Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269

Počet chorých na chrípku neustále stúpa, budúci týždeň ich má byť ešte viac

$
0
0
Chorobnosť na chrípku a chrípke podobné ochorenia v posledných týždňoch presiahla úroveň epidémie na celom Slovensku. Hygienici predpokladajú, že v dvoch nasledujúcich týždňoch chorých pribudne ešte viac.

„Na základe dlhoročných pozorovaní je možné povedať, že chorobnosť zvyčajne dosahuje najvyššie hodnoty približne okolo 6. až 8. kalendárneho týždňa“, uviedol hlavný hygienik Slovenskej republiky Ján Mikas.

Ako prevenciu preto odporúča hlavný hygienik dodržiavať viacero preventívnych opatrení. Vyhýbať by sme podľa neho mali najmä kontaktu s chorými osobami, taktiež obmedziť návštevy priestorov, kde je veľa ľudí ako sú divadlá, kiná a ďalšie hromadné akcie.

Zabudnúť by sme nemali ani na časté a účinne vetranie, a to nielen doma, ale aj na školách a pracoviskách. Dôležité je tiež dodržiavanie pravidiel zdravého životného štýlu, a to konzumácia pestrej stravy s dostatkom zeleniny a ovocia, pobyt na čerstvom vzduchu v primeranom oblečení, otužovanie, dostatok spánku a odpočinku.

„Medzi najdôležitejšie preventívne opatrenia patrí dodržiavanie zásad osobnej hygieny, konkrétne časté umývanie rúk, po každom kýchnutí, kašľaní a vyfúkaní nosa, vrátane používania jednorazových vreckoviek a ich bezpečného likvidovania“, dodal hlavný hygienik.

Navyše, očkovať sa dá aj v čase zvýšenej aktivity chrípky. Existuje však riziko, že očkovaná osoba môže ochorieť skôr, ako si stihne vytvoriť dostatočné množstvo ochranných protilátok. „Ochranné protilátky si organizmus vytvára postupne, približne v priebehu 10 až 14 dní po očkovaní“, dodal hlavný hygienik.

Pre chrípku aj akútne respiračné ochorenia platí, že ich treba vyliečiť doma a nechodiť medzi ľudí a ďalej šíriť nákazu. V prípade, že chorá osoba ide k lekárovi, je vhodné, aby si dala na tvár hygienické rúško, aby tak chránila ostatných pacientov.

Ochorieť na akútne respiračné ochorenia a chrípku môže každý. Priebeh môže byť ľahký ale aj ťažký a komplikovaný. Ťažší priebeh ochorení je väčšinou u detí a starších ľudí.

Riziková môže byť chrípka aj pre tehotné ženy bez ohľadu na mesiac tehotenstva a osoby s chronickými ochoreniami dýchacích ciest, srdcovocievneho systému, metabolickými, obličkovými a imunitnými poruchami, a tiež pre zdravotníckych pracovníkov.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
ZdN
Foto: 
ilustračné foto, archív
ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269