Od problémov vás môžu oslobodiť aj bylinky a iné „nechemické“ prostriedky.
Napite sa
Ak vás rozbolela hlava a cítite únavu, v prvom rade sa ihneď poriadne napite. Aspoň dva poháre čistej vody. Telo vám aj takto môže dávať najavo, že zanedbávate pitný režim. Signálom, že vám chýbajú tekutiny, býva tiež hustejší a tmavožltý moč.
Za normálnych okolností má byť svetložltý až priezračný a má ho byť dosť. Ak si už budete vyberať nápoje, najlepšia je čistá voda v objeme aspoň dva litre denne. Džúsy alebo sladené nápoje vám nepomôžu.
Aby ste v budúcnosti predišli týmto neduhom, vytvorte si naozaj užitočný návyk. Postavte si na stôl väčšiu fľašu vody a pravidelne si z nej odpíjajte. Vďaka tomu predídete problémom s koncentráciou, mrzutosťou, možným obličkovým kameňom a kolapsu.
Najmä počas horúčav. Pozor! Smäd dobre uhasí nápoj s maximálnym obsahom cukru do 2,5 %. Nápoje s vyšším obsahom cukru ho nezaháňajú, naopak, provokujú ho. Ak obľubujete minerálne vody, striedajte ich a denne si dožičte maximálne pol litra. Hlavne druhy s nízkym obsahom sodíka.
Obľubujete čaje? Čierny dehydruje a opatrní buďte aj pri zelenom. Ak ho budete lúhovať viac ako štyri minúty, zaúčinkuje skôr dehydratačne.
Schlaďte sa
Ak sa bolesť sústredí v spánkoch alebo na čele, priložte si na ubolené miesta studený obklad. Chlad stiahne cievy a vám sa môže uľaviť. Pomáha to aj v prípadoch, keď ste sa dlhšie s nechránenou hlavou vystavovali horúcemu slnku.
Telo a hlava sa prehriali, čo signalizuje prudká bolesť hlavy. Vtedy musíte do chládku, vypiť veľa tekutín a dať si na hlavu studený obklad. Ak sa ohreje, treba ho opäť namočiť do studenej vody.
Aj teplo pomáha
Hlavne pri migrénach. Ak sa objaví stará známa bolesť, ľahnite si na termofor naplnený horúcou vodou alebo výhrevný vankúšik, a to tak, aby teplo pôsobilo na oblasť krku. Provokatérom ťažkostí totiž môže byť stuhnuté krčné svalstvo alebo svaly v hornej časti chrbta.
Sálajúce teplo môže toto napätie uvoľniť a bolesť sa zmierni alebo úplne vymizne. Pomôcť môže aj to, že si krk alebo chrbát premasírujete masťou s hrejivým účinkom, napríklad s obsahom pálivého kapsaicínu.
Pri migréne pomáha aj spánok a tiež to, ak si obviažete hlavu šatkou, ktorú poriadne stiahnete. Stlmí bolesť a nepríjemné pulzovanie sprevádzajúce bolesti.
Pomasírujte sa
Ide vám prasknúť hlava? Skúste si jemnými krúživými pohybmi premasírovať spánky, temeno a krk. Zlepšíte si tým cirkuláciu krvi a vďaka tomu sa na týchto miestach uvoľní napätie.
Ešte lepší efekt dosiahnete, ak vám boľavé miesta premasíruje partner alebo iný rodinný príslušník.
Prepadla vás migréna? Aj pri tej pomáha masírovanie temena a krku. Najmä priehlbiny v hornej časti krku, ktoré sú ohraničené kosťami spodiny lebečnej. Od mučivých bolestí vás môže oslobodiť masáž koreňa nosa.
Magnézium aj pri migrénach
Tento minerál je dôležitý pre naše nervy, svaly, zuby a tiež pre transport cukru do buniek. Pomáha pri jeho premene na energiu. Horčík tiež zabraňuje cievnym sťahom, zhlukovaniu krvných doštičiek a má pozitívny vplyv na rôzne receptory v mozgu. Ste poriadne naštvaní?
Doprajte si horčík, upokojí vás. Ochráni vás tiež pred srdcovými chorobami, poradí si s chronickou únavou, zníži krvný tlak a pomáha aj ľuďom trpiacim migrénami. Ukázalo sa, že mávajú nižšiu hladinu tohto minerálu nielen počas záchvatu migrény.
Ak chcete znížiť počet záchvatov alebo prežívať aspoň menej intenzívne bolesti, začnite sa dopovať horčíkom. Buď vo forme tabliet alebo si nasaďte magnéziový jedálny lístok.
Znamená to konzumovať hlavne banány, pohánku, špenát, zelenú listovú zeleninu, ale napríklad aj morské riasy či oriešky. Vhodným zdrojom sú aj niektoré minerálne vody.
Opatrne však s kávou, čajom či alkoholom, sú doslova požieračmi magnézia. Pozor aj na veľa sladkostí a tučných jedál, zhoršujú vstrebávanie tohto dôležitého minerálu.
Jednotkové béčko
Nepriateľom bolestí hlavy sú aj vitamíny skupiny B. Najmä tiamín, čiže vitamín B1. Ak ho máte v tele málo, prejaví sa to únavou, poruchami spánku, stratou apetítu a tiež boľavou hlavou.
Pripisuje sa mu tiež schopnosť mierniť depresiu. Ak si ho chcete rýchlo doplniť, pripravte si kvasnicovú nátierku alebo konzumujte vajíčka, mlieko, pšeničné klíčky, chudú bravčovinu či pečeň.
Bohaté na vitamín B1 sú aj strukoviny, sója, slnečnicové semienka, paraorechy, mak, špargľa či špenát. Dávky vitamínu B1 zvýšte, ak ste kávičkári, konzumenti čierneho čaju a alkoholu. K ničiteľom tiamínu patrí aj stres, únava, antikoncepcia či depresie.
Dajte si železo
Za bolesti hlavy môže často aj anémia, ku ktorej sa zvyčajne dopracujete pre nedostatok železa v tele. Je viac než potrebné. Vďaka nemu je v červených krvinkách dostatok červeného farbiva, na ktoré sa viaže kyslík.
Aby ste ho mali dostatok, do jedálneho lístka zaraďte šošovicu, kvalitné a chudé bravčové či hovädzie mäso, morčacie stehná, mastnejšie ryby, melasu a vajíčka. Ak vás trápi anémia z nedostatku železa, pomôžte si starým domáckym receptom.
Do väčšieho jablka napichajte dva až tri čisté klince a nechajte ich tam pár dní. Potom jablko, hoci nevyzerá vábne, skonzumujte. Tento recept odporúčajú aj mnohí hematológovia.
Medovka uľaví
Ste vystresovaní? Bolí vás počas náročnejšieho obdobia často hlava? Ak áno, je čas nasadiť si túto protistresovú bylinku. Aj stres totiž býva častým spúšťačom bolestí hlavy. Medovka navyše zaženie smútok, úzkosť a nervozitu.
Sú tieto stavy vašimi každodennými spoločníkmi? Dve čajové lyžičky sušených rastlín zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody. Nechajte desať minút lúhovať a pite trikrát denne. Najlepšie teplý, ale maximálne tri týždne.
Potom si doprajte mesačnú pauzu. Ak vás mordujú migrény, pomôže aj medovková tinktúra vyrobená zo sušených byliniek a bieleho alkoholu. Do hlbšej sklenenej nádoby nasypte medovku.
Silnejším bielym alkoholom alebo konzumným liehom z lekárne ju zalievajte dovtedy, kým hladina nebude siahať aspoň dva centimetre nad úroveň rastlín.
Dva týždne lúhujte, občas premiešajte a preceďte. Pri migréne si ňou potierajte spánky i čelo a čakajte úľavu.
Levanduľa vás aj uspí
Do života vám prinesie hneď niekoľko bonusov. Očarí vás krásnou vôňou, upokojí vás, no hlavne vás môže zbaviť bolestí hlavy. Ak sa objaví, do hrnca vhoďte pár vetvičiek tejto pôvabnej bylinky, zalejte vriacou vodou a naparujte sa.
Pozor! Kým je voda príliš horúca, paru nevdychujte ústami. Počkajte pár minút a až potom si vychutnávajte charakteristickú vôňu týchto fialových kvetín. Rovnakú službu vám poskytne aj levanduľový olej.
Môžete ho namiesto kvetín pridať do vriacej vody a po miernom vychladení inhalovať. Opakujte niekoľkokrát denne a pre väčší efekt si pár kvapiek oleja naneste aj na spánky a čelo. Ak to urobíte večer, budete spať ako bábo.
Rozmarín zvýši tlak
Je tiež veľký bojovník proti boľavej hlave. Ak mávate nízky tlak, čo je tiež provokatér mučivých bolestí, jednu čajovú lyžičku sušených byliniek zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody a nechajte postáť päť minút. Pite raz denne, maximálne tri týždne. Migrénu zvykne zahnať aj masáž spánkov rozmarínovým olejom.
Mäta osvieži a bolesť odoženie
Bolieva vás často hlava? Pomasírujte si spánky mätovým olejom alebo mentolovým gélom. Jeden alebo druhý prípravok vás navyše oslobodia od únavy, svieža vôňa vám zlepší náladu a ponatieraná oblasť bude lepšie prekrvená.
Aby ste znásobili analgetický účinok, počas tejto terapie popíjajte aj mätový čaj. Potrebujete jednu čajovú lyžičku byliniek a päť minút lúhovania. Pomôžete tým aj svojmu žalúdku, najmä vtedy, ak vám nejaké jedlo nesadlo a trávenie sa zaseklo.
Po oregane sa vám uľaví
Áno. Dobre čítate. Oregano nepatrí iba na špagety či pizzu. Vie zatočiť aj s bolesťou hlavy. Vďačí za to jednému zo svojich pokladov, látke s názvom karvakrol, ktorý sa môže pochváliť aj analgetickým účinkom.
Ak vás teda prekvapila bolesť hlavy a máte oregano poruke, jednu čajovú lyžičku koreniny zalejte dvomi decilitrami vriacej vody. Chvíľu povarte, odstavte a desať minút lúhujte. Nápoj popíjajte trikrát denne.
Oregano vám navyše povzbudí trávenie a chuť do jedla, zaženie kŕče a posilní aj činnosť imunitného systému. Tiež dezinfikuje, znižuje horúčku a pomáha pri chorobách dýchacích ciest.
Radí sa i k prírodným antibiotikám, no okrem škodlivých baktérií ničí aj plesne a vírusy. Čo poviete? Oplatí sa ho pridávať nielen do paradajkovej polievky, ale trebárs aj do praženice či zemiakových jedál. Urobí z nich chutnú lahôdku.
