Technologický pokrok priniesol možnosť inovatívne sledovať, ako organizmus pracuje a zistiť, čo môže byť správny kľúč na udržanie zdravia alebo zlepšenie priebehu ochorenia. Technológia, či IT výrobky prenikli výrazne aj do medicíny.
V onkológii sa napríklad využíva špičková technológia IBM Watson, ktorá môže pomôcť onkológom pri lepšej a presnejšej diagnostike rakoviny.
„Naša snaha nie je nahradiť človeka, ale rozšíriť a zjednodušiť vyhľadávanie alebo sprístupnenie informácií v pomoci s výberom ako liečiť onkologického pacienta,“ povedal manažér divízie IBM Watson Health Matej Adam.
V onkológii sa napríklad využíva špičková technológia IBM Watson, ktorá môže pomôcť onkológom pri lepšej a presnejšej diagnostike rakoviny.
„Naša snaha nie je nahradiť človeka, ale rozšíriť a zjednodušiť vyhľadávanie alebo sprístupnenie informácií v pomoci s výberom ako liečiť onkologického pacienta,“ povedal manažér divízie IBM Watson Health Matej Adam.
Platforma Watson for Oncology
Unikátny technologický systém Watson for Oncology už využíva 31 nemocníc vo svete vrátane USA, Ázie a Európy. Platforma poskytuje onkológom informácie, ktoré im pomôžu zvoliť vhodnú liečbu nádorových ochorení na základe už overených postupov.
Vychádzajú z analýzy obrovského množstva medicínskych dát, ktoré potom pomáhajú identifikovať individualizované liečebné postupy, ako aj škálovateľný prístup k expertíze z onkológie.
Zdrojom platformy Watson je viac ako 300 lekárskych periodík, vyše 200 učebníc a takmer 15 miliónov strán odborného textu, ktoré onkológom poskytujú informácie o rôznych možnostiach liečby a ktoré môžu zvážiť pri samotnej liečbe.
Onkológom tiež poskytuje informácie o možnostiach nasadenia rôznych liekov. Platforma vytvára aj poradie možností liečby nádorových ochorení.
„Okrem ozdravovania nemocníc sa čoraz viac sústreďujeme na zavádzanie nových inovácií, ktoré pre pacientov zvyšujú kvalitu a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti. Keďže umelá inteligencia bude v budúcnosti hrať v medicíne významnú rolu, chceme byť pri jej zavádzaní do praxe od samotného začiatku,“ povedal generálny riaditeľ nemocníc Svet zdravia Ing. Ľuboš Lopatka, PhD.
Onkológovia zo siete nemocníc pri posudzovaní nádorových ochorení pacientov budú využívať umelú inteligenciu.
Watson na Slovensku
„Unikátne schopnosti kognitívnych technológií môžu lekárov odbremeniť od informačnej presýtenosti, keď hľadajú overené postupy liečby. Zároveň im tieto jedinečné schopnosti umožnia využívať niekoľkonásobne väčšie objemy dát, ako bolo možné doteraz a pomôžu im identifikovať najvhodnejšiu možnosť liečby pre pacientov,“ uviedol M. Adam.
Platforma Watson zabezpečí onkológom zo nemocníc Svet zdravia prístup k najnovším relevantným poznatkom z oblasti liečby nádorových ochorení. V súčasnosti ide o karcinómy prsníka, hrubého čreva, pľúc, žalúdka, vaječníkov a krčka maternice.
„Nikto z lekárov nedokáže sledovať všetky výsledky najnovších klinických štúdií pri všetkých nádoroch, ktoré pribúdajú enormnou rýchlosťou. Často môže preto vzniknúť pochybnosť, či zvolený liečebný postup je adekvátny. Tento inovatívny prístup nám umožní zvoliť optimálnu liečebnú alternatívu, pričom u pacienta dokonca zohľadní jeho osobné špecifiká. Okrem stupňa pokročilosti nádoru alebo miery jeho zhubnosti berie ohľad aj na pridružené iné ochorenia, napríklad srdca, obličiek a pod. Systém Watson pritom používa liečebné postupy, ktoré neustále inovuje podľa najnovších poznatkov,“ vysvetlil hlavný lekár pre onkológiu siete nemocníc Svet zdravia MUDr. Radovan Barilla, PhD.
Nový systém budú využívať na onkologických pracoviskách desiatich nemocníc Sveta zdravia – v Michalovciach, Spišskej Novej Vsi, Vranove nad Topľou, Svidníku, Trebišove, Humennom, Rimavskej Sobote, Dunajskej Strede, Galante a v Banskej Bystrici.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto:
Svet zdravia

Jana Andelová, Zdravotnícke noviny