Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60372

Je dobré mať povinné očkovanie?

$
0
0
Preto nepoznáme niektoré choroby, alebo nie sú také rozšírené ako v iných krajinách a poznáme ich len z rozprávania otcov a mám. Ľudia nie sú zvyknutí na epidémie čierneho kašľa, záškrtu, detskej obrny, tetanu, hepatitídy B, či osýpok a príušníc.

Nezaočkované dieťa šíri infekcie

Viacerí rodičia, ktorí odmietajú dať deti zaočkovať, sa spoliehajú na kolektívnu imunitu, ktorá bráni šíreniu infekcie a vzniku lokálnych epidémií. Trvalú kolektívnu imunitu však možno zabezpečiť len dlhodobým zaočkovaním populácie. Ak by počet nezaočkovaných vzrástol, prestala by platiť ochrana kolektívnou imunitou.

Každý rodič chce pre dieťa to najlepšie. Rozumiem rodičom, ktorí sú dennodenne zahltení dezinformáciami, hoaxami, klamlivými informáciami. Ich strach z infekčných chorôb vystriedal strach z očkovania, preto je čoraz ťažšie spoliehať sa na kolektívnu imunitu. V súčasnosti máme kolektívnu imunitu 94 – 96 percent, pričom hraničná imunita je 95 percent, aby zabezpečovala kolektívnu ochranu. Pokusy o zrušenie povinného očkovania sú založené na dezinformáciách a najmä na nebezpečnom amatérskom populizme, poukazujúcom na obmedzovanie slobody rozhodovania.

Podľa Deklarácie práv dieťaťa má dieťa od narodenia právo na meno, identitu, názor, vierovyznanie. Konanie všetkých zaň zodpovedných musí viesť k jeho ochrane. K takejto ochrane patrí aj ochrana dieťaťa pred infekčnými chorobami, vykonávaná práve povinným očkovaním. Nikto, ani vlastný rodič, nemá právo dieťaťu túto ochranu uprieť. Ak rodič odmietne dať dieťa zaočkovať, nevystavuje riziku ochorenia len vlastné dieťa, ale aj ďalšie deti náchylné na infekciu, ktoré nemožno zaočkovať kvôli kontraindikáciám, alebo nedosiahli určený vek na očkovanie. Navyše, nezaočkované dieťa ľahšie šíri infekčné ochorenie.

Lokálne epidémie hrozia

Ústava zaručuje ochranu dieťaťa pred infekčnými chorobami. Pri obmedzovaní základných práv a slobôd sa musí dbať na ich podstatu a zmysel. Preto je povinné očkovanie vždy potrebné upravovať zákonom, a nie vyhláškou, a tieto zákonné obmedzenia základných práv a slobôd musia platiť rovnako pre všetkých.

Lokálne epidémie sa nezriedka vyskytujú aj v niektorých štátoch EÚ, napríklad v Taliansku, Nemecku či Británii. Najnovšie správy o epidémii osýpok idú z Rumunska. V bezhraničnej Únii je priam nevyhnutnosť chrániť seba a deti pred infekčnými chorobami, ktoré nemožno zastaviť na hraniciach našej vlasti. A práve vo svetle migračnej krízy som presvedčený, že zrušenie povinného očkovania je dokonca aj ohrozenie bezpečnosti štátu.

Sypem popol na hlavu ministerstvu zdravotníctva, resp. verejnému zdravotníctvu, ak občania hľadajú otázky a odpovede o povinnom očkovaní v médiách, u politikov a iných pseudointelektuálov.

Navrhujem, aby bolo každé dieťa pred každým zaočkovaním komplexne vyšetrené. Vtedy sa zistí, či je vhodné na zaočkovanie, či má oslabenú imunitu a či nemôžu vzniknúť lokálne alebo celkové komplikácie po očkovaní.

Navrhujem, aby bol rozšírený informačný súhlas zákonného zástupcu, aby sa mohol čo najobjektívnejšie rozhodnúť, či dá dieťa zaočkovať alebo nie. A navrhujem, aby sa na školách všetkých stupňov rozšírila osveta o význame povinného očkovania.

Neničme na Slovensku to, čo máme dobré.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
MUDr. Martin Starzyk, PhD., MBA (Sieť)

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60372