Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60160

Efektivita v preskripcii áno, plošné škrtanie nie

$
0
0
Zároveň je však potrebné dodať, že všetky zmeny v zdravotníctve by sa mali v súčasnosti, ako aj v budúcnosti diať v prospech pacienta. S niektorými navrhovanými riešeniami v oblasti liekovej politiky sa však nevieme stotožniť, keďže môžu podľa nás ohroziť dostupnosť liečby pre všetkých občanov.

Edukovať pacientov

Fakt, že sa predpisuje zbytočne veľa liekov, je dlhodobo známy. Príkladov z praxe je neúrekom, sama som ich zopár zažila. Pacient s viacerými chronickými ochoreniami chodí od lekára k lekárovi, každý špecialista mu predpíše podľa svojho uváženia najlepšie lieky na jeho diagnózu.

Napriek tomu, že v rámci osobnej anamnézy pacient uvádza, kde je dispenzarizovaný, prípadne tiež aké lieky užíva, dostane ďalšie. A znova iné na prekrytie symptómov pravdepodobne vznikajúcich zo samého užívania liekov. Niektoré z nich sú pritom v interakcii. Žiaľ, často sám pacient takéto riešenie preferuje.

Preto si myslíme, že v rámci liekovej politiky je dôležité pacientov najmä vzdelávať a takýmto spôsobom im vysvetliť riziká nadmerného užívania liekov. Nielen kvôli ekonomickým úsporám, ale najmä kvôli ich zdraviu. Významne môžu pomôcť klinickí farmakológovia či farmaceuti.

Mnohí z farmaceutov už dnes upozorňujú pacientov, ktoré lieky by sa nemali kombinovať, aké sú pravdepodobné nežiaduce účinky práve predpísaného lieku. Práve potenciál klinických farmakológov a klinických farmaceutov využívame nedostatočne, pritom pri nastavovaní liečby a pri posúdení správneho dávkovania liekov, najmä u pacientov s viacerými ochoreniami, či u pacientov s poškodenými orgánmi, by mohli výrazne pomôcť.

Potrebné sú štandardy

Súhlasíme teda, aby lieky boli predpisované racionálne. S čím však máme problém, je zavedenie plošných limitov u všetkých predpisujúcich lekárov. Takéto opatrenie by mohlo spôsobiť pacientom, najmä tým chronickým či vyžadujúcim drahšiu liečbu, problém s dostupnosťou liekov.

Dôraz by sa mal, aspoň podľa nášho názoru, skôr klásť na komunikáciu lekára s poisťovňou o dôvodoch vyšších nákladov vo väzbe na aktuálnu štruktúru pacientov, na vykonávanie rozborov predpisovania liekov u lekárov a tiež na ich vzdelávanie o racionálnej preskripcii liekov.

Najvhodnejším riešením by však bolo vytvorenie štandardných diagnostických a liečebných postupov pre jednotlivé ochorenia, aby bolo jasné, na čo má pacient pri ochorení nárok.

Racionalizačné opatrenia v zdravotníctve nemôžu ísť na úkor primeranej a potrebnej liečby. Pacient musí byť stále na prvom mieste. Pri preštudovaní Revízie výdavkov na zdravotníctvo sme zistili, že sa plánuje vyradenie 147 liekov z úhrad verejného zdravotníctva. Ihneď sme kontaktovali ministerstvo s prosbou, aby nám poskytlo zoznam dotknutých liekov.

Obávame sa, že vyradenie liekov z kategorizácie môže ohroziť liečbu vyše pol milióna vážne chorých pacientov, čo by malo na nich extrémne negatívny dosah.

Keďže viaceré lieky, kategorizované pred rokom 2011, sa stali štandardom liečby pre pacientov, ich vyradenie by mohlo viesť k výraznému zhoršeniu zdravotného stavu pacientov, k nadmerným hospitalizáciám a v krajnom prípade aj k problémom s dostupnosťou liečby.

Preto sme radi, že ministerstvo aj pri tomto kroku zvolilo obojstranný dialóg práve so zástupcami pacientov. Dúfame, že tak pomôžeme ukázať reálnu situáciu a budeme môcť poukázať na problémy pri spotrebe liekov.

Preplácanie inovatívnych liekov

Ďalším problémom je, že niektoré novšie, účinnejšie lieky sa pre slovenských pacientov stávajú nedostatkovým tovarom. Ide najmä o lieky pre onkologických, hematologických a kardiologických pacientov.

V snahe pomôcť a ukázať kompetentným, ktoré lieky sa stávajú nedostupnými kvôli ich vývozu do zahraničia, sme v spolupráci so Slovenskou lekárnickou komorou zaviedli projekt sledovania nedostatkových liekov.

V rámci neho lekárnici priamo v lekárňach zadávajú do databázy, ktoré lieky chýbajú. Myslíme si, že všetky zariadenia a spoločnosti, ktoré používajú lieky ohrozené reexportom, by mali zaviesť vnútorné procesy, aby vedeli takéto prípady rýchlo odhaliť.

Zmeny v zdravotníctve sa musia urobiť. Je však potrebné uskutočniť ich opatrne a citlivo, najmä v súčinnosti s pacientom, nie bez neho. Súhlasíme s revíziou výdavkov, ako aj so zastavením plytvania v zdravotníctve.

Potrebné opatrenia však treba urobiť tak, aby zostala zabezpečená adekvátna dostupnosť, kvalita a bezpečnosť zdravotnej starostlivosti pre tých pacientov, ktorí ju skutočne potrebujú.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
MUDr. Katarína Kafková, prezidentka AOPP

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60160