Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61806

Spresníme, čo je nedostatkový liek

$
0
0
Lekárnici plánujú zverejniť zoznam chýbajúcich liekov na základe relevantných údajov a spätnej väzby v spolupráci s pacientskymi organizáciami.

Lekárňam začínajú vo veľkom chýbať vakcíny pre deti na povinné očkovanie, inzulíny, lieky na onkologické, neurologické ochorenia, antialergiká, antiastmatiká.

K nedostatkovým sa postupne pridávajú i generické lieky.

Jednoduché riešenie

Podľa údajov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) bolo v tomto roku vydaných celkovo 516 rozhodnutí o nepovolení vývozu pre 20 liekov a 44 688 balení. Lekárnici však varujú, stále im chýba čoraz viac liekov.

Ako informoval 2. viceprezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) PharmDr. Norbert Chano, rezortu navrhovali jednoduché riešenie.

„Aby mal ŠÚKL povinnosť zverejňovať všetky záujmy o vývoz. Tento zoznam by sa nachádzal na stránke ústavu, bol by verejne prístupný, s konkrétnym veľkodistribútorom. Lekáreň by mohla doň nahliadnuť a kontaktovať už konkrétneho distribútora s požiadavkou o dodanie chýbajúceho lieku do 24 hodín,“ spresnil N. Chano.

Problém platnej legislatívy je podľa lekárnikov i v tom, že v zákone je definované, že veľkodistribútor je povinný zabezpečiť dodanie liekov, ktoré sú uvedené v zozname kategorizovaných liekov, najneskôr do 24 hodín od prijatia objednávky od držiteľa povolenia na poskytovanie lekárenskej starostlivosti.

Lekárnici sa však obávajú, že distribútor by mohol prijatie objednávky poprieť.

Ministerstvo zatiaľ v tomto zmenu neplánuje. „Ak by aj z diskusie vyplynula opodstatnenosť takejto legislatívnej úpravy, jej konkrétny obsah a rozsah bude záležať od výsledku rokovaní,“ vysvetlil hovorca MZ SR Peter Bubla.

Až 20 miliónov českých korún

S obchodníkmi, ktorí prevážajú lieky za hranice sa rozhodli zatočiť aj v Česku. MZ ČR plánuje vydať zoznam ťažko nahraditeľných liekov, pri ktorých by si obchodníci museli 30 dní pred plánovaným vývozom vyžiadať povolenie.

Pokuta za nesplnenie tejto povinnosti by mala byť až 20 miliónov českých korún. Počet liekov na zozname zatiaľ nie je známy. MZ ČR však hovorí o desiatkach liekov.

Distribútori liečiv novelu z dielne českého ministerstva zdravotníctva namietajú s tým, že hlásiť vývoz lieku zo zoznamu 30 dní vopred nie je na dynamickom európskom trhu reálne.

Náš zákon o liekoch a zdravotníckych pomôckach umožňuje ŠÚKL vývoz nedostatkových liekov zakázať. „Vývozca, ktorý štátnemu ústavu oznámil zámer vývozu lieku, môže po 30 dňoch od dátumu oznámenia zámeru uskutočniť vývoz lieku bez povolenia ŠÚKL,“ dodal P. Bubla.

Ústav môže v tejto 30-dňovej lehote zakázať vývoz lieku, ak je u nás nedostatkový. „ŠÚKL môže vývoz liekov obmedziť, respektíve vydaním rozhodnutia o nepovolení vývozu zastaviť v prípade, ak by plánovaný vývoz daných liekov spôsobil ich nedostupnosť na trhu a ohrozil by poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre pacientov na Slovensku,“ zhrnula Valéria Pernišová zo ŠÚKL.

Téme reexportu sa budeme už v stredu 23. septembra podrobnejšie venovať aj na konferencii Zdravotníckych novín s názvom Slovenské zdravotníctvo 2015.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 61806