Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61706

Kto si trúfne na zdravotníctvo

$
0
0
Teda buď koaličný kabinet z dvoch politických subjektov Smer-SD a SNS, alebo koalícia piatich stredopravých a pravicových strán Sieť, Most-Híd, KDH, OĽaNO-NOVA a SaS.

Napríklad podľa politológa PhDr. Michala Horského je prvý variant „predvídateľné riešenie“, ale druhý už „absurdné riešenie“, navyše opozičné strany podľa neho zneužili sestry na brzdenie preferencií Smeru-SD.

V každom prípade, vládny tím na ďalšie štyri roky si bude vyberať práve premiér, pričom ako strana R. Fica, tak aj strana R. Procházku sú v podstate „on man show“ subjekty, priamo závislé od svojich predsedov. A ak R. Fico dokáže zabezpečiť stabilitu svojho poslaneckého klubu, v prípade Siete to až také isté nie je.

R. Fico preferuje stabilnú dvojkoalíciu, ktorá je podľa neho pre Slovensko jednoznačne lepší variant, ako mnohopočetná pravicová koalícia. SNS v podstate spĺňa „päť podmienok dobrej koalície“, ako ich sformuloval predseda Smeru-SD.

V prípade, že by vládu zostavoval Robert Fico s Antonom Dankom (SNS), je zrejmé, že napriek proklamovanej kontinuite súčasný minister Viliam Čislák, nekandidujúci ani do parlamentu, v kresle neostane. A zrejme sa ministrom nestane ani štátny tajomník Mario Mikloši.

V podstate Smer-SD nemá okrem košického primátora Richarda Rašiho laickej i odbornej verejnosti známeho človeka, ktorý by sa venoval zdravotníctvu. Pomerne známy je napríklad riaditeľ FN Nitra a dlhoročný poslanec MUDr. Jozef Valocký, ale v odbornej verejnosti prirodzenú autoritu nemá. Všetko je však možné, aj to, že Smer-SD vytiahne z „klobúka“ nejaké prekvapenie.

Ale i tak má možnosť šikovne sa zbaviť vari najproblémovejšieho rezortu súčasnosti (v ktorom sa však krúti takmer päť miliárd eur) a na nasledujúce roky si ako Pontský Pilát umyť ruky – to nie my.

Na post ministra zdravotníctva ašpiruje štátny tajomník rezortu z rokov 1994 až 1998 Štefan Zelník. Nekonfliktný politik, hľadajúci kompromis a dialóg, spolumajiteľ žilinskej polikliniky zameranej na jednodňovú chirurgiu, je aj podpredsedom Slovenskej asociácie jednodňovej chirurgie.

Každý minister zdravotníctva bude čeliť novým výzvam. Predseda Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Ing. Ivan Šramko okrem iného upozornil, že „tlak na zvýšenie rozpočtu pre zdravotníctvo a školstvo narastá“. Otázka je, ako by Š. Zelník spolupracoval s o generáciu mladším ministrom financií, ktorým podľa všetkého ostane Peter Kažimír.

Trio záchrany

R. Procházka (Sieť) premiérske ambície netají. Ostatne, aj na jednej z početných tlačových konferencií, hovoriac o problémoch zdravotníctva konštatoval v prítomnosti Miroslava Beblavého (Sieť) a Lucie Copákovej (Sieť), že zdravotníctvo musí mať premiérsky status a riešiť ho musí tím premiér, minister financií a minister zdravotníctva.

Odhliadnuc od toho, že Béla Bugár (Most-Híd) zhodnotil ašpirácie R. Procházku na premiérske kreslo svojrázne – „varíme z toho, čo máme“, opozičné strany viac-menej rešpektujú R. Procházku ako protiváhu Roberta Fica, i jeho želanie byť predsedom vlády.

Dokonca aj Igor Matovič (OĽaNO-NOVA) povedal, že je jeho „psou povinnosťou“ dohodnúť sa na koalícii aj s R. Procházkom. Hoci ho nazýva zlodejíčkom, akceptoval by ho aj ako premiéra. Richard Sulík (SaS), deklarujúci, že by sa toho tiež ujal, skončil kdesi vo vzduchoprázdne bez väčších reakcií.

O M. Beblavom, ako ministrovi financií sa hovorí, že je najkvalitnejšie pripravený na ktorýkoľvek ekonomický post, aj keď bol v rokoch 2002 až 2006, počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu štátnym tajomníkom na ministerstve práce, najmladším v histórii.

V posledných týždňoch sa prezentoval ako investigatívny politik, odhaľujúci v zdravotníctve jednu kauzu za druhou. Ako spolustraník by mohol byť ústretový k L. Copákovej ako ministerke zdravotníctva. Jej nominácia vyvolala diskusiu dokonca aj na jej pracovisku, v Národnom onkologickom ústave.

Odborníčka v genetike, ale úplne neskúsená v politike či v riadení zdravotníctva. I preto by potrebovala výraznú podporu premiéra a ministra financií. Obklopená špičkovými odborníkmi, konzultujúca so stavovskými organizáciami by sa snáď mohla vypracovať.

No na svoje neštátne zariadenie, kde pracuje podľa internetu každý deň od štvrtej do ôsmej večer, ako hovoria ordinačné hodiny, zrejme už čas mať nebude. Ani na to byť odbornou garantkou neštátneho diagnostického centra a genetického laboratória.

Ďalší kandidáti

Ak sa poruší tradícia, že minister mal v minulosti blízko k Pente, tak ďalším kandidátom je energický Tibor Hlavatý (OĽaNO-NOVA) s množstvom racionálnych nápadov, ktorý bol kedysi v rokoch 2010 a 2011 generálnym riaditeľom ministerskej sekcie zdravia, vnímanej v rezorte ako najdôležitejšej.

T. Hlavatý netají kritický postoj v úlohe Penty v slovenskom zdravotníctve, ale ani prípadný premiér R. Procházka vojnu s týmto silným hráčom zdravotníctva nepotrebuje, hoci hrdo konštatoval, že „Pentu sme označili za vírus v zdravotníctve“.

Takže v talóne je ešte Irén Sarközy (Most-Híd), aktuálne regionálna riaditeľka nákupov v Dôvere, ktorá patrí Pente. Na prípadný konflikt záujmov B. Bugár reagoval vyjadrením, že „takto nerozmýšľame, až voľby rozhodnú, či vôbec budeme vo vláde. V zdravotníctve budeme musieť urobiť poriadok“. Predseda tiež pripomína, že práve Most-Híd bola jediná strana, ktorá sa s Pentou súdila.

Do ministerského kresla by sa mohol vrátiť aj kresťanský demokrat. Už nie Ivan Uhliarik, ale šancu má sebavedomý Marian Faktor (KDH), ktorý v posledných mesiacoch mimoriadne aktívne oslovoval nielen laickú, ale aj odbornú verejnosť.

Do novembra minulého roku pracoval v Dôvere, za krátkej vlády Ivety Radičovej viedol štátnu VšZP.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 61706