Záchranári spoločnosti Falck Záchranná vlani absolvovali 16 335 výjazdov súvisiacich s psychiatrickými poruchami. Najviac ich bolo k pacientom užívajúcim psychoaktívne látky.
„Najčastejšie ide o osoby intoxikované alkoholom. Často v kombinácii s traumou a somatickými ochoreniami,“ poukázal MUDr. Štefan Trenkler, medicínsky supervízor spoločnosti Falck Záchranná. Nasledovali neurotické poruchy a potom schizofrénie.
Celkovo počet výjazdov k psychiatrickým pacientom dosiahol vo Falck Záchranná vlani 8,9 %. Čísla v zahraničí sú vyššie. Odborníci uvádzajú napríklad 10-15 % (rok 2005, Frank-Gerald Pajonk, Klinik für Psychiatrie und Psychotherapie, Universitätsklinikum des Saarlandes, Homburg).
Zásah u psychiatrických pacientov je často veľkým rizikom pre posádky. Bývajú totiž nezvládnuteľní až agresívni voči sebe, svojmu okoliu i samotným záchranárom. „Napríklad pri úmyselnom samopoškodení sme zaznamenali v 118 prípadoch použitie ostrého predmetu, 103 ľudí sa chcelo obesiť a 15 volilo skok s veľkej výšky.
Drvivú väčšinu sa podarilo zachrániť,“ priblížil MUDr. Š. Trenkler. Z týchto troch príčin lekár konštatoval smrť len v 35 prípadoch.
Práve nezvládnuteľnú agresiu je možné premôcť len adekvátne razantným fyzickým zákrokom. Treba však brať ohľad aj na jeho stav. Klasická poloha pacifikovaného pacienta na bruchu s rukami spútanými za chrbtom sa totiž ukázala ako problematická.
Dialo sa to hlavne pri intoxikovaných, ktorí neboli schopní zniesť zákrok primeraný ich agresivite, práve kvôli intoxikácii.
Špeciálnemu režimu podlieha aj prevoz a následná hospitalizácia v zdravotníckom zariadení. „Pri obmedzovaní sa vyžaduje päť sestier na jedného pacienta,“ informovala psychiatrička Eva Pálová. Dôležité je monitorovať jeho vitálne funkcie.
Vo svete sa uvádza prvú hodinu každých 5-10 minút, potom každú pol hodinu, u nás je to každých 15 minút a vyhotovenie záznamu.
Clik here to view.
