalizácia. Vtedy už hrozí vznik vredov a jaziev, čo sa môže skončiť až transplantáciou rohoviek,“ upozorňuje MUDr. Čmelo.
