Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60839

Otvorený list prezidenta Asociácie súkromných lekárov SR

$
0
0

Asociácia súkromných lekárov SR je dobrovoľné združenie ambulantných neštátnych poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, založené v roku 1995.

Združuje viac ako 3 000 poskytovateľov zdravotnej starostlivosti všetkých odborností ambulantného segmentu: všeobecných lekárov pre dospelých, všeobecných lekárov pre deti a dorast, lekárskych špecialistov vrátane gynekológov, klinických psychológov a logopédov, ďalej agentúry ošetrovateľskej starostlivosti, ako aj laboratórií a rádiologických pracovísk.

Sme riadnymi členmi Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR riadnymi členmi Odvetvovej rady sociálnej dohody Ministerstva zdravotníctva SR.

Pre rokovanie so zdravotnými poisťovňami a Sociálnou poisťovňou máme vytvorené občianske združenie Zdravita, ktorá rokuje na základe plnomocenstva za viac ako 2 500 ambulancií.

Je zrejmé, že v súčasnom zdravotníctve štát garantuje dostupnosť zdravotnej starostlivosti v ambulantnom sektore prevažne neštátnymi subjektmi: viac ako 95 % ambulancií všeobecných lekárov pre dospelých, všeobecných lekárov pre deti a dorast, aj gynekológov, agentúr domácej ošetrovateľskej starostlivosti, ďalej viac ako 60 % ambulancií špecializovanej starostlivosti je prevádzkovaných neštátnymi poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.

Pričom práve ambulantný sektor patrí medzi stabilné segmenty zdravotníctva a poskytuje kvalitnú a dostupnú zdravotnú starostlivosť. Považujeme za veľmi dôležité upozorniť, že neštátny ambulantný segment nevytvára a nikdy nevytvoril štátny dlh a nikdy nebolo potrebné ambulantný sektor oddlžovať.

A tiež považujeme za podstatnú skutočnosť, že riadne platíme všetky povinné odvody a dane. Zároveň neustále investujeme do personálneho aj prístrojového rozvoja našich ambulancií.

S veľkým napätím sme očakávali Programové vyhlásenie novej vlády v zdravotníctve. Nepotešili nás zámery vlády podporovať a investovať iba v zdravotníckych zariadeniach v pôsobnosti štátu.

Vzhľadom na vyššie uvedené skutočnosť o garancii a dostupnosti zdravotnej starostlivosti pre občanov neštátnym sektorom nepovažujeme za práve najsprávnejšie zámery.

Zároveň sme ale privítali v Programovom vyhlásení smerovanie o tom, že pacient bude na prvom mieste a najmä vety - „charakter zdravotníctva a predovšetkým jeho vnímanie zo strany občanov a pacientov, formujú predovšetkým lekári, sestry a ostatní zdravotnícki pracovníci. Je preto dôležité, aby boli spravodlivo a transparentne odmeňovaní a mali adekvátne podmienky pre prípravu, ako aj samotný výkon svojho povolania“.

S veľkým záujmom sme preto očakávali návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2017. Dočkali sme sa však veľkého negatívneho prekvapenia v podobe historicky najnižšej sadzby za poistencov štátu. Pri očakávanom zvýšení príjmov poisťovní od ekonomicky aktívnych poistencov sa síce predpokladá zvýšenie príjmov do zdravotníctva o 4,4 %, ale..

Naše rokovania s poisťovňami vo februári 2017 priniesli prekvapivé závery - zdravotné poisťovne nepočítajú so zvýšenými príjmami, preto nám navrhujú ceny a objemy na úrovni roku 2016.

Cítime tu jasný rozpor medzi deklarovanými zámermi štátneho rozpočtu a reality úhradových návrhov poisťovní. Ďalší veľký problém vidíme v situácii a v prijatom ozdravnom pláne VšZP, a. s. Hodnotíme ho ako snahu o úplné prenesenie poistného rizika na poskytovateľov a následne na občanov.

Podľa nášho názoru nebola vykonaná žiadna analýza, aké dôsledky a dopady budú mať navrhované zníženia úhrad v rozsahu, na dostupnosť a kvalitu zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP. Občana sa to nedotkne, štátny rozpočet viac peňazí nedá, zdravotné poisťovne nemajú a nedajú. Len poskytovatelia to zvládnuť musia, za menej peňazí viac muziky.

Tomu hovoríme úplne prenesenie poistného rizika iba na plecia poskytovateľov. Určite to nepovažujeme za správne. Keď už niesť ťarchu kritickej situácie, tak potom rovnomerne, všetci hráči poistného trhu a za jasných pravidiel.

Nikde sme ale nenašli objektívne zdôvodnenie návrhov ozdravného plánu, resp. na základe čoho uvedené konkrétne návrhy opatrení vznikli. Jednotlivé navrhované opatrenia určite nie sú rovnomerné, čo sa týka dopadu na jednotlivé segmenty poskytovateľov.

Navrhované zmeny sú podľa nás v priamom rozpore so samotným Programovým vyhlásením vlády SR a to najmä so zámerom znížiť čakacie časy.

Čo však považujeme za mimoriadne dôležité je skutočnosť, že v samotnom ozdravnom pláne VšZP sa očakávajú dodatočné zdroje okolo 150 mil. eur v roku 2017. Očakávame, že v prípade dofinancovania zdravotníctva o týchto 150 a možno aj viac miliónov eur prídu dodatočné finančne zdroje nielen do nemocníc, ale aj do ambulantného sektoru.

Považujeme to za základný predpoklad, aby nedošlo k zhoršeniu kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti v ambulantnom sektore.

Vážený pán premiér, dovolili sme si upozorniť Vás na potencionálnu krízovú situáciu v zdravotníctve, zapríčinenú nízkou sadzbou platby za poistencov štátu v roku 2017, ako aj situáciou vo VšZP po prijatí ozdravného plánu.

Podľa nášho názoru nie je možné realizovať navrhované opatrenia iba prenesením poistného rizika na plecia poskytovateľov. Chýbajúce finančné zdroje môžu ohroziť jednak kvalitu a dostupnosť poskytovanej zdravotnej starostlivosti a jednak môžu ohroziť finančnú stabilitu ambulantných poskytovateľov.

Vážený pán premiér, veríme, že Vašou autoritou a angažovanosťou sa v tejto kritickej situácii zasadíte o dofinancovanie zdravotníctva a zároveň aj o to, aby dodatočné financie prišli nielen do nemocníc, ale aj do našich ambulancií. Je to v záujme nás všetkých, zodpovedných politikov, občanov - pacientov, aj poskytovateľov.

 

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
MUDr. Marián Šóth, prezident Asociácie súkromných lekárov SR

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60839