Problémy s licenciami L1A sa nekončia. Riešenie neprinieslo ani stretnutie prezidenta Slovenskej lekárskej komory MUDr. Mariána Kollára so štátnym tajomníkom ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) Ivanom Švejnom, ani návrh komory na legislatívnu zmenu zákona o sociálnom poistení. M. Kollár preto chystá opätovne napísať list ministrovi práce.
„Nie som spokojný s jeho stanoviskom, ani s tým, že vec nerieši,“ povedal M. Kollár. Komoru čaká tiež stretnutie s ministrom zdravotníctva Tomášom Druckerom. „Odvody do systému sociálneho poistenia patria do gescie rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny a Sociálnej poisťovne. Minister zdravotníctva bude o tejto téme hovoriť na najbližšom stretnutí s predstaviteľmi SLK,“ uviedlo komunikačné oddelenie rezortu zdravotníctva.
Podľa M. Kollára je amorálne žiadať od lekárov také vysoké sumy. „Mnohí lekári pritom ani nevykonávali činnosť, nemali ani živnosť, len tú licenciu, a aj tak musia platiť tisíce eur,“ dodal. Ako tvrdí komora, v drvivej väčšine ide o nevedomé alebo neúmyselné porušenie zákona lekármi.
Spravidla sa to týka členov, ktorí v minulosti ukončili výkon povolania ako fyzické osoby a zriadili si na poskytovanie zdravotnej starostlivosti právnickú osobu, predovšetkým spoločnosť s ručením obmedzeným. Súčasne však nepožiadali komoru o zrušenie licencie na výkon samostatnej zdravotníckej praxe. Na komoru sa pritom už obracajú skupiny lekárov so žiadosťou o pomoc. „Ide o desiatky lekárov,“ dodal M. Kollár.
Ide o 600 lekárov
MPSVR však tvrdí, že ide o situáciu, keď sa lekári v minulosti odhlásili zo sociálneho poistenia z dôvodu zániku oprávnenia na výkon činnosti, avšak pri poskytnutí údajov od všetkých subjektov vydávajúcich oprávnenia Sociálnej poisťovni vyšlo najavo, že niektorí z nich podali odhlášku v rozpore so zákonom, keďže mali stále platné udelené licencie, na základe ktorých mohli vykonávať lekárske povolanie samostatne ako SZČO na účely sociálneho poistenia.
„A na základe toho im Sociálna poisťovňa vyčíslila nedoplatky na poistnom na sociálne poistenie a k tomu prislúchajúce penále,“ uviedol hovorca MPSVR Michal Stuška.
Ako dodal, z informácie Sociálnej poisťovne vyplýva, že sa uvedené týka približne 600 subjektov. „Rovnako sa konštatovalo, že práve s cieľom, aby k podobným situáciám už nedochádzalo, prijal minister už v roku 2014 rozhodnutie o zmene zákona o sociálnom poistení. Vďaka tomu od roku 2015 Sociálna poisťovňa sama oznamuje SZČO vznik a zánik sociálneho poistenia, od toho roku v praxi nemôže dochádzať k rovnakým situáciám ani z nevedomosti, a teda do budúcnosti sú odstránené. Z minulosti síce ešte prípady môžu vychádzať najavo, ale vzhľadom na posudzovanie právnych vzťahov na základe právnej úpravy účinnej v čase, v ktorom vznikli (a spätná zmena právnych predpisov nie je v súlade so zákazom retroaktivity v právnom poriadku SR), žiaľ, nemáme reálny právny nástroj, za pomoci ktorého by bolo možné uvedenú situáciu spätne riešiť,“ povedal hovorca.
Rezort práce nesúhlasí
Preto sa rezort práce nemôže stotožniť s návrhom komory na zmenu zákona o sociálnom poistení. „Jej prijatím by sa selektívne zaviedol napríklad nový inštitút ,odpustenia poistného na sociálne poistenie‘, ktorý nemá v sociálnom poistení opodstatnenie. Neustanovuje postup pri zhodnocovaní obdobia poistenia, ktoré by nebolo pokryté platením poistného. Nastala by v praxi situácia, že poistenec by získaval obdobia poistenia, bez zaplateného poistného, a to za spätné obdobia. Uvedené by neplatilo paušálne, ale len pre poistencov – SZČO, ktorí sa nesprávne odhlásili zo sociálneho poistenia – teda zakladala by nerovnosť medzi platiteľmi poistného na sociálne poistenie (najmä vo vzťahu k poistencom, ktorí si riadne splnili svoje povinnosti v rovnakých prípadoch napr. tým, že zrušili aj problémové licencie),“ dodal M. Stuška.
Z uvedených dôvodov preto podľa hovorcu príslušná vecná sekcia neodporučila ministrovi pristúpiť k navrhovanej zmene zákona o sociálnom poistení predloženej SLK.
Slovenská lekárska komora sa však nevzdáva a tvrdí, že bojovať bude ďalej. „Je to stav, ktorý treba riešiť. A nielen povedať, že sa to nedá riešiť, i keď sa dá,“ dodal M. Kollár.
Clik here to view.
