Lepšia zdravotná starostlivosť v mnohých prípadoch zlepšuje dlhodobé prežívanie aj pri pokročilom nádorovom ochorení. Dôležité je dosiahnuť a udržať si čo najlepšiu kvalitu života. A významne k tomu môže prispieť aj fyzická aktivita a cvičenie.
V minulosti bola fyzická aktivita pri nádorovom ochorení kontroverznou témou. Ešte pred niekoľkými desiatkami rokov sa predpokladalo, že šport a cvičenie by mohli mať negatívny vplyv na stav pacienta. Pacientom s nádorovým ochorením sa preto často zakazovalo vykonávať akékoľvek cvičenie. Tieto predpoklady a postupy sú však už dlho zastarané.
Rôzne vedecké štúdie v súčasnosti ukázali, že fyzická aktivita u ľudí s nádorovým ochorením má pozitívny vplyv na telo, myseľ a psychosociálnu pohodu (z hľadiska každodenného života, voľného času a práce). Vďaka tomu, že sa naučíte dôverovať svojmu telu bez ohľadu na prítomnosť choroby a vďaka viere, že budete opäť schopní „niečo robiť“, si zvýšite sebavedomie, sebadôveru a sebaúctu.
Aktívny a v pohybe
Telesné ťažkosti spôsobené kostnými metastázami a neistota týkajúca sa možných a vhodných foriem cvičenia počas ochorenia často vedú k nedostatku pohybu. No nemusíte sa báť – cielená telesná aktivita je možná a veľmi užitočná aj vtedy, ak máte kostné metastázy.
Cvičenie totiž môže mať ďalekosiahle účinky na telo a môže výrazne zlepšiť váš stav. Napríklad stabilizácia kardiovaskulárneho systému a uchovanie a zlepšenie svalovej sily vám môžu pomôcť udržať si pohyblivosť a tým aj samostatnosť tak dlho, ako je to len možné. Posilní sa váš zmysel pre rovnováhu a vaša telesná hmotnosť sa bude udržiavať prirodzeným spôsobom.
Bolesť, ktorá sa často vyskytuje pri kostných metastázach, sa môže zmierniť cieleným cvičením. Cvičenie môže aj znížiť pocit vyčerpania (únavový syndróm) a výsledkom bude vaša schopnosť opäť byť aktívny a cítiť sa silný.
Vďaka tomu úspešne zabudnete na svoje obavy a pocity depresie. Spozorujete, že cvičenie vám prináša radosť a pohyblivosť, čím sa vám zlepší kvalita života ako dôsledok aktívnejšieho životného štýlu. Takže sa snažte robiť všetko, čím môžete ovplyvniť svoju fyzickú výkonnosť a tým aj kvalitu svojho života.
Buďte aktívny
Kostné metastázy sa môžu vyskytnúť takmer pri každom druhu nádorového ochorenia a po metastázach v pečeni a pľúcach sú kosti tretím najčastejším miestom, kam sa môže nádorové ochorenie rozšíriť. V závislosti od lokality a veľkosti kostného postihnutia môže nastať v postihnutej kosti riziko zlomeniny. Okrem toho kvalitu kostí negatívne ovplyvňujú užívané lieky a nedostatok pohybu.
V dôsledku toho sa zvyšuje riziko vývoja osteoporózy. Riziko zlomenín a osteoporózy často vedie pacientov k úzkosti. Cítia sa neistí, sú vo zvýšenej miere opatrní a sú stále menej fyzicky aktívni. To má za následok ďalšiu stratu svalovej hmoty a svalovej sily. Nepriaznivo je ovplyvnená aj rovnováha, čo môže viesť k zvýšenému riziku pádov.
Cvičenie môže tento začarovaný kruh prelomiť. Prispieva k stabilite kostí, zvyšuje fyzický výkon, pomáha predchádzať pádom a môže znížiť riziko vzniku osteoporózy.
Po porade s lekárom
Ak sa rozhodnete začať športovať, nezabudnite na veľmi dôležitú vec – poraďte sa najprv so svojím lekárom! Váš lekár vám povie, či je fyzické cvičenie pre vás zo zdravotného hľadiska bezpečné. Dôležité je vyhodnotiť najmä riziko zlomenín. To môže byť rozdielne v závislosti od miesta a veľkosti metastáz. Lekár vám poradí, či a do akej miery takéto riziko ohrozuje vás.
Táto informácia je dôležitá pre naplánovanie vášho cvičebného programu. S cvičením môžete začať hneď, len čo splníte všetky podmienky. Musíte si však pamätať niekoľko vecí. Športu sa určite vyhnite v dňoch, keď sa podáva chemoterapia, ktorá môže poškodiť srdce a obličky, a počas 24 až 48 hodín po podaní chemoterapie.
Fyzickej aktivite by ste sa mali vyhnúť aj v prípade akútneho krvácania alebo ak máte výrazný sklon ku krvácaniu či v prípade prudkej bolesti a zvýšenej bolesti pri pohybe. Športu sa, samozrejme, vyhnite aj v prípade, keď máte teplotu nad 38 °C či pri akútnej infekcii.
Onkologickí pacienti vyžadujú vzhľadom na stres dlhší čas na obnovu síl. Oddych medzi jednotlivými cvičeniami je rovnako dôležitý ako samotné cvičenie. Preto vám odporúčame, aby ste si našli dostatok času na zotavenie svojho tela tým, že si budete robiť pravidelné prestávky. Nezabudnite, že bolesť je bežným prejavom kostných metastáz. Ak však pocítite silnú bolesť počas cvičenia alebo sa táto bolesť ešte zhorší, cvičenie okamžite ukončite.
Aký šport?
Pohyblivosť pri každodenných činnostiach je obzvlášť dôležitá najmä pre zachovanie kvality vášho života a udržanie nezávislosti tak dlho, ako je to len možné. Na to budete potrebovať základné telesné schopnosti. Zlepšenie a udržanie vytrvalosti, stabilizácia kostných štruktúr a posilnenie svalových skupín sú preto dôležitými zložkami cvičebného programu.
Okrem toho sa odporúčajú cvičenia na zlepšenie rovnováhy a cvičebný program na zvýšenie vnímania vlastného tela alebo relaxácie.
Pozor, ak máte výraznejšie zníženú kostnú hustotu, mali by ste sa vyhnúť určitým druhom pohybu. Patria medzi ne pohybové činnosti so zvýšeným rizikom pádu, úrazu a činnosti, kde je častý nárazový stres (napr. bojové umenia).
V prípade, že máte nízke riziko zlomenín, skúste cvičiť 30 – 60 minút aspoň trikrát týždenne, pričom pohyb by ste mali vnímať ako „trochu namáhavý“. Na dosiahnutie tohto cieľa si zvoľte jednu alebo viac foriem cvičení, ktoré vás bavia. Môžete si vybrať napríklad silovú chôdzu, ľahký džoging alebo rekreačný beh, crossový trenažér (eliptický trenažér), vodné cvičenia (gymnastiku, aerobik, plávanie a pod.), tanec či aerobik, jazdu na bicykli či bicyklové cvičenie.
Ak máte vysoké riziko zlomenín, mali by ste sa pokúsiť cvičiť 30 – 60 minút aspoň trikrát týždenne, aby pohyb bol „trochu namáhavý“. Väčšiu pozornosť však treba venovať bezpečnosti. Mali by ste preto zvoliť tie druhy telesnej aktivity, pri ktorých je nízke riziko úrazov, zranení a pádov. Odporúčame predovšetkým dynamické pravidelné pohyby, ktoré sa nevykonávajú nárazovo a nezahŕňajú vysoké tlakové nárazy (ako napríklad pri tenise).
Odporúčajú sú hlavne chôdza, silová chôdza, stacionárny bicykel, vodné cvičenia (gymnastika, plávanie a pod.). Nezabudnite, že aj keď sa cvičenie vo vode veľmi a široko odporúča, nemalo by byť jediným druhom športu vo vašom tréningovom programe pre svoj nízky účinok na kosti. Preto by ste mali okrem aktivít vo vode vždy zahrnúť do svojho plánu aj pohyb v prírode a rôzne „fit“ podujatia vo vašom okolí.
Zlepšenie kostnej stability prostredníctvom cvičenia a športu
Prvoradým cieľom fyzickej aktivity je zlepšiť kvalitu života, ktorá človeku umožňuje pohybovať sa v každodennom živote nezávisle a bez cudzej pomoci. Obyčajným pohybom možno dosiahnuť aj ďalšie výhody.
Telesné výhody dosiahnuté fyzickou aktivitou napriek existencii kostných metastáz:
* zlepšenie a udržanie každodennej pohyblivosti
* stimulácia srdca a krvného obehu
* zlepšenie celkovej kondície
* zníženie únavy
* oslabenie bolesti
* zníženie rizika osteoporózy
* zlepšenie rovnováhy
* prevencia pádov
Psychologické a psychosociálne ciele fyzickej aktivity napriek
existencii kostných metastáz:
* posilnenie dôvery vo svoje telo a vo vzťahu k nemu
* odvaha pohybovať sa vonku a v okolí
* zníženie depresívnych nálad a úzkosti
* únik zo sociálnej izolácie a zlepšenie komunikácie
* zábava a radosť
* výmena skúseností a informácií
* pocit, že som súčasťou skupiny
