Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

O koľko bude v zdravotníctve viac

$
0
0
Zdravotníctvo by malo dostať 4,648 mld. eur verejných zdrojov. Ak to porovnáme s peniazmi, schválenými v rozpočte na minulý rok, teda so 4,385 mld. eur, je to skutočne o 262 mil. eur, teda o 5,98 percenta viac.

Oveľa menej to však je, keď porovnáme, koľko ministerstvo financií očakáva reálne zdrojov v roku 2015. To sú 4,602 mld. eur, a teda rozdiel je len plus 46 mil. eur.

Navyše, ako mnohí opoziční poslanci a zdravotnícki analytici tvrdia, rozpočet vôbec neráta s pokračujúcim zadlžovaním predovšetkým štátnych nemocníc a ani nekryje v parlamente schválené zvýšené miezd sestier, pôrodných asistentiek, fyzioterapeutov, asistentiek, sanitárov, celkovo 24 zdravotníckych profesií.

Pozmeňovacím návrhom bol len schválený sľub, že rezort zdravotníctva potrebné zdroje vo svojej kapitole nájde.

„Zdroje v zdravotníctve rastú približne o 270 mil. eur. Pri zachovaní hotovostného prebytku hospodárenia zdravotníckych zariadení ich výdavky rastú o viac ako 90 mil. eur, teda viac ako 8 percent,“ pochváli sa minister financií Peter Kažimír. Nad rámec týchto výdavkov sa v rozpočte podľa neho počíta aj s rezervou na prípadný zhoršený vývoj v zdravotníckych zariadeniach 50 mil. eur, ale aj s krytím výdavkov na schválený zákon o odmeňovaní sestier.

Na všetko vraj bude

„Zdravotnícke zariadenia sú financované takmer úplne zo zdrojov verejného zdravotného poistenia, kde dochádza k medziročnému zvýšeniu výdavkov na zdravotnú starostlivosť. Očakávané výdavky verejného zdravotného poistenia a ich prostredníctvom aj výdavky zdravotníckych zariadení umožňujú realizáciu nevyhnutných potrieb aj v roku 2016,“ dodal P. Kažimír.

Ako tiež zdôraznil, „výdavky do systému sme zvýšili na takú úroveň, že môžeme valorizovať aj platy sestier, zabezpečiť plnohodnotný chod zdravotníckych zariadení a poskytnúť ľuďom požadovanú zdravotnú starostlivosť“. Rozpočet obsahuje podľa neho významné výdavkové tituly, vyplývajúce zo zámerov vlády, okrem iného aj zvýšenie výdavkov na platbu za poistencov štátu.

Podľa predsedu parlamentného zdravotníckeho výboru Richarda Rašiho (Smer-SD), „ministerstvo financií i ministerstvo zdravotníctva garantujú, že rozpočet na rok 2016 je dostatočný. Keby sa v priebehu roku vyvíjal negatívne, vieme ho upraviť“.

Ako dodal, v zdravotníctve je vždy málo peňazí a každý minister zdravotníctva by chcel, aby ich bolo viac. „Keď sa pozerám na problematiku rozpočtu komplexne, som presvedčený, že prognózy na rok 2016 sú sľubné. Netreba veriť predvolebnej rétorike niektorých opozičných strán, ktoré v určitých momentoch akoby strácali aj vlastnú pamäť,“ uviedol R. Raši. Vladimír Baláž (Smer-SD) dúfa, že „v roku 2016 sa splní to, čo sa splnilo aj v roku 2015 - že sa zvýši celková suma, ktorá pôjde do zdravotníctva“.

Na poistenca štátu plus 27 centov

„Na udržanie systému pre celý sektor je potrebných približne 140 mil. eur,“ upozornil prezident Asociácie nemocníc Slovenska MUDr. Marián Petko, MPH. Štátny rozpočet by mal podľa neho určiť odvody za poistencov štátu na 4,6 percenta, čo by zvýšilo rozpočet v porovnaní s pôvodným návrhom 4,3 percenta  o 95 mil. eur.

„Keď budú tieto prostriedky, bude sociálny zmier. Ak nie, nedá sa vylúčiť ani to, že zákon o platoch lekárov a zákon o odmeňovaní všetkých zdravotníckych pracovníkoch by mohol byť napadnutý na ústavnom súde, pretože to nie je finančne kryté v štátnom rozpočte,“ varoval M. Petko.

Sadzba poistného za poistencov štátu však v tomto roku bude definitívne 4,3 percenta z vymeriavacieho základu. Vyplýva to z novely zákona 580/2004 o zdravotnom poistení, ktorú podpísal prezident Andrej Kiska v polovici decembra. Od začiatku minulého roka pritom platba za poistencov štátu dosiahla 4,13 percenta a na posledné dva mesiace roka ju poslanci zvýšili 5,85 percenta.


Platbu 4,3 percenta za poistencov štátu považuje za nedostatočnú aj predseda SOZ zdravotníctva a sociálnych služieb Mgr. Anton Szalay.

Ako konštatoval člen parlamentného zdravotníckeho výboru Viliam Novotný (Šanca), „ak sa pozrieme na absolútne čísla, za jedného poistenca štátu zaplatil štát v roku 2015 zaplatil 36,62 eura, v roku 2016 zaplatí 36,89 eura, teda pridávajú 27 centov. Štát pridáva na poistencov štátu 10 mil. eur, odhad štátu pritom je, že ekonomicky aktívni ľudia zaplatia na zdravotných odvodoch menej o 9 mil. eur. Výsledok je, že na poistencov štátu sa reálne pridáva 1 mil. eur“.



Podľa V. Novotného sa vláda a rezort „snažili v predvolebnom čase vyvolať zdanie zvýšenia zdrojov pre zdravotníctvo“. Opozičný poslanec narážal napríklad na pozmeňovací návrh predsedu parlamentného finančného výboru Daniela Duchoňa (Smer-SD), posvätený ministrom financií Petrom Kažimírom, aby bolo v kapitole rezortu zdravotníctva ďalších 50 mil. eur ako rezerva. Pribudnúť by mali k takmer 152 mil. eur, určeným na financovanie nákladov na zavedenie odvodovej odpočítateľnej položky.

Navyše súčasťou tretieho sociálneho balíka je aj ďalšie zníženie zdravotných odvodov pre nízkopríjmových zamestnancov.

„Ak budeme vo vláde, zreformujeme systém zdravotných odvodov s cieľom znížiť odvodové zaťaženie nízkopríjmových zamestnancov. Nová právna úprava zvýši odpočítateľnú položku, čo znamená nižšie zdravotné odvody. Systémové opatrenie zároveň rozšíri skupinu zamestnancov, ktorí budú mať nárok na odpočítateľnú položku,“ sľúbil premiér Rober Fico. Odvodové zaťaženie malo znížiť okolo 780 000 zamestnancom, pričom by si malo vyžiadať približne 90 mil. eur.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Graf, tabulka...: 
Autor: 

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229