Vzhľadom na pandémiu COVID-19 prijala Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) nasledovnú naliehavú Výzvu:
- Zaradiť všetky gastroenterologické endoskopické pracoviská medzi vysokorizikové (infekčné) pracoviská a zabezpečiť dostupnosť dostatočného množstva osobných ochranných pracovných prostriedkov (OOPP) na vykonávanie endoskopických vyšetrení.
- Počas trvania núdzového stavu zaviesť s okamžitou platnosťou nový výkon:
63T – Telekonzultácia s hodnotou 300 bodov, ktorý by pokrýval náklady na telemedicínske konzultácie s pacientami. - Počas trvania núdzového stavu zaviesť s okamžitou platnosťou nový výkon:
739o – Endoskopické vyšetrenie s použitím OOPP (osobných ochranných pracovných prostriedkov) u epidemiologicky rizikového pacienta ako doplnok k výkonom 740, 741, 756, 760 (vrátane preventívnych), 763 (vrátane preventívnych), 763a - s hodnotou 4000 bodov na pokrytie zvýšených nárokov na jednorazové endoskopické akcesóriá a osobné ochranné pracovné pomôcky: respirátory, tvárové štíty/okuliare, jednorazové vodotesné ochranné plášte, jednorazové čiapky, návleky, gumová obuv atď. - Počnúc mesiacom marec 2020 až do odvolania núdzového stavu garantovať ambulantným gastroenterologickým pracoviskám minimálnu mesačnú úhrady zo strany zdravotných poisťovní vo výške 75% priemernej mesačnej úhrady za rok 2019
Slovenská gastroenterologická spoločnosť sa obracia na Vládu Slovenskej republiky, Permanentný krízový štáb boja s epidémiou COVID-19, zdravotné poisťovne a všetky kompetentné vládne inštitúcie, aby tieto opatrenia prijali okamžite.
Odôvodnenie
Zdravie našich pacientov je pre nás najdôležitejšie. Gastroenterologické pracoviská preto rýchlo reagovali na výzvu vlády Slovenskej republiky a od 16.3.2020 obmedzili výkon plánovaných endoskopických vyšetrení/výkonov. Slovenská gastroenterologická spoločnosť prijala odborné Odporúčanie pre svojich členov, ktoré je zverejnené na internetovej stránke spoločnosti a ktorým sa zrušili plánované endoskopické vyšetrenia/výkony, ktoré znesú odklad. Toto odporúčanie sa v ambulantnej praxi široko dodržiava. V súvislosti s týmto opatrením však došlo k okamžitému prepadu počtov endoskopických vyšetrení na gastroenterologických pracoviskách, s čím neoddeliteľne súvisí dramatický pokles príjmov týchto zdravotníckych zariadení, keďže príjmy gastroenterologických ambulancií patriacich do kategórie ŠAS (špecializovanej zdravotnej starostlivosti) sa odvíjajú hlavne od počtu výkonov a nemajú žiadnu zmluvnú paušálnu zložku príjmov. Súčasne vzhľadom na protiepidemické opatrenia realizované na úrovni štátu pacienti rešpektujú tieto opatrenia, maximálne obmedzujú návštevy v ambulanciách a z plánovaných endoskopických vyšetrení sa masívne sami odhlasujú.
Ďalším závažným faktorom je prudký nárast nákladov v súvislosti s endoskopickými vyšetreniami. Gastroskopie, ERCP a endosonografie patria do kategórie najrizikovejších zákrokov, nakoľko pri ich výkone dochádza k tvorbe infekčných aerosólov a je nutné použitie najprísnejších ochranných hygienických opatrení. Nakoľko je preukázané, že koronavírus SARS-CoV-2 sa vyskytuje a prenáša aj stolicou, rovnaké opatrenia sú nutné aj pri kolonoskopiách. Pri endoskopických vyšetreniach je odporúčané každého pacienta považovať za potenciálne rizikového - pravdepodobnosť vyšetrovať asymptomatického nosiča vírusu je v prípade SARS-CoV-2 veľmi vysoká! Ochranné osobné pracovné pomôcky zahŕňajú respirátor, rukavice, ochranný tvárový štít, chirurgický plášť a čiapku pre celý endoskopický tím: lekára aj endoskopické sestry. Navyše je potrebné a dôrazne odporúčané používať jednorázové komponenty endoskopov (ako sú čiapočky na bioptické kanály - aby sa predišlo tvorbe aerosólov) a používať len jednorázové akcesóriá (bioptické kliešte, kľučky, sondy, injektory atď). Tieto opatrenia však predstavujú výrazné dodatočné finančné náklady (k už aj tak výrazne podhodnotenej cene endoskopických vyšetrení v SR), ktoré predstavujú priemerne 100 až 120 EUR na jedno endoskopické vyšetrenie.
Ak sa urýchlene neprijmú požadované opatrenia, dôjde veľmi rýchlo k ekonomickému kolapsu väčšiny ambulantných gastroenterologických pracovísk so zrejmými dôsledkami pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti v odbore gastroenterológia v Slovenskej republike.
Za Výbor Slovenskej gastroenterologickej spoločnosti
Prof. MUDr. Tibor Hlavatý, PhD, vedecký sekretár SGS
Doc. MUDr. Martin Huorka, PhD. Prezident SGS
MUDr. Dušan Baláž – predseda Sekcie ambulantných gastroenterológov SGS

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto:
archiv, odporúčanie Českej gastroenterologickej asociácie

Slovenská gastroenterologická spoločnosť