Nová metóda, ktorú vyvinuli odborníci Masarykovej univerzity (MU) a Fakultnej nemocnice Brno (FN Brno), pomôže lekárom odhadnúť, ako budú pacienti s chronickou lymfocytovou leukémiou a B-bunkovými lymfómami reagovať na najmodernejšiu liečbu.
Ako informovala Tereza Fojtová z Masarykovej univerzity v Brne, novinka je založená na meraní hladiny molekúl, ktoré regulujú činnosť B-lymfocytov, teda buniek imunitného systému, ktoré pri leukémii podliehajú rakovinovému bujneniu. Metóda je v Českej republike novo patentovaná.
B-lymfocyty a B-bunkové receptory
„Chronická lymfocytárna leukémia patrí medzi najčastejšie leukémie u dospelých ľudí. Prognóza tejto choroby a reakcie na liečbu sú však u každého chorého veľmi rozdielne.
Naša metóda môže lekárom pomôcť čiastočne predpovedať, či budú pacienti na konkrétnu terapiu reagovať,“ uviedol doc. MUDr. Mgr. Marek Mráz, PhD., ktorý viedol výskumný tím zložený z odborníkov z CEITEC MU a Internej hematologickej a onkologickej kliniky FN Brno.
Ako dodal, leukémie môžu vzniknúť tak, že sa začnú nekontrolovane množiť B-lymfocyty, čo sú bunky imunitného systému bežne zodpovedné za ochranu pred infekciou.
Infekciu rozoznávajú B-lymfocyty pomocou takzvaných B-bunkových receptorov, teda molekúl na svojom povrchu, ktoré pri stretnutí s infekciou dajú bunke signál na množenie.
Práve táto signálna dráha je, podľa M. Mráza, pri vzniku leukémie nesprávne regulovaná a niektoré moderné lieky sú založené na jej blokovaní.
Princíp patentu
Vedci popísali, že aktivitu tejto signálnej dráhy riadia molekuly microRNA, a práve hladinu týchto dvoch molekúl teraz merajú.
„Pacienti, ktorí majú ich hladiny nízke, budú mať s veľkou pravdepodobnosťou agresívnejšiu podobu choroby a budú horšie reagovať na liečbu,“ vysvetlil M. Mráz princíp patentu, na zápise ktorého na Úrade priemyselného vlastníctva sa podieľalo Centrum pre transfer technológií MU.
Odborníci teraz zisťujú možnosti spolupráce s komerčným partnerom, ktorý by mohol vyvinúť testovaciu sadu pre bežné využitie v nemocniciach.
Patent je iba jedným z výsledkov práce výskumného tímu, ktorý 15. septembra dostal tiež prestížne ocenenie Českej spoločnosti pre biochémiu a molekulárnu biológiu – Cenu Jozefa V. Koštířa.
Vedci ďalej pracujú na výskume signalizačnej dráhy ovplyvňujúcej vznik leukémie a účinku látok, ktoré ju môžu blokovať.
„Hľadáme potenciálne kombinácie liekov, ktoré by mohli jednak blokovať nami skúšanú signalizačnú dráhu a jednak útočiť na rakovinové bunky cez ďalšie molekuly umiestnené na povrchu B-lymfocytov,“ zhrnul M. Mráz.
