Najlepšími nemocnicami tohto roka sa stali Fakultná nemocnica s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a Ľubovnianska nemocnica, n. o. Vyplýva to z hodnotenia zdravotníckych zariadení, ktoré zverejnil Inštitút pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO). Banskobystrická nemocnica získala ocenenie v kategórii štátnych univerzitných a fakultných nemocníc prvý raz. „Zdravotnícke zariadenia sme porovnávali v piatich hlavných oblastiach. Ide o spokojnosť pacientov, kvalitu poskytovania zdravotnej starostlivosti, hospodárenie, transparentnosť nemocníc a náročnosť diagnóz,“ povedal analytik Dušan Zachar z INEKO.
Case mix index
Vo štvrtom ročníku hodnotenia nemocníc sa prvýkrát pri hodnotení použili hodnoty tzv. case mix indexu, teda náročnosti diagnóz pacientov za rok 2017, čím sa do určitej miery dosiahlo „rizikové váženie“ niektorých ukazovateľov kvality. „Nevýhodou doterajšieho hodnotenia bolo, že pri hodnotení kvality poskytovanej zdravotnej starostlivosti sme sa pozerali iba na výsledky na výstupe nemocnice. Nezohľadňovali sme, akí nároční pacienti prichádzajú do nemocnice,“ uviedol riaditeľ INEKO Peter Goliaš.
Vysvetlil, že nemocnica, ktorá mohla mať pri vstupe náročnejších pacientov, vykazovala aj horšie výsledky pri výstupe. „Preto sme ju automaticky zaraďovali nižšie v našich rebríčkoch. Celé roky sme sa snažili získať informácie o tom, s akými náročnými diagnózami pacienti do nemocnice prichádzajú, aké náklady sú na ich liečbu a aká je skutočná pridaná hodnota nemocníc,“ dodal Goliaš. Riaditeľ inštitútu pochválil systém DRG, vďaka ktorému sa tieto dáta prvý raz v histórii podarilo získať. INEKO sa preto rozhodol zaradiť tento parameter aj do metodiky hodnotenia nemocníc.
Pri hodnotení sa sledovali aj ďalšie nové ukazovatele – úmrtnosť po zlomenine stehennej kosti u starších pacientov a čas čakania záchranky s pacientom na urgente od príchodu záchranky do nemocnice po prevzatie pacienta nemocničných personálom.
Víťaz
Riaditeľka banskobystrickej Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková si myslí, že dôvodom, prečo práve banskobystrická nemocnica získala ocenenie, je snaha celého tímu zamestnancov. „Chcela by som sa poďakovať všetkým zamestnancom, lebo si myslím, že je to v prvom rade ich úspech. Všetky aktivity, ktoré robíme v procesnej aj ekonomickej oblasti, sa snažíme pretaviť i do výsledkov. Vnímame veľkú zodpovednosť aj do budúcnosti, lebo jedna vec je takéto výborné postavenie v rámci veľkých nemocníc získať, ale druhá vec je udržať si ho. Máme naozaj veľký záväzok voči všetkým – našim pacientom aj zamestnancom,“ uviedla M. Lapuníková.
Priznala tiež, že nemocnica má problém s nedostatkom zdravotníckeho personálu, ale aj lekárov, no podľa jej vyjadrení sa tento problém týka celého Slovenska. Teší sa tiež na investíciu, ktorá banskobystrickú nemocnicu čaká na budúci rok. „Uchádzame sa o dva lineárne urýchľovače, ktoré by mali byť dodané v druhej polovici budúceho roka,“ uviedla. Nemocnica tiež potrebuje podľa jej slov tzv. hot floor, čiže zložky, ktoré sa starajú o akútneho pacienta, ktorý príde cez urgent.
Personál
Pretrvávajúcou doménou nemocnice v Starej Ľubovni, ktorá zvíťazila v kategórii všeobecných nemocníc, je vysoká spokojnosť pacientov, veľmi dobrá kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti, výborné hospodárenie a transparentnosť. Riaditeľ Peter Bizovský tvrdí, že dôvodom, prečo nemocnica už štvrtýkrát získala najlepšie hodnotenie, je najmä pracovitý personál. „Ako dlhoročný riaditeľ som pochopil, že robota a pracovitý personál sú to najdôležitejšie. Aby sme si udržali ľudí, musí byť zabezpečená vynikajúca personálna politika,“ priblížil.
D. Zachar podotkol, že Ľubovnianska nemocnica neboduje pri case mix indexe, teda z hľadiska náročnosti diagnóz. „V tejto nemocnici sú v priemere najjednoduchší pacienti na celom Slovensku z posudzovaných nemocníc,“ uviedol. Bizovský reagoval, že sú nemocnicou okresného významu. „Našou úlohou nie je úväzkovo naberať lekárov z fakultných nemocníc, aby si raz alebo dvakrát v mesiac prišli zatrénovať, ale robíme bežnú okresnú medicínu,“ vysvetlil na príklade stúpajúceho počtu pôrodov, kde sú case mix indexy nízke, čo potom znižuje celkový priemer.
Najhoršie hodnotenie
Najhoršie v hodnotení skončila Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP) v Košiciach. Výsledky prieskumu ukázali, že má podpriemerne spokojných pacientov, ktorí podávajú sťažnosti na ÚDZS v najväčšej intenzite. Taktiež je košická nemocnica druhá najhoršia v hodnotení hospodárenia a transparentnosti.
Rebríček INEKO poukázal na problémy v Univerzitnej nemocnici Bratislava (UNB), ktorú dlhodobo trápi okrem nespokojnosti pacientov aj neudržateľný objem dlhu po lehote splatnosti vo výške 255 miliónov eur. Napriek tomu je UNB excelentná takmer pri všetkých indikátoroch kvality.
Fakultná nemocnica v Nitre ako jediná uhrádza svoje faktúry načas, preto zostáva najlepšie hospodáriacim zariadením vo svojej kategórii. Pacienti sú najviac spokojní s Univerzitnou nemocnicou v Martine (UNM). „V UNM sú z klinickej a nákladovej stránky v priemere najnáročnejší na Slovensku,“ ukázal prieskum INEKO.
Dvojnásobné čakanie
V kategórii všeobecných nemocníc označil D. Zachar za skokana roka Nemocnicu sv. Lukáša v Galante zo siete Svet zdravia. „Na opačnom konci rebríčka sa po minuloročnom poslednom mieste opakovane umiestnila príspevková organizácia Trenčianskeho samosprávneho kraja NsP Prievidza so sídlom v Bojniciach, ktorá má katastrofálne hospodárske výsledky. Jej urgent je z časového hľadiska najhorší – mediánový čas trvá až 24 minút, pri porovnaní s polovičným časom najlepších nemocníc v tejto kategórii,“ uviedol Zachar.
Zaujímavosťou je podľa neho Nemocnica Poprad, jedna z mála transformovaných nemocníc, ktoré prešli z príspevkovej organizácie na akciovú spoločnosť. „Napriek tomu, že je štátna, dokáže uhrádzať všetky záväzky načas a veľmi dobre generovať vlastné zdroje na obnovu a modernizáciu,“ podotkol analytik INEKO.
Rebríček nemocníc a kompletné hodnotenie nájdete na portáli http://nemocnice.ineko.sk/
Komentuje
Dušan Zachar, analytik INEKO
Len investície nestačia
Štvorročné hodnotenie nemocníc ukázalo základné trendy. Spokojnosť pacientov, kvalita poskytovanej zdravotnej starostlivosti aj transparentnosť sa zlepšujú. Hospodárenie súkromných nemocníc a transformovaných štátnych akciových spoločností sa takisto zlepšuje. Na druhej strane sa veľmi zhoršuje hospodárenie štátnych a župných nemocníc, príspevkových a neziskových organizácií, kde má vplyv štát, napríklad, kde má v správnej rade väčšinu. Napriek plánovaným a niektorým už zrealizovaným investíciám do nemocníc sa čakanie záchraniek s pacientom na príjem na urgente zhoršilo o jednu minútu. Vyzerá to tak, že sa okrem betónu a nových prístrojov budeme musieť pozrieť aj na procesy, kvalitu zdravotníckeho personálu a na správne nastavené motivácie.
Fakty z rebríčka
– Hodnotených bolo 11 univerzitných a fakultných nemocníc (okrem detských fakultných nemocníc) a 34 všeobecných nemocníc.
– Doménou FNsP F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici je vysoká miera otvorenosti voči verejnosti, je dlhoročným lídrom v indexe transparentnosti.
– UN Martin má najspokojnejších pacientov a najrýchlejšie fungujúci urgentný príjem – mediánový čas čakania pacientov dovezených záchrankou predstavuje 13 minút.
– UN Martin nedostala za sledované štyri roky ani jednu pokutu od ÚDZS.
– UNLP Košice má najdlhší čas čakania pacientov dovezených záchrankou na urgent – až 22 minút, pričom sa za ostatné štyri roky zhoršil o štyri minúty.
– UNLP Košice má najviac sťažností pacientov na ÚDZS – 9,57 sťažnosti v prepočte na 10-tisíc hospitalizácií.
– UNB sa výrazne zlepšila v transparentnosti. Prvýkrát vytvorila 10-miliónovú technickú rezervu z prevádzkovej činnosti, ale nič to nemení na tom, že má obrovské dlhy a jej hospodárenie je podľa INEKO neudržateľné.
– FN Nitra zostáva najlepšie hospodáriacim zariadením vo svojej kategórii, jediná uhrádza svoje faktúry načas.
– Ústredná vojenská nemocnica v Ružomberku má najnižšiu reoperovanosť pacientov, úmrtnosť po operáciách a na akútnu mozgovo-cievnu príhodu. Naopak, vykazuje najvyššiu úmrtnosť pacientov starších ako 65 rokov po zlomenine stehennej kosti.
– Kysucká nemocnica v Čadci napriek novému urgentu vykazuje dlhý čas prevzatia pacienta od záchrannej služby, až 22,6 minúty.
