Unikátna transplantácia pečene, boj proti hypertenzii čokoládou, transplantácia maternice či vytvorenie močového mechúra z tenkého čreva. To je iba rýchly pohľad na novinky v liečbe za tento rok.
Je príjemné zistiť, že aj slovenskí vedci, napriek všetkým problémom, s ktorým naše zdravotníctvo celé roky zápasí, myslia vo svojich výskumoch na dobro pacientov, od tých najmenších až po najstarších.
Január
Mutácia génu a ochorenie rohovky
Vedci z Ústavu dedičných metabolických porúch 1. LF UK v Prahe a pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice objavili gén, ktorého mutácie sú príčinou závažného zriedkavého dedičného ochorenia zadnej polymorfnej dystrofie rohovky.
Choroba spôsobuje u mnohých pacientov ťažkú poruchu zraku a môže viesť až k úplnej slepote. Vďaka objavenému génu možno chorobu pomerne jednoducho zistiť iba z krvi. Objav uľahčí lekárom stanoviť diagnózu tohto ochorenia a v budúcnosti možno i jeho cielenú liečbu.
Vzácny syndróm a neurológ zo Zvolena
Neurológ Nemocnice Zvolen MUDr. Ján Necpál opísal výnimočný prípad pacientky, ktorá si chcela vziať život a predávkovala sa venlafaxínom, následkom čoho sa u nej prejavil opsoklonus-myoklonus-ataxia syndróm.
Syndróm sa prejavuje nepravidelným šklbaním očí, trupu a končatín. Doteraz sa spájal s detskými nádormi mozgu alebo infekciami centrálneho nervového systému.
Február
Zlatom proti nádorom
Olomouckí chemici vyvinuli komplexy zlata účinné proti zápalom a nádorom. Predstavujú úplne originálne, štruktúrne podobné skupiny zlúčenín zlata s naviazanými organickými molekulami.
V jednom prípade ide o deriváty hypoxantínu, v druhom o deriváty 9-deazapurínu. Spoločnou a farmaceuticky využiteľnou vlastnosťou týchto nových látok je kombinácia ich protizápalových účinkov s výraznou protinádorovou aktivitou.
Marec
Močový mechúr operujú po novom
Lekári Kliniky pediatrickej urológie LF UK a DFNsP Bratislava unikátnym spôsobom operujú deti s vrodenou vývojovou chybou, extrofiou močového mechúra. Títo pacienti boli v minulosti odkázaní na celoživotnú inkontinenciu a plienky.
Vďaka novej metóde dokážu lekári toto najzávažnejšie vrodené vývojové ochorenie v urológii definitívne vyriešiť dvoma operáciami, a to už vo veku do dvoch rokov.
Do 72 hodín po narodení lekári urobia týmto deťom prvotné uzatvorenie močového mechúra. Definitívna úprava nasleduje po 18. mesiaci života a spočíva už v úplnom uzatvorení močového mechúra a močovej rúry, v úprave vonkajšieho genitálu tak, aby deti neboli inkontinentné.
Unikátna transplantácia pečene
Pražský IKEM si pripísal svetové prvenstvo. Alena Dargajová sa narodila so zrkadlovo uloženými orgánmi hrudníka a dutiny brušnej. Chirurgovia u nej vykonali technicky náročnú transplantáciu časti pečene od mŕtveho darcu.
Na svete zatiaľ nikto takýto zákrok nevykonal. Trval viac ako 10 hodín a už necelé dva týždne po transplantácii mohla ísť domov.
Apríl
Čokoládou na hypertenziu
Proti vysokému krvnému tlaku sa bude možno v budúcnosti bojovať čokoládou, zeleným čajom či červeným vínom. Sú totiž zdrojom epikatechínu, prírodného antioxidantu.
Experiment študenta 6. ročníka LF UK Štefana Lukáča, uskutočnený na potkanoch, potvrdil, že epikatechín spomalil zvyšovanie krvného tlaku a rozvoj hypertenzie.
Predpokladá tiež, že oxid dusnatý je kľúčovou molekulou, ktorá priaznivý účinok epikatechínu zabezpečuje. Najbohatším zdrojom epikatechínu sú kakaové bôby. Epikatechín sa však nachádza aj v zelenom a čiernom čaji, červenom víne či ovocí.
Nanovlákna pre umelé cievy
Vedci z Technickej univerzity v Liberci vyvinuli nový nanovláknový materiál pre umelé cievy. Výrazne zvýši kvalitu syntetických malopriemerových nanovláknových cievnych náhrad a zníži riziko krvných zrazenín a komplikácií po operáciách srdca.
Ako významné pozitívum nového materiálu vnímajú vedci jeho schopnosť rozložiť sa v tele. Výsledkom výskumu týchto vedcov sú teda dvojvrstvové cievne náhrady, kde nanovláknová štruktúra presne napodobňuje medzibunkovú hmotu v cievach.
Máj
Prvá transplantácia maternice
Špecialisti IKEM prvýkrát transplantovali maternicu. Bola to ešte iba jedenásta transplantácia maternice od žijúcej darkyne na svete, v tomto prípade matky príjemkyne.
Ako informovalo vedenie IKEM, touto transplantáciou odštartovala zároveň prvá klinická štúdia na svete, ktorá zahŕňa transplantácie maternice od žijúcich i zosnulých darkýň. Pacientka prechádza ambulantnou liečbou a prípravou na otehotnenie.
Jún
Svetovo jedinečný implantát
Košickí lekári spolu s inžiniermi z Technickej univerzity majú za sebou unikátnu operáciu s použitím jedinečného implantátu. Implantát vytvorili presne na mieru pacienta po nehode a devastácii tváre.
Pacientovi po nehode chýbala horná čeľusť, radlicová a nosová kosť a asi polovica spodnej čeľuste. Ťažko poškodené boli aj kosti a výbežky podnebia, čelová a ľavá lícna kosť, zvyšky spodnej čeľuste neboli plne funkčné, chýbalo aj ľavé oko.
V Košiciach preto pristúpili k unikátnej operácii a použili na mieru vyrobený škrupinový implantát, ktorý pacientovi nahradil až 86 percent tváre. Navyše ide o najväčší implantát na svete.
Júl
Našli sme nový proteín, opravuje poškodenú DNA
Tímu vedcov z UK v Bratislave sa podarilo objaviť nový proteín Dbl2, ktorý umožňuje nielen opravu poškodenej DNA, ale aj sexuálne rozmnožovanie.
Vďaka tomuto objavu vedcov z Prírodovedeckej fakulty UK sa bude dať lepšie pochopiť, ako bunka opravuje poškodenú DNA a tiež proces vzniku pohlavných buniek.
Hľadanie nových proteínov a opísanie fungovania mechanizmov opravy DNA je podľa vedcov dôležité nielen pre pochopenie bunkovej biológie, ale môže aj pomôcť nájsť nové terapeutické ciele v liečbe rakoviny.
August
Nový typ ochorenia krehkých kostí
Švajčiarski vedci z Univerzity v Zürichu a Detskej fakultnej nemocnice v Zürichu objavili prvú formu kongenitálneho ochorenia osteogenesis imperfekta viazanú na X-chromozóm. Objav podľa vedcov zlepšuje genetickú diagnózu ochorenia a dláždi cestu pre zlepšenie možností liečby.
Hľadáme vakcínu proti kliešťom
Vedci SAV pracujú na vakcíne proti kliešťom. Medzinárodný projekt ANTIDotE, ktorého súčasťou sú aj slovenskí vedci, má ambiciózny cieľ – nájsť kandidátov na vakcínu proti kliešťom. Mala by brániť prenosu patogénov, ktoré prenášajú kliešte.
Vedci z Virologického ústavu BMC SAV sa v rámci projektu podieľajú na analýze génovej regulácie kliešťov. Porovnávajú kliešte, ktoré infikuje vírus encefalitídy a tie, ktoré vírus nemajú.
September
Ultrazvuk dokáže liečiť mozog
Sľubné účinky ultrazvuku pri liečbe mozgových degeneratívnych ochorení ako Alzheimerova či Parkinsonova choroba, objavila prof. Elisa Konofagou, ktorá sa na Columbia University Medical Center v USA venuje medicínskemu bioinžinierstvu.
Základom výskumu je využitie ultrazvukovej technológie ako neinvazívneho spôsobu, ako zvýšiť účinnosť liekov. S jej pomocou sa dá otvoriť cielene veľmi účinná obranná bariéra, ktorá bráni u cicavcov prieniku cudzorodých látok i potenciálnych liekov krvným obehom do mozgu.
Október
Vyvinuli umelú náhradu hlasiviek
Českí vedci objavili cestu k umelým hlasivkám, ktoré dokážu vrátiť pôvodný hlas. Pacientom po laryngektómii tak svitla nová nádej na kvalitnejšiu hlasivkovú náhradu. Pacientom, ktorí dostanú rakovinu hlasiviek alebo hrtana, musia lekári celý hrtan aj s hlasivkami odoperovať. Hoci moderná veda vie nahradiť všemožné časti ľudského tela, napodobniť hlasivky bolo donedávna nad jej sily.
Skôr, ako by pacient podstúpil operáciu, pri ktorej by mu boli hlasivky odstránené, jeho hlas by podrobil analýze tím odborníkov a podľa toho naladil individuálnu náhradu. Vhodný materiál pre hlasivkovú náhradu navrhol a konkrétne varianty náhrady vyrobil Ústav makromolekulárnej chémie AV ČR.
November
Nový mechúr vytvorili z tenkého čreva
Unikátnym zákrokom sa môžu pochváliť lekári Urologickej kliniky FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Pacientovi s karcinómom močového mechúra vytvorili z tenkého čreva nový. Tento zákrok uskutočnili pomocou robota.
Tím banskobystrických urológov tak prvýkrát na Slovensku dokázal pacientovi po odstránení mechúr nahradiť. Pomocou robotického chirurgického systému mu ho vytvorili z niekoľkocentimetrového kusa jeho vlastného tenkého čreva. Vymodelovaný mechúr na záver napojili na močovody a močovú rúru.
Američania skúšajú kubánsku vakcínu
Američania klinicky hodnotili liek proti rakovine, ktorý vyvinuli vedci na Kube. Ide o vakcínu, ktorá už preukázala svoju dlhodobú účinnosť v liečbe karcinómu pľúc na Kube.
Vakcína sa na ostrove používa v terapii nemalobunkového karcinómu pľúc. Vakcína je tiež nádejou na liečbu niektorých malignít prsníka, hlavy, krku či kolorektálneho karcinómu.
December
Nová liečba hypertenzie
Podávanie lieku na rezistentný vysoký tlak je účinnejšie ako liečba prerušením nervového tkaniva okolo obličiek. Vedecký tím 1. LF UK v Prahe a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe zistil, že rezistentný vysoký krvný tlak je efektívnejšie liečiť liekom s účinnou látkou spironolaktón, než využívať deštrukcie nervového tkaniva okolo obličiek, teda metódu tzv. katétrovej renálnej denervácie.
Je príjemné zistiť, že aj slovenskí vedci, napriek všetkým problémom, s ktorým naše zdravotníctvo celé roky zápasí, myslia vo svojich výskumoch na dobro pacientov, od tých najmenších až po najstarších.
Január
Mutácia génu a ochorenie rohovky
Vedci z Ústavu dedičných metabolických porúch 1. LF UK v Prahe a pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice objavili gén, ktorého mutácie sú príčinou závažného zriedkavého dedičného ochorenia zadnej polymorfnej dystrofie rohovky.
Choroba spôsobuje u mnohých pacientov ťažkú poruchu zraku a môže viesť až k úplnej slepote. Vďaka objavenému génu možno chorobu pomerne jednoducho zistiť iba z krvi. Objav uľahčí lekárom stanoviť diagnózu tohto ochorenia a v budúcnosti možno i jeho cielenú liečbu.
Vzácny syndróm a neurológ zo Zvolena
Neurológ Nemocnice Zvolen MUDr. Ján Necpál opísal výnimočný prípad pacientky, ktorá si chcela vziať život a predávkovala sa venlafaxínom, následkom čoho sa u nej prejavil opsoklonus-myoklonus-ataxia syndróm.
Syndróm sa prejavuje nepravidelným šklbaním očí, trupu a končatín. Doteraz sa spájal s detskými nádormi mozgu alebo infekciami centrálneho nervového systému.
Február
Zlatom proti nádorom
Olomouckí chemici vyvinuli komplexy zlata účinné proti zápalom a nádorom. Predstavujú úplne originálne, štruktúrne podobné skupiny zlúčenín zlata s naviazanými organickými molekulami.
V jednom prípade ide o deriváty hypoxantínu, v druhom o deriváty 9-deazapurínu. Spoločnou a farmaceuticky využiteľnou vlastnosťou týchto nových látok je kombinácia ich protizápalových účinkov s výraznou protinádorovou aktivitou.
Marec
Močový mechúr operujú po novom
Lekári Kliniky pediatrickej urológie LF UK a DFNsP Bratislava unikátnym spôsobom operujú deti s vrodenou vývojovou chybou, extrofiou močového mechúra. Títo pacienti boli v minulosti odkázaní na celoživotnú inkontinenciu a plienky.
Vďaka novej metóde dokážu lekári toto najzávažnejšie vrodené vývojové ochorenie v urológii definitívne vyriešiť dvoma operáciami, a to už vo veku do dvoch rokov.
Do 72 hodín po narodení lekári urobia týmto deťom prvotné uzatvorenie močového mechúra. Definitívna úprava nasleduje po 18. mesiaci života a spočíva už v úplnom uzatvorení močového mechúra a močovej rúry, v úprave vonkajšieho genitálu tak, aby deti neboli inkontinentné.
Unikátna transplantácia pečene
Pražský IKEM si pripísal svetové prvenstvo. Alena Dargajová sa narodila so zrkadlovo uloženými orgánmi hrudníka a dutiny brušnej. Chirurgovia u nej vykonali technicky náročnú transplantáciu časti pečene od mŕtveho darcu.
Na svete zatiaľ nikto takýto zákrok nevykonal. Trval viac ako 10 hodín a už necelé dva týždne po transplantácii mohla ísť domov.
Apríl
Čokoládou na hypertenziu
Proti vysokému krvnému tlaku sa bude možno v budúcnosti bojovať čokoládou, zeleným čajom či červeným vínom. Sú totiž zdrojom epikatechínu, prírodného antioxidantu.
Experiment študenta 6. ročníka LF UK Štefana Lukáča, uskutočnený na potkanoch, potvrdil, že epikatechín spomalil zvyšovanie krvného tlaku a rozvoj hypertenzie.
Predpokladá tiež, že oxid dusnatý je kľúčovou molekulou, ktorá priaznivý účinok epikatechínu zabezpečuje. Najbohatším zdrojom epikatechínu sú kakaové bôby. Epikatechín sa však nachádza aj v zelenom a čiernom čaji, červenom víne či ovocí.
Nanovlákna pre umelé cievy
Vedci z Technickej univerzity v Liberci vyvinuli nový nanovláknový materiál pre umelé cievy. Výrazne zvýši kvalitu syntetických malopriemerových nanovláknových cievnych náhrad a zníži riziko krvných zrazenín a komplikácií po operáciách srdca.
Ako významné pozitívum nového materiálu vnímajú vedci jeho schopnosť rozložiť sa v tele. Výsledkom výskumu týchto vedcov sú teda dvojvrstvové cievne náhrady, kde nanovláknová štruktúra presne napodobňuje medzibunkovú hmotu v cievach.
Máj
Prvá transplantácia maternice
Špecialisti IKEM prvýkrát transplantovali maternicu. Bola to ešte iba jedenásta transplantácia maternice od žijúcej darkyne na svete, v tomto prípade matky príjemkyne.
Ako informovalo vedenie IKEM, touto transplantáciou odštartovala zároveň prvá klinická štúdia na svete, ktorá zahŕňa transplantácie maternice od žijúcich i zosnulých darkýň. Pacientka prechádza ambulantnou liečbou a prípravou na otehotnenie.
Jún
Svetovo jedinečný implantát
Košickí lekári spolu s inžiniermi z Technickej univerzity majú za sebou unikátnu operáciu s použitím jedinečného implantátu. Implantát vytvorili presne na mieru pacienta po nehode a devastácii tváre.
Pacientovi po nehode chýbala horná čeľusť, radlicová a nosová kosť a asi polovica spodnej čeľuste. Ťažko poškodené boli aj kosti a výbežky podnebia, čelová a ľavá lícna kosť, zvyšky spodnej čeľuste neboli plne funkčné, chýbalo aj ľavé oko.
V Košiciach preto pristúpili k unikátnej operácii a použili na mieru vyrobený škrupinový implantát, ktorý pacientovi nahradil až 86 percent tváre. Navyše ide o najväčší implantát na svete.
Júl
Našli sme nový proteín, opravuje poškodenú DNA
Tímu vedcov z UK v Bratislave sa podarilo objaviť nový proteín Dbl2, ktorý umožňuje nielen opravu poškodenej DNA, ale aj sexuálne rozmnožovanie.
Vďaka tomuto objavu vedcov z Prírodovedeckej fakulty UK sa bude dať lepšie pochopiť, ako bunka opravuje poškodenú DNA a tiež proces vzniku pohlavných buniek.
Hľadanie nových proteínov a opísanie fungovania mechanizmov opravy DNA je podľa vedcov dôležité nielen pre pochopenie bunkovej biológie, ale môže aj pomôcť nájsť nové terapeutické ciele v liečbe rakoviny.
August
Nový typ ochorenia krehkých kostí
Švajčiarski vedci z Univerzity v Zürichu a Detskej fakultnej nemocnice v Zürichu objavili prvú formu kongenitálneho ochorenia osteogenesis imperfekta viazanú na X-chromozóm. Objav podľa vedcov zlepšuje genetickú diagnózu ochorenia a dláždi cestu pre zlepšenie možností liečby.
Hľadáme vakcínu proti kliešťom
Vedci SAV pracujú na vakcíne proti kliešťom. Medzinárodný projekt ANTIDotE, ktorého súčasťou sú aj slovenskí vedci, má ambiciózny cieľ – nájsť kandidátov na vakcínu proti kliešťom. Mala by brániť prenosu patogénov, ktoré prenášajú kliešte.
Vedci z Virologického ústavu BMC SAV sa v rámci projektu podieľajú na analýze génovej regulácie kliešťov. Porovnávajú kliešte, ktoré infikuje vírus encefalitídy a tie, ktoré vírus nemajú.
September
Ultrazvuk dokáže liečiť mozog
Sľubné účinky ultrazvuku pri liečbe mozgových degeneratívnych ochorení ako Alzheimerova či Parkinsonova choroba, objavila prof. Elisa Konofagou, ktorá sa na Columbia University Medical Center v USA venuje medicínskemu bioinžinierstvu.
Základom výskumu je využitie ultrazvukovej technológie ako neinvazívneho spôsobu, ako zvýšiť účinnosť liekov. S jej pomocou sa dá otvoriť cielene veľmi účinná obranná bariéra, ktorá bráni u cicavcov prieniku cudzorodých látok i potenciálnych liekov krvným obehom do mozgu.
Október
Vyvinuli umelú náhradu hlasiviek
Českí vedci objavili cestu k umelým hlasivkám, ktoré dokážu vrátiť pôvodný hlas. Pacientom po laryngektómii tak svitla nová nádej na kvalitnejšiu hlasivkovú náhradu. Pacientom, ktorí dostanú rakovinu hlasiviek alebo hrtana, musia lekári celý hrtan aj s hlasivkami odoperovať. Hoci moderná veda vie nahradiť všemožné časti ľudského tela, napodobniť hlasivky bolo donedávna nad jej sily.
Skôr, ako by pacient podstúpil operáciu, pri ktorej by mu boli hlasivky odstránené, jeho hlas by podrobil analýze tím odborníkov a podľa toho naladil individuálnu náhradu. Vhodný materiál pre hlasivkovú náhradu navrhol a konkrétne varianty náhrady vyrobil Ústav makromolekulárnej chémie AV ČR.
November
Nový mechúr vytvorili z tenkého čreva
Unikátnym zákrokom sa môžu pochváliť lekári Urologickej kliniky FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica. Pacientovi s karcinómom močového mechúra vytvorili z tenkého čreva nový. Tento zákrok uskutočnili pomocou robota.
Tím banskobystrických urológov tak prvýkrát na Slovensku dokázal pacientovi po odstránení mechúr nahradiť. Pomocou robotického chirurgického systému mu ho vytvorili z niekoľkocentimetrového kusa jeho vlastného tenkého čreva. Vymodelovaný mechúr na záver napojili na močovody a močovú rúru.
Američania skúšajú kubánsku vakcínu
Američania klinicky hodnotili liek proti rakovine, ktorý vyvinuli vedci na Kube. Ide o vakcínu, ktorá už preukázala svoju dlhodobú účinnosť v liečbe karcinómu pľúc na Kube.
Vakcína sa na ostrove používa v terapii nemalobunkového karcinómu pľúc. Vakcína je tiež nádejou na liečbu niektorých malignít prsníka, hlavy, krku či kolorektálneho karcinómu.
December
Nová liečba hypertenzie
Podávanie lieku na rezistentný vysoký tlak je účinnejšie ako liečba prerušením nervového tkaniva okolo obličiek. Vedecký tím 1. LF UK v Prahe a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe zistil, že rezistentný vysoký krvný tlak je efektívnejšie liečiť liekom s účinnou látkou spironolaktón, než využívať deštrukcie nervového tkaniva okolo obličiek, teda metódu tzv. katétrovej renálnej denervácie.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci

ZdN