Politické strany ponúkajú odbornej verejnosti, ale aj všetkým voličom zdravotníckych expertov, ktorí ašpirujú nielen na kreslá v parlamente, ale niektorí by si radi sadli aj na horúcu ministerskú stoličku.
Čo ich k tomu vedie, čo bolo impulzom, že chcú zanechať na čas medicínu – väčšinou ide o lekárov, a chcú sa obetovať v službe pre občanov? Peniaze? Mesačný poslanecký plat je 1 961 eur, k tomu patria ešte paušálne náhrady.
Poslanec s trvalým pobytom v Bratislavskom kraji má 1 385 eur a zákonodarca s trvalým pobytom z ostatných krajov 1 615 eur. K týmto sumám treba pripočítať aj funkčné príplatky, napríklad predseda výboru má k platu navyše takmer 166 eur a podpredsedovia necelých 83 eur.
Na poslaneckú kanceláriu a asistenta má každý poslanec na mesiac 2,7 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve.
Nebuďme cynickí a snažme sa veriť, že poslaneckí kandidáti nám skutočne chcú len slúžiť. Niektorí priznávajú, že napríklad v súčasnej súkromnej praxi si zarobia aj viac. Z čoho sa teda vyznávali pred početným odborným auditóriom na nedávnej konferencii HPI?
„Vraciam sa k osobnej skúsenosti, kedy som si uvedomila, že zdravotníctvo v dnešnom stave nefunguje, k inštinktu matky, ktorá riešila vážny zdravotný problém svojej dcéry. Pritom som si uvedomila, že pokiaľ sa naozaj niečo nezmení, môžem mať v kuloároch vlastné návrhy, ale ak aktívne nevstúpim do politiky, kde som dostala zaujímavú ponuku, veľké zmeny z postu primárky asi neurobím,“ vysvetľuje svoju osobnú motiváciu primárka oddelenia genetiky NOÚ MUDr. Lucia Copáková (Sieť).
Istým spôsobom charita
Gastroenterológ doc. MUDr. Mgr. Tibor Hlavatý, PhD., (OľaNO – Nova), ktorý popri lekárskej fakulte vyštudoval aj fakultu manažmentu Univerzity Komenského si už vyskúšal pôsobenie na ministerstve zdravotníctva. Od októbra 2010 do augusta 2011 bol generálnym riaditeľom sekcie zdravia.
„Plat poslanca je taký, že by som šiel dole, ak to porovnám napríklad s tým, koľko som zarábal v Nemecku,“ konštatuje T. Hlavatý. Ako dodáva, aj jeho dôvody pre prípadný vstup do politiky sú aj osobné.
„Beriem to ako formu osobnej angažovanosti, istú formu charity, keď to s platom nie je až tak veľmi atraktívne“. Podľa T. Hlavatého je globálny fenomén, že „lekárom z praxe pribudla nová úloha – ochrana a presadzovanie záujmov pacientov. Stakeholderov v zdravotníctve je veľa, každý má svoj uhol pohľadu a záujmy a niekto musí obhajovať aj záujmy pacientov, ktoré sú rozdielne od záujmov a preferencií plátcov, či politikov“.
Ako dodáva, motiváciou ísť do politiky je pre neho aj možnosť „presadzovať zdravotníckejšie riešenia, konkrétne zamerané na zlepšovanie zdravotnej starostlivosti, otvorenie problematiky kvality zdravotnej starostlivosti, posunutie diskusie od čisto ekonomických tém a prípadne aj ovplyvniť smerovanie krajiny a jej exekutívy“. T. Hlavatý ešte poznamenáva, že manželka mu podobné otázky kladie už najmenej tri roky.
MUDr. Marian Faktor (KDH) si už vyskúšal vedenie služobného úradu ministerstva zdravotníctva, riadenie štátnej VšZP, do minuloročného novembra pracoval v súkromnej Dôvere, aktuálne je živnostník.
„Nech robíme čokoľvek, sme svedkami nezmyslov, ktoré nefungujú. Desať rokov som pracoval v nemocnici v Čadci. Keď som odchádzal, bol som presvedčený, že za väčšinu problémov poskytovateľov môžu poisťovne, ani nechcite vedieť, čo som si o nich myslel. Prešiel som do sveta poisťovní a zistil som, že ak si nevážime prácu jeden druhého, je to veľmi zle. Pri práci v súkromnej a štátnej poisťovni som tiež zistil, že je to sto a jeden,“ konštatuje M. Faktor.
Ako dodáva na margo získaných poznatkov, „keď to všetko odkrývate, analyzujete skúsenosti, vidíte, čo všetko nefunguje, uvedomujete si, že ani z pozície lekára, ani z pozície poisťovne to nedokážete ovplyvniť“.
Preto aj prišiel k poznaniu – „pravdou je, že v zdravotníctve sa niektoré veci bez politiky zmeniť nedajú. Poznám ho detailne z rôznych pozícií a pohľadov. Mám víziu, ako by malo fungovať, aj ambíciu ho zmeniť. Nie som politik, ale bez politiky to nepôjde“.
Nitriansky lekár – inak prvý súkromný kardiológ na Slovensku, MUDr. Štefan Paulov (SNS) má z politiky skúsenosti ešte zo Snemovne národov Federálneho zhromaždenia, kde za SNS poslancoval v roku 1992, angažoval sa aj v komunálnej politike. Ako poznamenáva, aj jeho sa manželka pýta, prečo chce byť poslancom, či mu nie je lepšie v ambulancii.
„Moja osobná skúsenosť z veľkej politiky, kedy sme zákonmi vo Federálnom zhromaždení pomáhali vzniku Slovenskej republiky bola dobrá aj pekná, rád na to spomínam. Keď som teraz dostal ponuku od predsedu strany, nevedel som povedať nie. Jednak si to vážim a jednak si myslím, že som ľudsky, osobnostne a skúsenostne dozrel k tomu, aby som, aby som opäť do diania niečo povedal,“ hovorí Š. Paulov o svojej motivácii byť poslancom.
A ako ešte dodáva, „naša strana chce spájať energiu mladých so skúsenosťou šedín, vo mne je aj energia mladých, ráno som spravil 160 kľukov. Všetci ministri zdravotníctva na mojom chrbáte rúbali drevo, mám všetko prežité a myslím si, že niektoré veci by som vedel napraviť“.
Krv, pot a slzy
Dermatológ a dermatovenerológ MUDr. Peter Osuský, CSc., (SaS) bývalý prodekan LF UK i prorektor UK poslancoval v parlamente už v rokoch 1998 až 2002, 2010 až 2012, poslancom je aj teraz, angažuje sa aj v komunálnej politike. Mimochodom, P. Osuský je významný filatelista a jeho zbierky získavajú najvyššie ocenenia na svetových filatelistických výstavách.
„Pôvodne som o politike neuvažoval, ale keď sme chceli napraviť, čo zničila minulá doba, založili sme po roku 1989 senát lekárskej fakulty, lekársku komoru, bol som prodekanom,“ spomína P. Osuský.
Ako dodáva, „na ministerskom poste bol vtedy Viliam Soboňa a mal som pocit, že obnovenie štruktúr je síce fajn, ale chlieb sa láme tam, kde sedí minister. A v republike Poóra, Soboňu et tutti quanti som zistil, že mám veľa múdrych kolegov, lekárov i pedagógov, ale nikto z nich nemal z rôznych príčín, ktoré nesúdim a nekritizujem, vôľu do ísť do politiky“.
Vtedy sa P. Osuský rozhodol, že to na seba vezme a že dermatológia jeho odchodom až tak neutrpí. „Nikdy to nebolo cez veľké strany, v podstate ani nie cez voliteľné miesta, ale vždy to bolo v spoločnosti ľudí, kde som cítil názorovú a hodnotovú blízkosť. A napríklad sme skončili éru Vladimíra Mečiara, milovaného niárodom“, konštatuje poslanec. Dnes už vie, že „urobiť lepšie zdravotníctvo znamená urobiť si nepriateľov z takmer všetkých – z farmafiriem, lekárov, poskytovateľov, poisťovní, pacientov“.
Podľa neho v roku 2050 budeme spoločne s Nemeckom „v zúfalej demografickej situácii, napádajú ma slová sira Winstona Churchilla - krv, pot a slzy“.
P. Osuský je presvedčený, že „ak nepreformujeme občana, aby robil všetko preto, aby pacientom nebol, aby ním bol čo najnejskôr, tak sa o dvadsať, dvadsaťpäť rokov zdravotníctvo zrúti. K preformovaniu treba položiť základy, nebude to ani príjemné, ani volebne prínosné. Ale ak to neurobíme, naše deti a vnuci zaplatia“.
Ing. JUDr. Irén Sarközy (Most-Híd) pracuje ako regionálna riaditeľka nákupu zdravotnej starostlivosti v Dôvere, ale bola aj ekonomickou námestníčkou NsP Dunajská Streda, či riaditeľkou krajskej pobočky VšZP v Trnave. Prečo by chcela odísť z dobrej pozície v poisťovni do parlamentu?
„Keď sa zamyslím nad tým, čo som robila doteraz, uvedomujem si, že mám rada výzvy. Politika pre mňa znamená to, že rozhodujme o tom, ako budeme žiť my i naše deti, čo vieme urobiť pre spoločnosť,“ hovorí I. Sarközy.
Ako ďalej vysvetľuje, „keď sa takto pozerám na politiku, poviem si, prečo nie ja, keď mám skúsenosti, okolo seba odborne veľmi zdatných ľudí a tím, s ktorým to dosiahneme“.
Neurochirurg MUDr. Viliam Novotný, MPH., (Šanca) je poslancom národnej rady už od októbra 2002, kedy nastúpil ako náhradník za Mikuláša Dzurindu. V roku 2014 opustil SDKÚ-DS a dnes je podpredsedom strany Šanca. Na čiastočný úväzok pracuje na pôvodnom pracovisku v košickej fakultnej nemocnici.
„Neviem, čo budem robiť po 5. marci, lebo o tom vôbec neuvažujem. Uvažujem o tom, aby sme získali vo voľbách 5,01 percenta, aby sme boli dôstojnou, silnou a obsahovou opozíciou kombinácii strany Smer-SD s nejakou pravicovou stranou,“ hovorí o motívoch súčasnej politickej angažovanosti V. Novotný.
Keby nebol poslancom – čo si ale nemyslí, bude robiť medicínu, keďže stále je lekár v nemocnici v Košiciach.
