Pri skleróze multiplex začne imunitný systém človeka považovať vlastné bunky za votrelca. Je to chronické zápalové ochorenie centrálneho nervového systému, pričom napáda mozog, miechu a zrakové nervy.
„Toto ochorenie najčastejšie postihuje ľudí vo veku 20 až 40 rokov, najčastejšie v 30.roku života, pričom častejšie sú to ženy,“ upozorňuje Prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD., prednosta I. Neurologickej kliniky UN Bratislava a hlavný odborník MZ SR pre neurológiu.
Aj s chorobou môžete plnohodnotne žiť
Tak ako pri každom ochorením aj tu je dôležitá včasná diagnostika. Príznaky sú veľmi pestré, no najčastejšie sa vyskytujú poruchy citlivosti, slabosť, poruchy koordinácie, rovnováhy, zraku a tiež bolesti, tuhnutie svalstva, poruchy pozornosti, pamäte a nálady.
„Ak má človek pochybnosti a necíti sa v poriadku, je dôležité čo najskôr navštíviť svojho všeobecného lekára a následne neurológa,“ upozorňuje Prof. MUDr. Peter Turčáni, PhD.
Pacient nemusí skončiť na invalidnom vozíku
Diagnostikovanie sklerózy multiplex nemusí pre pacienta automaticky znamenať koniec plnohodnotného života, ktorý viedol predtým.
„Vďaka včasnej diagnostike a následne správne nastavenej liečbe dokážeme príznaky zmierniť a spomaliť progresiu ochorenia. U nás, v UNB, pomáhame pacientom viesť plnohodnotný život, dôležité však je, aby si človek príznaky uvedomil a prišiel k lekárovi včas,“ vysvetľuje P. Turčáni.
Na invalidnom vozíku skončí podľa štatistík približne pätina pacientov s týmto ochorením, niektoré ženy môžu mať dokonca deti.
Svetový deň sklerózy multiplex
Sklerózou multiplex trpí na svete približne dva a pol milióna ľudí. Jej „svetový deň“ bol vyhlásený Medzinárodnou federáciou sklerózy multiplex, cieľom je zvýšiť povedomie o tejto diagnóze. Svetový deň sklerózy multiplex pripadá každoročne na poslednú májovú stredu.
