Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

Trendom v asistovanej reprodukcii je transfer jedného embrya

$
0
0
Aj na tieto skutočnosti upozornili odborníci na nedávnom XXIV. Bárdošovom memoriáli.
 
Ako informoval hlavný odborník MZ SR pre reprodukčnú medicínu MUDr. Martin Petrenko, CSc., na Slovensku sa transferuje jedno, najviac dve embryá. „Jednoznačný trend je k takzvanému singleembryotransferu, jednému embryu, tak ako všade na svete,“ dodal M. Petrenko.
 
Pomoc vyhľadávajú ženy neskoro
 
Podľa MUDr. Petra Harbuláka plodnosť ženy sa začína znižovať po 27. roku a výrazne klesá po 35. roku. „S vekom sa reprodukčné zdravie zhoršuje a vyskytujú sa napríklad zápalové ochorenia, endometrióza či prekancerózy. Vek vplýva na zníženú fertilizáciu, zvýšený počet aneuploidií i väčšiu pravdepodobnosť abortu a patológií plodu,“ povedal na memoriáli P. Harbulák.

Nízke čísla podľa neho vykazujeme i v cykloch asistovanej reprodukcie. „Európsky priemer je 1 067 cyklov na milión obyvateľov, na Slovensku by sme teda mali robiť asi 5 000 cyklov ročne. Robíme asi polovicu. Predbehli nás i Bulharsko a Macedónsko,“ dodal P. Harbulák.

Ako spresnil, odbornú pomoc vyhľadá priemerne asi iba 56 percent žien a liečbu predčasne ukončí približne 40 percent párov. Diskusiu o plodnosti pritom ženy začínajú vo veku asi 28 rokov. Priemerný vek diagnostikovaných pacientok je až 31 rokov.

Ako uviedol M. Petrenko, na základe prieskumu Sekcie asistovanej reprodukcie Slovenskej gynekologicko-pôrodníckej spoločnosti z roku 2015 ženy v priemere vyhľadávajú lekársku pomoc vo veku 27 až 30 rokov, čo je pomerne neskoro.


 
Staršie ako 40 rokov
 
Ako informovala ČTK, štvrtina žien v Česku, ktoré riešia umelé oplodnenie, má viac ako 40 rokov. Založenie rodiny zväčša odkladajú pre kariéru či preto, že sa rozviedli a dieťa chcú s novým partnerom.

V roku 2013 – posledné dostupné analýzy sú práve z tohto obdobia – sa v Česku narodilo po in vitro fertilizácii 2 393 detí, z toho 1 857 matkám do 34 rokov, 976 vo veku 35 až 39 rokov a 106 matkám, ktoré boli vo vyššom veku.

Najstaršia prvorodička mala na pražskej klinike Gennet 47 rokov. Podľa výpočtov HPI sa na Slovensku v roku 2013 uskutočnilo 3 166 cyklov in vitro fertilizácií, pričom túto liečbu podstúpilo 2 849 žien.
 
Koľko žien po štyridsiatke u nás vyhľadalo pre problémy s otehotnením lekársku pomoc a riešia umelé oplodnenie, zatiaľ nevieme. „Dozvedeli by sme sa to z registra asistovanej reprodukcie v budúcnosti. Nedá sa to zistiť ani z údajov poisťovní. V tomto veku ide totiž o samoplatkyne,“ uviedol M. Petrenko.
 
Register asistovanej reprodukcie
 
Národný register asistovanej reprodukcie je nový register, zaradený do zoznamu registrov pri novele zákona č. 153/2013 o národnom zdravotníckom informačnom systéme v roku 2015.



„V priebehu roka 2016 budú prebiehať organizačno-metodické a odborné prípravy na jeho implementáciu do informačného systému zdravotníckych indikátorov na NCZI,“ píše sa na stránke NCZI.

Bude zhromažďovať a spracúvať údaje o pacientkach s chorobou ženská neplodnosť alebo inou chorobou, ktorá je prekážkou otehotnenia. Ako ďalej NCZI uvádza, údaje z registra budú podkladom na získanie informácií o trende vývoja neplodnosti, diagnostických a liečebných postupoch formou asistovanej reprodukcie podľa vybraných zdravotných a demografických ukazovateľov na národnej i regionálnej úrovni, ako aj o úspešnosti a výsledkoch asistovanej reprodukcie.
 
Dáta z registra budú podkladom aj na medzinárodné porovnania v databázach SZO, OECD, EUROSTAT a pre medzinárodné odborné spoločnosti.

„Za kľúčové považujeme štatistické údaje, teda druhy a počty vykonaných cyklov asistovanej reprodukcie, ich efektivitu a výsledky vývinu detí narodených metódami asistovanej reprodukcie,“ zhrnula hovorkyňa MZ SR Stanislava Pondelová.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
ZdN
Obrázok, graf, tabulka...: 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229