Andrea máva od mladosti migrény. Dôvodom je vraj stres, ženské hormóny a nízky tlak. Na bolesti hlavy si časom zvykla, ich počet sa zredukoval na jednu mesačne.
„Tesne pred štyridsiatkou prišla zmena. Bolesť sa zrazu presunula na ľavú stranu, bola častejšia, silnejšia a trvala aj tri dni. Objavila sa aj každé dva týždne. Nezaberali žiadne dostupné analgetiká, iba špeciálne lieky proti bolesti, triptány, predpísané neurologičkou. Neznášala som ich. Mučivá migréna síce vďaka nim prešla, no cítila som sa po nich ako pri riadnej opici,“ priznáva Andrea.
Zhoršený stav ju poriadne trápil, tak sa rozhodla niečo s tým urobiť. Podstúpila niekoľko vyšetrení, no nepreukázali nič. Žiadny nález na mozgu.
„Lekárka mi predpísala antiepileptiká, vraj najnovší spôsob liečby migrény. Odmietla som ich pre obrovské množstvo nežiaducich účinkov. Doktorka pokrčila ramenami a povedala, že asi nechcem, aby mi bolo lepšie. Stav sa však zhoršoval, bolesti sa zrazu objavovali nielen pri strese, ale aj po dovtedy bezproblémových jedlách. Ako každý migrenik som vedela, že si mám dávať pozor na červené víno, plesňové syry. No mňa migréna prekvapovala už po obyčajných syroch, mozzarelle alebo ju spustil pohár čierneho piva, ktoré som si občas dala v lete. Aj radler bol zrazu na zakázanej listine. Tiež oriešky a paradajková polievka. Raz som sa náhodou dostala k alergológovi, ktorý mi urobil vyšetrenie krvi a všetko sa vysvetlilo. Ukázalo sa, že mám nižšiu hladinu enzýmu rozkladajúceho histamín. Až potom som sa dozvedela, že ten môže spúšťať migrény. Od lekára som odchádzala s radou sledovať, čo mi robí zle a skúsiť si dať doplnok výživy s obsahom spomínaného enzýmu. Ešte stále skúšam, čo mi robí zle. Sú to boľavé pokusy, ale bez nich sa nepohnem. Azda mi časom bude lepšie,“ želá si Andrea.
Čo je histamínová intolerancia?
„Je to stav, ktorý vzniká dôsledkom zvýšenej hladiny histamínu. Problém je, že telo ho nevie odbúrať. Poznajú to alergici, keď vplyvom alergénu nastáva rozpad mastocytov. Ide o bunky vyskytujúce sa v rôznych tkanivách, ktoré obsahujú množstvo zrnitých vreciek a práve v nich sa nachádza aj histamín. Ak sa z nich uvoľní, spôsobí známe reakcie, akými sú nádcha, kašeľ či bolesti brucha, začervenanie kože alebo dýchavičnosť. Pozor, pri histamínovej intolerancii však nejde o alergiu, hoci prejavy sú často veľmi podobné,“ upozorňuje MUDr. Martin Lešťan z Alergoimunologického centra v Prešove.
Histamín vie síce narobiť ťažkosti, ale nesmieme sa naň pozerať iba ako na agresora. Je to látka nevyhnutná pre telo. Pozitívne vplýva na delenie a rozmnožovanie buniek. V mozgu plní funkciu hormónu bdelosti, aj vďaka nemu sme schopní okamžite podať výkon. Ovplyvňuje učenie, pamäť, tiež bdelosť, vzrušenie a znižuje chuť do jedla. Zúčastňuje sa aj na obranyschopnosti, reguluje krvotvorbu.
„Telo ho pre prípad potreby skladuje v granulách mastocytov, čo sú špecializované biele krvinky, ale aj v niektorých črevných, nervových bunkách, či dokonca v krvných doštičkách. Histamín je však problémový len vtedy, ak sa ho vyplaví naraz veľa. Organizmus si preto vytvoril účinné mechanizmy na rýchle odbúranie. Takmer vo všetkých bunkách je enzým N – metyltransferáza, ktorý rozkladá histamín hlavne vlastného pôvodu. V obličkách a čreve je zasa enzým DAO, ktorý odbúrava histamín z vonkajších zdrojov, najmä z potravy,“ dodal M. Lešťan.
Aj potraviny
Čo ešte dvíha hladinu histamínu? Odborník hovorí jasne, aj príjem určitých potravín. „Niektoré síce neobsahujú viac histamínu, vyskytuje sa v nich však substancia, ktorá túto látku vyplaví z buniek. Dôvodom býva aj vyšší počet mastocytov. Keď sa rozpadnú, vplyvom UV žiarenia, chladu, tepla či chemických látok z potravín, do tela sa vylúči práve viac histamínu. Príčinou tejto formy intolerancie býva aj znížená aktivita enzýmu DAO, čiže diaminooxidázy, práve ten sa stará o odbúravanie histamínu,“ dodal lekár.
A prečo vlastne enzým DAO niekedy nestačí a robí problémy? „Funkčnosť tohto enzýmu je podmienená geneticky, pričom jedno až tri percentá populácie má jeho zníženú účinnosť vrodenú. Zaujímavé je, že v detstve a v mladosti je aj u väčšiny týchto ľudí tento enzým dostatočne funkčný, neskôr sa to zhoršuje. Aj preto typickí pacienti s vrodenou poruchou enzýmu sú ľudia stredného veku, prevažne ženy. Optimistickejší pohľad však hovorí, že až 97 % ľudí nemá geneticky problém s týmto enzýmom. Jeho prípadná znížená aktivita je teda prechodný jav. Pre lekára to však má byť vždy signál, že je potrebné pátrať po príčine tohto stavu,“ uviedol MUDr. Lešťan.
Jeho prechodné zníženie zapríčiňuje podľa jeho slov spomínaná genetika, ale aj lieky, alkohol, črevná dysmikróbia, čo je prítomnosť patogénnych baktérií v čreve či rozsiahle pooperačné stavy. „Vtedy sa môže histamín zvýšiť prechodne. Dôvodom bývajú tiež bakteriálne infekcie či krvácania do brucha,“ dodal lekár. Hovorí sa, že okrem spomínaných príčin môže za rozvoj histamínovej intolerancie aj stres. Je to pravda? „Stres na strane jednej môže byť príčinou rozpadu mastocytov a následnej zvýšenej koncentrácie histamínu. Na strane druhej táto látka ovplyvňuje aj nervový systém. Rozširuje cievy v mozgu, čo môže skončiť migrénou alebo svrbením pokožky,“ odpovedá M. Lešťan.
Náročná diagnostika
Diagnostika ochorenia nie je jednoduchá. Potvrdzujú to aj slová M. Lešťana. „Je to náročný proces a patrí do rúk imunoalergológa. V žiadnom prípade sa diagnostika nedá robiť len na základe jedného laboratórneho vyšetrenia, stanovenia hladiny enzýmu DAO. Na našom pracovisku zisťujeme nielen to, ale aj jeho aktivitu. Ani tak však nie je výpovedná hodnota diagnostických testov stopercentná. Existujú totiž aj falošne pozitívne a negatívne výsledky. Pri nejednoznačnom závere odstupom času opakujeme vyšetrenia, pacient sleduje svoje reakcie po konzumácii rizikových potravín. Tiež vykonávame terapeutický test, čo znamená, že mu podáme enzým DAO pred konzumáciou rizikovej potraviny a pozorujeme odznievanie prejavov histamínovej intolerancie,“ opísal diagnostiku M. Lešťan.
Pri diagnostikovaní pomáha aj eliminačný test, čiže človek sa vyhýba rizikovým potravinám a sleduje svoj stav. Niekedy je nutné zistiť aj hladinu methylhistamínu v moči. Ako dodal lekár, jeho zvýšená koncentrácia totiž svedčí o tom, že sa telo snaží zbaviť histamínu, keď nie je funkčný DAO enzým.
„Určiť definitívnu diagnózu si naozaj vyžaduje opakované vyšetrenia, aj na prítomnosť alergií a iných ochorení. Nikdy sa totiž nemôžeme spoľahnúť na to, že ide o vrodený stav,“ dodal. Je totiž veľa pacientov, ktorí sú nesprávne onálepkovaní touto diagnózou. Pritom majú podľa lekára v pozadí iné ochorenie, napríklad alergické ochorenia čreva, potravinovú alergiu, Crohnovu chorobu alebo ulceróznu kolitídu. Vylúčiť je potrebné aj celiakiu, cievne ochorenia, psychiatrické diagnózy ako depresie a tiež niektoré onkologické diagnózy.
Ako sa lieči?
Pri histamínovej intolerancii je nutná nízkohistamínová diéta a v mnohých prípadoch je potrebné užívať enzým na štiepenie histamínu. „Sú pacienti, ktorí ho berú len sporadicky, pred návštevou reštaurácie, pred párty, ale inak si vystačia s diétou. Iní zasa po ňom siahajú pravidelne. Pri ťažkých stavoch obvykle začíname s prísnou diétou a nasadením tohto enzýmu, neskôr pokračujeme pomalým zaraďovaním rizikovejších potravín. Odporúčame aj opatrenia na zlepšenie črevnej mikroflóry, a hádam najdôležitejšie je liečiť základné ochorenie, samozrejme, ak nejde o vrodenú histamínovú intoleranciu,“ povedal M. Lešťan.
Nutná je teda úprava jedálnička a zmena životného štýlu. „V našom centre napríklad spolupracujeme s nutričnou špecialistkou, ktorá každému pacientovi vypracuje individuálny jedálny lístok. Je to náročný proces a vyžaduje si veľa trpezlivosti. Odmenou je však zlepšenie zdravotného stavu. Máme veľa pacientov, ktorým vďaka tomu zmizli dlhoročné ťažkosti ako únava, depresie, kožné problémy či tráviace ťažkosti. Často som sa stretol aj s tým, že vyliečením histamínovej intolerancie zázračne ustúpila migréna či úzkosť,“ dodal lekár z prešovského Alergoimunologického centra.
Čo nejesť?
Po konzumácii týchto potravín sa hladina histamínu zvýši
Mliečne produkty:
syry typu parmezán, ementál, rokfort a camembert, kyslomliečne výrobky,
vrátane cmaru, kefíru, jogurty
Chlieb a pečivo:
s obsahom farbív, nevhodných éčok, čerstvé kvasnice
Pochutiny:
čokolády, komerčne vyrábané koláče, plnky, zákusky
Zelenina:
avokádo, baklažán, tekvica, špenát, kvasená kapusta, paradajky a produkty z nich, olivy
Ovocie:
banány, čerešne, višne, ríbezle, marhule, broskyne, nektárinky, slivky, ringloty, mirabelky, brusnice, čučoriedky, jahody, maliny, ostružiny, datle, hrozienka, citrusy, ananás a papája
Mäso:
ryby, plody mora, komerčne spracované mäso, opakovane prihrievané a tiež konzervované mäso, mleté mäso
Strukoviny:
sója, fazuľa
Semená a orechy:
pohánka, slnečnica
Tuky a oleje:
konzervované a s aditívami, hydrolyzovaný lecitín a margarín, komerčné
dressingy a šťavy
Korenie, bylinky:
aníz , klinčeky, muškátový oriešok, škorica, horčica, karí
Sladidlá, sladkosti:
farebné, konzervované sirupy, polevy a cukrovinky, nápoje, kakao, čokoláda, kola
Alkohol:
najmä kvasené nápoje ako pivo a víno
Lieky:
analgetiká, antibiotiká, antipyhotoniká, antihypertenzíva, antutusiká, cytostatiká, diuretiká, kontrastné látky, lokálne anestetiká, anestetiká
Iné:
olivy, sójové omáčky, kečup, kvasné octy
Čo znižuje aktivitu enzýmu DAO?
Lieky
antiarytmiká, antibiotiká, analgetiká, antidepresíva, lieky proti vracaniu, antihypertenzíva, antimalariká, bronchodilatanciá, diuretiká, mukolytiká
Alergia, infekcia, trauma
Ako sa intolerancia prejavuje?
Spektrum príznakov je naozaj široké. Na vyšší histamín môže nevhodne zareagovať azda každá časť tela. Ako?
* koža – svrbenie, začervenanie, žihľavka, opuchy
* tráviaci trakt – kŕče, nadúvanie, hnačky, svrbenie a opuch pier aj jazyka
* dýchacie cesty – sťažené dýchanie, kýchanie, nádcha, kašeľ, pískanie pri dýchaní
* srdce a cievy – bolesti hlavy, migrény, zmeny tlaku krvi, búšenie srdca, poruchy rytmu, kolapsy a závraty
Dlhodobé prejavy
* únava
* poruchy menštruačného cyklu, bolestivá menštruácia
* nervozita, nespavosť
* úzkosť, panika
Najčastejšie otázky:
Nízkohistamínová diéta je prísna, človek nemôže pomaly nič zjesť, keďže veľa potravín je rizikových. Čo s tým?
Nie je to až také zlé. Naopak, vďaka tejto diagnóze sa do jedálnička mnohokrát dostanú iné zdravé potraviny. Veľa pacientov už však väčšinou vie, čo im robí zle. Napríklad víno či tuniak v konzerve, tak sa im vyhýbajú. Musia konzumovať čerstvé potraviny, a nie opakovane prihrievané či dlho skladované jedlá.
Histamín totiž vzniká rozkladom bielkovín, čiže čím dlhšie je potravina trebárs v chladničke, tým viac zvýši hladinu histamínu v tele. Vyhýbať sa treba aj odležaným a „napácovaným“ mäsám, konzervám, tiež rybám. Musíte sledovať etikety, problémové sú aj aditíva, farbivá, konzervačné látky a tiež éčka, hoci nie všetky.
Je vždy nutné držať diétu alebo len sledovať, čo mi robí zle a vyhýbať sa rizikovým potravinám?
V mnohých prípadoch nie je nutné úplne vylúčiť rizikovú potravinu, len znížiť jej konzumáciu. Je to individuálne. Niekto drží prísnu diétu celý život a inému stačí vzdať sa iba zopár problémových potravín. Priebeh ochorenia je totiž veľmi variabilný. Sú ľudia, ktorí majú len mierne poruchy prejavujúce sa naozaj výnimočne. Napríklad, keď sa prejedia paradajkami.
Iní zasa majú takmer trvalé ťažkosti a sú odkázaní na neustálu diétu. Enzýmovú aktivitu môže vyčerpať aj nevhodný pokrm. Vtedy sú prejavy histamínovej intolerancie intenzívne aj pri potravinách, ktoré inokedy nerobia problém. To však trvá nanajvýš niekoľko dní.
Je fajn viesť si potravinový denník, dať sa otestovať, prípadne užiť chýbajúci enzým vo forme lieku. Okrem neho pacientovi mnohokrát predpisujeme antihistaminiká či liek, ktorý bráni uvoľňovaniu histamínu z mastocytov. Mnohým odporúčame užívať vyššie dávky vitamínu C. Pomáha aj vitamín B6, ktorý zvyšuje aktivitu enzýmu DAO v čreve.
Spomínaný enzým vo forme lieku však nie je na predpis a je pomerne finančne náročný. Nezmení sa to? Predsa len diéta je naozaj prísna a veľmi striedma.
Máte pravdu, kupovanie prípravku s obsahom DAO je finančne pomerne náročné. Naši prví pacienti to mali dokonca ešte ťažšie. V tom čase ešte tento prípravok nebol na Slovensku a museli si ho kupovať v zahraničí. Teraz už je u nás dostupný, ale zdravotné poisťovne ho neuhrádzajú. Ostáva len veriť, že časom sa situácia zlepší.
Mnoho ľudí ani nevie, že má túto formu intolerancie a nerieši to. Nie je to nebezpečné? Nemôže sa to skončiť poruchou imunity?
Dlhodobé prejavy intolerancie môžu spôsobovať chronickú únavu, poruchy menštruačného cyklu, poruchy so spánkom, nervozitu, panické stavy, kožné prejavy, ale aj poruchy rytmu srdca. Toto všetko, samozrejme, negatívne ovplyvňuje aj náš imunitný systém. Sekundárna porucha imunity má zasa vplyv na našu obranyschopnosť a chorobnosť. Preto je také dôležité pátrať po príčine ťažkostí a nielen liečiť symptómy.
Môže táto intolerancia sama od seba prejsť? Alebo je to už doživotný problém?
Áno, ak je geneticky podmienená a vrodená. V prípade, že je ochorenie získané, jeho priebeh a prognóza závisí od základného ochorenia. Navyše hladiny enzýmu sa menia aj v priebehu dňa. Ovplyvňuje ich kondícia čreva, stres a iné faktory. Preto môže pacient vnímať obdobia, keď sa cíti lepšie a potom znova horšie. V prevažnej väčšine sú tieto problémy prechodné. Vyprovokované liekmi, alkoholom alebo zlou stravou. Vtedy stačí len upraviť životosprávu a stav sa zlepší.
A čo histamínová intolerancia a tehotenstvo? Nebráni tento stav otehotneniu?
Zaujímavé je, ako si to telo „ošetrí“. Aby sa plod ochránil pred nadmerným pôsobením histamínu, jeho aktivita stúpa viac ako päťstonásobne. To je vysvetlenie, prečo mnohé ženy trpiace pred tehotenstvom prejavmi histamínovej intolerancie nemajú počas neho problémy. Dokonca im ustúpia aj alergie.
Dnes má pomaly každý druhý človek problém s touto diagnózou. Predtým o nej vôbec nebolo počuť...
V minulosti sme síce vedeli o tomto ochorení, ale nedokázali sme ho objektívne potvrdiť pomocou vyšetrenia enzýmu. Na Slovensku bol priekopníkom v tejto oblasti MUDr. Talan z Košíc a naše pracovisko už v začiatkoch úzko spolupracovalo práve s jeho laboratóriom. V tom čase sme čerpali skúsenosti hlavne od našich nemeckých kolegov, ktorí boli v diagnostike pred nami. Po tom, ako sa vyšetrovacie metódy na odhalenie tohto problému rozšírili aj u nás, intolerancia sa vo veľkom diagnostikuje, ale, žiaľ, mnohokrát nesprávne.
