Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60572

Nie je vajce ako vajce. Vyznáte sa v nich?

$
0
0
Každé vajce sa skladá z bielka a žĺtka, ktoré sú chránené škrupinkou. Žĺtok je výživnejší ako bielok. Obsahuje vodu, bielkoviny a tuk. Je bohatší na množstvo vitamínov a minerálov. Tuk zo žĺtka je z veľkej časti nenasýtený, ktorý je pre zdravie prospešný. Naopak, bielok sa skladá z vody a bielkoviny. Tuk neobsahuje žiaden. Predovšetkým vaječný bielok je známym potravinovým alergénom.
 
Z hľadiska výživovej hodnoty sú vajcia prírodným zdrojom bohatým na najkvalitnejšie bielkoviny a viaceré esenciálne živiny. Jedno vajce dokáže pokryť až 15 % dennej dávky bielkovín dospelého človeka. Vajcia obsahujú vitamíny A, D, B12, B2, jód, zinok, horčík, selén, vápnik, fosfor. Môžu byť bohaté na omega-3 mastné kyseliny, avšak ich obsah závisí od typu krmiva, ktorým sú sliepky živené.
 
Na čo si však pri vajciach treba dať pozor?
 
Kontaminácia salmonelou

Pri vajciach sa za posledné roky vďaka prísnejším normám chovu výrazne znížila. Napriek tomu je potrebné dbať na správne skladovanie vajec a manipuláciu s nimi. Vyhnúť sa zmene teplotných rozdielov je pre šírenie salmonely kľúčové, aby sa zabránilo kondenzácii vody na škrupine a jej spätnej absorpcii do vajca. Salmonela sa drží na škrupinkách, preto je dôležité si po styku s nimi vždy poumývať ruky.
 
Ako zistiť, či sú čerstvé?

Pomocou jednoduchého testu v domácich podmienkach to zvládne aj malé dieťa. Naplňte pohár studenou vodou a vajce ponorte. Čerstvé vajce ostane ležať úplne na dne na boku. 2-týždňové vajce leží na dne, ale širšia časť sa mierne zdvihne. 3-týždňové vajce bude na dne balansovať, zdvíhať sa v širšej časti a bude sa pokúšať vyplávať. 4- až 5-týždňové vajce, ktoré sa už označuje za staré, vypláva na povrch. Ďalší senzorický test môžete spraviť, keď vajce rozbijete. Čerstvé vajce má veľmi hustý bielok. Pri starom vajci sa bielok mení na vodu a pri rozbití vytečie.

Slepačie vajcia

sú najbežnejším typom vajec, s ktorým sa stretávame a ktorý používame v kuchyni. Na trhu možno nájsť viacero druhov, ktoré sa líšia spôsobom chovu a typom krmiva pre sliepky. Najžiadanejšie sú domáce alebo vajcia z voľného výbehu. Nazývajú sa hovorovo aj „šťastné vajcia“.

Voľný výbeh znamená, že na 1 sliepku pripadajú 4 m2 výbehu, čo je dané zákonom. Podstielkové vajcia vznikajú v podmienkach, kde na 1 m2 pripadá až 9 sliepok v uzatvorenej hale. Pri klietkových vajciach na 1 nosnicu pripadá 750 cm2 plochy, čo je asi 1,5 A4. Tieto sliepky sa chovajú v uzatvorených halách s intenzívnym osvetlením podporujúcim nosnosť, ktoré svieti 17 hod./denne.

Okrem horeuvedených typov chovu existuje ešte ekologický chov, ktorý má podobné podmienky ako chov z voľného výbehu a sliepky sú živené krmivom z kontrolovaného ekologického hospodárstva min. 6 týždňov.
 
Rozdelenie podľa veľkosti (tabuľka)

S do 53 g
M 53 – 63 g
L 63 – 73 g
XL nad 73 g
 
Bezcholesterolové slepačie vajcia

sa na trhu objavili v posledných rokoch. Majú tyrkysovú, sivozelenú alebo sivomodrú farbu. Vznikli špeciálnym šľachtením, spôsobom chovu a krmivom, avšak označenie „bezcholesterolové“ im prischlo chybne. Neexistuje vajce, ktoré by neobsahovalo cholesterol. Tieto vajcia však obsahujú cholesterolu podstatne menej, dokonca až o 40 %, takže po správnosti by sa im malo hovoriť nízkocholesterolové. 

Prepeličie vajíčka

pochádzajú od prepeličiek japonských. Majú 10 – 12 g a hnedé, biele a sivé škvrny. Obsahujú minimum cholesterolu, sú ľahšie stráviteľnejšie, chuťovo jemnejšie. V kuchyni ich možno využiť rovnakým spôsobom ako slepačie vajcia, avšak vďaka svojej veľkosti sú dekoratívnejšie. Majú omnoho viac aminokyselín, vitamínov, železa, draslíka, vápnika ako slepačie vajcia.

Odporúčajú sa chorým a starým ľuďom, športovcom, tehotným ženám aj deťom. Pozitívne pôsobia na imunitu, pri astme, cukrovke, alergii a srdcovocievnych ochoreniach. Používajú sa aj v kozmetickom priemysle. V liečiteľstve sú považované za liek a po haďom jede a koreni žen-šen sú na treťom mieste.
 
Pštrosie vajcia

vážia 1,4 – 1,8 kg a na výšku majú asi 15 cm. Tretinu vajca tvorí žĺtok, preto sú veľmi chutné. Dokážu nahradiť 25 – 30 ks slepačích vajec. V porovnaní so slepačími vajcami majú podobný pomer bielkovín, tuku a vápnika. Majú viac železa, ale menej medi a zinku.

Slepačie sú bohatšie na vitamín A a E, pštrosie majú vyššie hodnoty kyseliny listovej. Kvôli ich veľkosti sa v krajinách, kde sa pštrosy chovajú bežnejšie ako u nás, využívajú v kuchyni najmä pri mnohopočetných rodinách. V našich podmienkach sa vajcia využívajú skôr na dekoratívne účely.
 
Husacie a kačacie vajcia

v bežnej predajnej sieti dostupné nie sú a možno ich zohnať hlavne od domácich chovateľov. Riziko nákazy salmonelou je pri týchto vajciach väčšie, pretože kačky a husi znášajú vajcia do blata. Na ich spracovanie v kuchyni je potrebný dlhší čas, min. 15 min., aby sa predišlo tráviacim ťažkostiam. V surovom stave tieto vajcia nepoužívame.

Kačacie vajcia majú výraznú chuť a žĺtky sýtej farby, preto sú ideálne na pečenie koláčov a piškót. Husacie vajcia majú oproti slepačím vajciam dvojnásobnú veľkosť. Dokážu ich plnohodnotne nahradiť a hodia sa do pečených jedál, gratinovaných pokrmov.
 
Akékoľvek vajce si vyberiete, riaďte sa samým sebou a ich vplyvom na váš organizmus. S ich konzumáciou to určite preháňať netreba, ale ich zaradenie na náš jedálniček z času na čas zdraviu nezaškodí. Veď spôsobov, ako si ich pripraviť v kuchyni, je naozaj neúrekom.

Ak ste dosiaľ neochutnali iné ako slepačie vajcia, začnite napríklad prepeličími vajíčkami a naším jednoduchým receptom.
 
Jarné obložené chlebíky
 
Suroviny:

ražný chlieb
prepeličie vajcia
kyslá smotana
čerstvý medvedí cesnak
soľ
čerstvo mleté čierne korenie

Postup:

Prepeličie vajcia uvaríme v osolenej vode natvrdo počas 4 – 5 minút. Kyslú smotanu ochutíme soľou a čerstvo mletým čiernym korením. Na ražný chlieb poukladáme nasekaný medvedí cesnak, poukladáme naň natvrdo uvarené prepeličie vajíčka a doplníme dipom z kyslej smotany.  
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Katarína Langová, FIT magazín
Foto: 
ilustračné foto, archív HN
Katarína Langová, FIT magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60572