"Sluch je základ dobrej komunikácie a treba mu venovať patričnú pozornosť. Máme rôzne preventívne a liečebné metódy, ktorými sa dajú zlepšiť poruchy sluchu. Napríklad u novorodencov, ktorých sa hluchých rodí 60 až 90 ročne, sa dá rehabilitáciou od troch mesiacov vrátiť sluch. Z nich až 90 percent sa rodí počujúcim rodičom, čo nevedia pochopiť. Dôležité je aj vyšetrenie sluchu detí pri nástupe do školy," povedal M. Profant.
Podľa neho u nás málo hovoríme o poruchách sluchu a okrem novorodencov sú takto najviac postihnutí seniori. Im prirodzene starne sluch, na to však nie sú žiadne lieky a jedinou pomôckou je načúvacie zariadenie.
Medzi týmito generáciami k poruchám sluchu prichádza pri rôznych úrazoch a ochoreniach, z nich je najčastejšie zápal stredného ucha.
Na konferencii bola prítomná sedemročná Kristínka, ktorá sa narodila s vážnou poruchou sluchu a používa prístroj v uchu. "Všetko som počula, čo sa tu hovorilo. Keď idem spať strojček si dám z uška von," prezradilo dievčatko.
"Na Slovensku nemáme evidenciu ľudí s postihnutím sluchu. Odhaduje sa to podľa päťpercentnej svetovej populácie so zhoršeným sluchom, čo je 360 miliónov ľudí. Z toho je 32 miliónov detí, pričom až 50 percentám porúch sa dá predchádzať. Vlani bol tento svetový deň zameraný na tínedžerov, ktorí nesprávne používajú audiozariadenia a smartphony alebo navštevujú zariadenia s hlučnou hudbou. Tým si poškodzujú sluch. Tento rok je zameraný na najmenšie deti," pripomenula riaditeľka SZO na Slovensku Darina Sedláková.
Dodala, že nepriaznivým následkom sa dá predísť včasnou prevenciou, diagnózou a zdravotnou starostlivosťou. Podľa údajov Európskej federácie nedoslýchavých ľudí a Európskej asociácie výrobcov naslúchacích prístrojov asi 80 miliónov ľudí (to je 16 percent európskej populácie) trpí stratou sluchu.
