Ten sa však za normálnych okolností otvára iba vtedy, keď niečo skonzumujete. No občas sa dôsledkom poruchy nervovej regulácie alebo inej anatomickej chyby môže uvoľniť na krátky čas aj vtedy, keď na to nemá dôvod.
Ak sa to stane raz za čas, nejde o nič patologické. V prípade, že sa problémy opakujú, vzniká podozrenie na pažerákový reflux. K jeho príznakom patrí aj pocit na zvracanie, tlak za hrudnou kosťou a bolestivý hlad. Tiež bolesť v oblasti žalúdka, pocit plnosti v nadbruší, nadúvanie, grganie, zápaly žalúdočnej sliznice a vred žalúdka či dvanástnika.
Čaje vám uľavia
Pálenie záhy poľahky zmiernia bylinky. Predovšetkým čaj z rebríčka obyčajného. Je síce známejší ako ženská bylinka, no neoslobodí vás iba od ženských neduhov, napraví aj tráviace problémy.
Predovšetkým ťažkosti so žlčníkom a pečeňou, poľahky si však poradí aj so silným pálením záhy. Ak to dôverne poznáte, pripravte si čaj z dvoch lyžičiek sušeného rebríčka, ktorý zalejte dvomi decilitrami vriacej vody.
Lúhujte päť minút, popíjajte teplý dva- až trikrát denne a čakajte úľavu. Rovnaký pocit sa dostaví aj po konzumácii čaju zo zemežlče menšej. Osoží predovšetkým žlčníku, ale zbaví vás aj od pocitu, že vám za hrudnou kosťou vybuchla sopka.
Dva- či trikrát denne zalejte jednu až dve čajové lyžičky sušených byliniek dvomi decilitrami vriacej vody, nechajte päť až sedem minút lúhovať a pite polhodinu pred jedlom. Oslobodzujúco účinkuje aj feniklový čaj.
Áno, presne ten druh čaju, ktorý vie zatočiť najmä s plynatosťou. Na jeho prípravu potrebujete jednu lyžičku semienok. Ak môžete, trochu ich podrvte v mažiari, uvoľní sa z nich viac účinných látok.
Semienka zalejte pollitrom vriacej vody, lúhujte desať až pätnásť minút a čaj popíjajte po jedle teplý. Podráždenú tráviacu sústavu upokojí i rumančekový čaj. Potrebujete jednu lyžičku čajoviny, dva a pol decilitra vody a päť až desať minút trpezlivosti. Čaj popíjajte teplý.
Zázvor to zastaví
Obávate sa, že jeho pikantnosť vaše problémy len znásobí? Opak je pravdou. Zázvor zmierňuje celý rad žalúdočných problémov, od ľahších nevoľností až po nepríjemnosti so žalúdočnými šťavami.
Vďaka nemu dáte zbohom i páleniu v hrdle a za hrudnou kosťou. Zázvor totiž pôsobí na pažerák tak, že žalúdočné kyseliny sa vrátia naspäť do žalúdka. Na prípravu čaju potrebujete asi tri väčšie plátky zázvoru a štvrť litra vriacej vody.
Kúsky zázvoru päť minút povarte a nechajte pár minút lúhovať. Pikantný nápoj vypite dvadsať minút pred jedlom. Alebo si zázvorom okoreňte polievku či ku kuracinu. Urobí z nich zaujímavý pokrm.
Dajte si zemiaky
Pripravené tým najjednoduchším spôsobom. Varené, nemastené a iba trochu osolené. Nabijú vás draslíkom, ktorý zabráni otvoreniu pažerákového zvierača. Kyseliny tak zo žalúdka nepreniknú tam, kde nemajú čo robiť.
Ešte lepšie výsledky dosiahnete popíjaním čerstvej zemiakovej šťavy. Uvoľňuje sa z nastrúhaných alebo rozmixovaných dobre umytých zemiakov. Liečivú tekutinu potom zmiešajte s dvomi decilitrami vody, rozdeľte na tri dávky a pri problémoch popíjajte celý deň.
Upokojí vám podráždený žalúdok a neutralizuje žalúdočnú kyselinu. Navyše vás oslobodí od takzvaného kyslého grgania.
Kefír ju spacifikuje
Kefír je kvasený mliečny nápoj, ktorý sa vyrába z kravského, kozieho a ovčieho mlieka. Napriek jeho kyslosti sa kefír radí k zásaditým potravinám, čo znamená, že neutralizuje kyslú žalúdočnú šťavu.
Preto si ho pri ťažkostiach so záhou dožičte aj dvakrát denne, najlepšie pred jedlom. Ak môžete, tento superzdravý nápoj si vyrábajte doma z kefírových zŕn. Vyplatí sa. Zrná obsahujú baktérie a kvasinky mliečneho kvasenia.
Baktérie mliečneho kvasenia metabolizujú mliečny cukor – laktózu – na kyselinu mliečnu, ktorá sa postará o charakteristickú vôňu aj chuť kefíru. Nabije vás tiež vitamínmi skupiny B a množstvom ďalších cenných látok, ktorým sa poteší imunita a črevná mikroflóra.
Časté popíjanie mliečneho nápoja vás môže zbaviť zápchy, plynatosti, celkovo zlepší činnosť tráviacej sústavy, znižuje krvný tlak a hladinu zlého cholesterolu. Má dokonca moc zbaviť vás laktózovej intolerancie a vďaka nemu môžete aj dlhšie žiť.
Ak sa vám začala páčiť myšlienka výroby domáceho kefíru, myslite na to, že spočiatku nie je dobré vypiť naraz liter kefíru. Začínajte s menšími dávkami, aby si telo postupne zvyklo na jeho zloženie. Predídete tým možným hnačkám alebo bolestiam brucha, ktoré môžu sprevádzať začiatočnú fázu konzumácie tohto nápoja.
Med do vody
V mede nájdete množstvo dôležitých živín. Vitamíny skupiny B a vitamín C. Tiež horčík, fosfor, draslík, zinok či železo. Posilňuje imunitu, upravuje črevnú mikroflóru, bojuje proti anémii, tiež upokojuje, zlepšuje trávenie a pomáha pri pálení záhy.
Vytvára ochranný obal na sliznici pažeráka a blokuje pôsobenie kyseliny. Okrem toho urýchľuje regeneráciu sliznice pažeráka po poškodení.
Ak sa necítite dobre, rozmiešajte jednu až dve lyžičky medu v pohári teplej vody. Tento nápoj môžete piť počas dňa medzi jedlami. Chrumkajte mandle
Mandle vás nabijú béčkami a vitamínom E, ktorý je vychýrený pomocník proti starnutiu. Mandle tiež urýchľujú trávenie a vysoký obsah tuku v nich neutralizuje žalúdočné kyseliny. Ak vás často pálieva záha, jedzte desať mandlí denne a zakrátko sa budete cítiť lepšie.
Magnézium aj na záhu
Tento vynikajúci pomocník pri nervozite a strese pomáha aj pri pálení záhy. Spomaľuje totiž vylučovanie žalúdočnej kyseliny a upokojuje podráždené žalúdočné steny. Konzumujte ho buď vo forme tabliet alebo si dožičte banány, pohánku, špenát, zelenú listovú zeleninu, ale napríklad aj morské riasy či oriešky.
Vhodným zdrojom sú i niektoré minerálne vody. Pozor! Strava bohatá na cukor a tuk zhoršuje vstrebávanie tohto dôležitého minerálu. Viac ho potrebujete aj vtedy, ak ste fyzicky alebo psychicky vyčerpaní, počas tehotenstva a po konzumácii alkoholu.
Za normálnych okolností by ste si denne mali dopriať aspoň 300 miligramov tohto minerálu. Toto množstvo vám daruje približne 100 gramov slnečnicových alebo píniových semien či maku.
Béčka pomôžu
Ukázalo sa, že pod vznik pažerákového refluxu, ktorý sa prejaví páliacou záhou, sa podpisuje aj nedostatok vitamínov B1, B2, B6 a kyseliny listovej. O tiamíne alebo vitamíne B1 je známe, že sa vie popasovať s vyčerpanosťou, poruchami spánku a bolesťami hlavy.
No poradí si tiež s páliacou záhou a zápalmi žalúdočnej sliznice. Aby ste tomu predišli, doprajte si kvasnice, vajíčka, pšeničné klíčky, chudú bravčovinu či pečeň. Nájdete ho aj v strukovinách, slnečnicových semienkach, v maku, špargli či špenáte.
Tiež v bravčovom mäse alebo v pšeničných klíčkoch. Denne ho potrebujete 1 až 1, 3 miligramu, čo znamená skonzumovať asi 200 gramov bravčového mäsa alebo 50 gramov pšeničných klíčkov.
„Bé dvojka“ sa nachádza vo vajíčkach, bravčovej pečeni či v hovädzom mäse, tiež v mlieku, syroch, špenáte, brokolici, mandliach aj v pistáciách. Denne by ste mali prijať od 1, 2 po 1, 8 mg tohto vitamínu.
Toto množstvo získate napríklad z 50 gramov bravčovej pečene či 200 gramov syru Camembert. K prírodným zdrojom vitamínu B6 patrí kuracie a bravčové mäso, pečeň, červené mäso, ryby, mliečne výrobky, celozrnné výrobky, zemiaky, strukoviny, banány, orechy a tiež kvasnice. Denná potreba má hodnoty 1 až 2 miligramy, ktorými vás nabije 100 gramov sardiniek alebo 50 gramov knäckebrotu.
Kyselinu listovú hľadajte v listovej zelenine, fazuli mungo, karfiole, ružičkovom keli, hruške, v brokolici či v špenáte. Denný príjem by mal byť minimálne 400 mikrogramov tejto látky a získate ho zo 100 gramov fazule mungo.
Voda, šťava z kapusty a sóda
Ak zaregistrujete nepríjemné pálenie a nemáte poruke nič iné, siahnite po obyčajnej vode a vypite jej rovno tri decilitre. Doslova zriedi kyslé žalúdočné šťavy, spláchne ich a vám sa uľaví.
Rovnako dobrý efekt dosiahnete aj vtedy, ak vodu necháte zovrieť a pridáte do nej škoricu. Nechajte ju päť až desať minút lúhovať, preceďte a vypite. Pomáha aj konzumácia šťavy z kyslej kapusty.
Najosvedčenejším prostriedkom je však lyžička hydrogénuhličitanu sodného, čiže sódy bikarbóny pridanej do pohára čerstvej vody. Má totiž pH vyššie ako 7,0, čo znamená, že neutralizuje žalúdočné kyseliny.
Jej neutralizácia znamená, že ak si aj pažerákový zvierač neplní svoju úlohu, kyseliny, ktoré uniknú zo žalúdka, by vám nemali spôsobovať problémy. S príjmom sódy bikarbóny to však nepreháňajte.
Ak sa sódy obávate, siahnite po zásaditej minerálnej vode, ktorej názov je totožný s názvom jedného z našich pohorí. Upravuje zvýšený obsah žalúdočnej kyseliny a neutralizuje vnútorné prostredie žalúdka. Preto pomáha aj pri pálení záhy.






