Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60572

Očkovanie chráni, aj tak sa ho ľudia boja

$
0
0
Očkovanie, alebo odborne vakcinácia, je podanie očkovacej látky do organizmu, ktorý si následne vytvorí ochranné protilátky proti antigénom obsiahnutým vo vakcíne. Tie potom majú človeka alebo zviera, pretože aj tie sa očkujú, chrániť pred infekciou vyvolanou patogénmi, ktoré by neočkovanému inak mohli spôsobiť ochorenie. Musí byť však eliminovaný aj infekčný potenciál, čiže patogenita samotnej vakcíny.

Prvá zmienka z Číny

Vakcíny môžu obsahovať živé oslabené alebo neživé mikroorganizmy, anatoxín, prípadne len niektoré antigénne štruktúry mikroorganizmov ako proteíny či polysacharidy. Prvé zmienky o očkovaní pochádzajú z Číny v 11. storočí, kde nechávali deti vdychovať prach z chrást ľudí nakazených pravými kiahňami.  V poslednom období však výrazne rastie odpor verejnosti voči očkovaniu, najmä tomu povinnému.

Niektorí rodičia by dieťa zaočkovať aj dali, prekáža im však počet ochorení v jednej vakcíne. Zaočkovať by dieťa teda dali, ale len proti jednému ochoreniu v jednej vakcíne. Ako však uviedla všeobecná lekárka pre deti a dorast MUDr. Elena Prokopová z Probaby v Devínskej Novej Vsi, nie je lepšie očkovanie proti každému ochoreniu zvlášť a viacvalentné vakcíny nepredstavujú väčšiu záťaž pre organizmus.

Vyrábajú protilátky

Vo vakcíne sa totiž nenachádzajú vyvolávatelia týchto infekcií, sú tam len tie ich časti, ktoré nie sú schopné vyvolať ochorenie, len navodiť tvorbu protilátok – tzv. antigény.

„Aby ich po vpravení do organizmu imunitný systém zaregistroval, a teda vytvoril ochranné protilátky, musíme ich naviazať na určitý nosič a pridať ďalšie pomocné látky. Aj na tieto látky však imunitný systém reaguje. Ak naviažeme na jeden nosič antigény viacerých ochorení, sme schopní navodiť tvorbu protilátok proti viacerým ochoreniam naraz. Imunitný systém je teda v podstate ,dráždený‘ len raz,“ opísala celý proces lekárka.

Keby teda lekári očkovali proti každému ochoreniu osobitne, museli by zakaždým, aby vznikla odpoveď imunitného systému, naviazať antigény na nový nosič s ďalšími pomocnými látkami, a teda imunitný systém by bol určite „dráždený“ viac.

„Nehovorím o tom, že dieťa by bolo pichané 6 x, 6 x návšteva lekára, 6 x stres a podobne. Často to svojim pacientom prirovnávam k štartovaniu auta. Aj pre motor auta je lepšie, ak naštartujeme a ideme priamo z Bratislavy do Košíc, ako keď prejdeme 5 metrov, motor vypneme a znova naštartujeme a toto opakujeme 6 x,“ dodala lekárka. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
FIT magazín
Foto: 
archív
FIT magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60572