Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

Florence roka je Nikola Tomanová z Trenčianskej univerzity

Dvadsať finalistov, študentov tretích ročníkov stredných zdravotníckych škôl a fakúlt zdravotníctva, budúcich sestier sa stretlo na tri dni vo východoslovenskom Trebišove, kde súťažili vo finálových medicínskych a nemedicínskych odboroch v súťaži Florence 2016.

O súťaž malo záujem 87 študentiek a študentov, ktorí sa zaregistrovali a následne vypracúvali formou online kvízu prípadové štúdie/kazuistiky – zo 120 bodov bol najlepší výsledok 102 získaných bodov. Dvadsiatka najlepších prišla na tri dni do Trebišova, kde v tamojšej nemocnici Sveta zdravia finále prebiehalo. Súťaž nesie meno zakladateľky moderného ošetrovateľstva Florence Nightingale (1820 – 1910).

Dozvedeli sa aj novinky

Počas víkendu súťaž rozšírila finalistom ich doterajšie poznatky aj o moderné ošetrovateľské trendy, systém zdravotného poistenia alebo komunikačné zručnosti vo vypätých situáciách s pacientom a jeho príbuznými. Mali tiež možnosť prakticky si vyskúšať zvládnutie asistencie pri náhlom pôrode na verejnosti, zhotovenie EKG záznamu alebo sterilizáciu pracovného prostredia pred operačným výkonom v podmienkach reálnej nemocnice.

A tak sa vo finále vo svižnom tempe rodilo v butiku, točilo a vyhodnocovalo sa EKG živých figurantov, resuscitovalo sa na figuríne, pripravovali sa sterilizačné stolíky na vyberanie stehov, ale písal sa aj test či esej. Študenti to brali občas s humorom, občas s obavami, ale bolo vidno, že ich trebišovské finále tešilo. A ak prvý, piatkový večer ešte využili naplno na ochutnávku dvanástich vín, v sobotný večer sa postupne vytratili z bowlingovej haly hotela a sadli si ku skriptám a poznámkam pred veľkým nedeľným finále.

Víťazkou prvého ročníka súťaže Florence 2016 sa stala 23-ročná Nikola Tomanová z Fakulty zdravotníctva Trenčianskej univerzity A. Dubčeka, ktorá si z Trebišova odniesla aj hlavnú cenu, šek na 3 000 eur. Na 2. mieste sa umiestnila 22-ročná študentka 3. ročníka Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku Dominika Švantnerová.

Tretie miesto získal 21-ročný študent 3. ročníka Fakulty zdravotníctva SZU v Banskej Bystrici Andrej Zachar. Medzi trojicou na prvých miestach boli minimálne rozdiely v získaných bodoch – N. Tomanová z možných 122 bodov získala 117, medzi striebornou D. Švantnerovou a bronzovým A. Zacharom bol rozdiel jedného bodu, získali 116,5 a 115,5 bodu.

Prekvapená víťazka

Ako N. Tomanová povedala, zúčastnila sa na súťaži preto, lebo ju oslovila a chcela skúsiť, čo dokáže, ale prvé miesto neočakávala. „Prežili sme neuveriteľný víkend, počas ktorého sme získali množstvo nových skúseností a poznatkov. Víťazstvo ma, samozrejme, veľmi potešilo. Povolanie sestry patrí podľa mňa medzi tie najkrajšie na svete, preto som sa preň rozhodla. Rada by som sa stala sestrou v odbore anestéziológie a intenzívnej medicíny. Verím, že budem mať možnosť pomáhať pacientom doma na Slovensku. Chcela by som poďakovať organizátorom, mali to ,premakané‘ do detailov, aj celej partii študentov a verím, že súťaž bude pokračovať ďalšími ročníkmi,“ povedala N. Tomanová.

Ako dodala, „víťazstvo ma skutočne prekvapilo a potešilo. Niečo zo súťažných disciplín sme poznali zo školy, ale niečo nás aj prekvapilo.“ Peniaze, ktoré vyhrala, si nechá na účte a využije ich v budúcnosti.

Na prvom mieste zo štyroch päťčlenných tímov sa stal vďaka najlepším výsledkom v téme Sestra novej generácie s dôrazom na komunikáciu s pacientom tím „červených“, v súčte bodov zas tím „zelených“, ktorý z možných 610 bodov získal 479,3 bodu. Všetkým dvadsiatim finalistom bolo ponúknuté garantované pracovné miesto v nemocnici siete Svet zdravia a na oddelení podľa vlastného výberu.

Mladú krv potrebujeme

„Verím, že prvý ročník tejto súťaže dokázal, že aj študenti v odbore ošetrovateľstva si zaslúžia svoju odbornú súťaž. Víkendové finále ukázalo, že budúce sestry by privítali viac praktických skúseností už počas svojho štúdia. Rovnako by privítali väčší dôraz na komunikáciu a tímovú spoluprácu. Je pravdepodobné, že pozícia sestry bude musieť prejsť úpravou kompetencií, na čo by malo následne zareagovať aj školstvo,“ konštatoval generálny riaditeľ siete nemocníc Svet zdravia Ing. Ľuboš Lopatka, PhD.

Ako dodal, „dúfam, že sa nám podarilo prispieť k zvýšeniu atraktivity nemocníc, aby študenti ostávali vo väčšej miere pracovať a profesionálne sa rozvíjať v slovenskom zdravotníctve. Mladú krv potrebuje ako soľ.“

Podľa Mgr. Ľubice Imrichovej dievčatá boli pri pôrode úžasné. „Myslím, že sme si to užívali spoločne, keď v butiku začala mladá žena rodiť, s chuťou som si ju zahrala. Videli sme s kolegyňou, že študentky sa dokázali dostatočne rýchlo zorientovať, využili pri pôrode, ktorý už prebiehal, na figuríne aj veci z butiku – rukavice, šaty, šatky a podobne, zvládli aj starostlivosť o narodeného ,Emilka‘, pôrod placenty, záchranársky tím veľmi dobre informovali o priebehu pôrodu. Určité drobnosti tam ešte chýbali, ale zas všetko vedieť nemohli.“

Spokojný bol aj internista MUDr. Martin Oláh. Ako povedal, „súťažiaci po piatkovej príprave dobre dokázali vyhodnotiť EKG nález, vedeli diferencovať, čo ktoré krivky znamenajú, dokázali veľmi dobre aj natočiť EKG. Potešil ma jeden študent, keď odchádzal a povedal – konečne rozumiem EKG.“

PhDr. Adriana Kassayová, ktorá viedla s kolegyňou workshop chirurgia, konštatovala, že „hneď v úvode sme si všimli, že študenti mali skutočne stopercentné znalosti, všetci bolo perfektní a mali sme im máločo vytknúť. Každý z účastníkov sa veľmi snažil preukázať svoje znalosti. Veríme, že medzi nimi sa nájdu aj budúce operačné sestry a budeme kolegovia.“

Podľa riaditeľa trebišovskej nemocnice MUDr. Vladimíra Dvorového, MPH, sú takéto podujatia potrebné práve pre mladých ľudí, aby im ukázali perspektívu. „Sme hrdí, že finalisti prišli do našej nemocnice, verím, že dni u nás boli pre všetkých zmysluplné. Aj takto sme chceli ukázať, že zdravotníctvo môže fungovať dobre a v prospech pacienta, že zapálení ľudia, ktorí pracujú ako zohraný tím, kde jeden dopĺňa druhého, k tomu prispejú. Je to príklad smerovania, že aj na Slovensko sa to dá,“ povedal V. Dvorový v záverečnom slove.

Generálny riaditeľ Dôvery Ing. Martin Kultan oboznámil súťažiacich so systémom platobných mechanizmov. Práve z tejto náročnej problematiky súťažiaci odpovedali v teste na dvanásť otázok a boli, ako som ich študoval, skutočne náročné. Dominika Švantnerová z 3. ročníka Fakulty zdravotníctva KU Ružomberok získala z 12 možných bodov za excelentný výkon 9 bodov.

Podľa M. Kultana takáto súťaž ukáže mladým ľuďom, budúcim sestrám, časť reálnej praxe a dostanú sa aj k veciam, ktoré sa na školách bežne neučia. „Samozrejme, za tri dni nestihnú ani zďaleka obsiahnuť všetko, čo ich už onedlho v praxi čaká, je to skôr taká chuťovka. Som však presvedčený, že to bol veľmi dobre strávený víkend,“ povedal M. Kultan. Vo finalistoch, ale aj všeobecne v mladých ľuďoch vidí šancu, ktorá by mohla v slovenskom zdravotníctve prispieť k potrebným zmenám. „Mladí by mali dostať šancu búrať stereotypy, mali by vidieť, ako fungujú regionálne nemocnice a verím, že aspoň niektorých to inšpiruje a možnosť pracovať v sieti Svet zdravia využijú, a že neodídu za prácou do zahraničia,“ dodal riaditeľ poisťovne.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny
Foto: 
Svet zdravia
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Branislav Janík, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229