Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60649

Add: Budúca reforma zdravotníctva podľa SaS (ZdN, 19. 4. 2018)

$
0
0

Súčasne chceme otvorene hovoriť o potrebných opatreniach, ktoré sú často v protiklade so zakorenenými predstavami a mýtmi. Zároveň sme povedali, že reforma je otvorené dielo – verzia 1, do ktorého zakomponujeme všetky rozumné návrhy a pripomienky, ktoré dostaneme počas diskusií s odbornou i širokou verejnosťou.

Jadro reformy spočíva v presnej definícii nároku poistenca na úplnú či čiastočnú úhradu poskytnutej zdravotnej starostlivosti z verejného zdravotného poistenia, pričom vznikne priestor na ponuku individuálneho zdravotného pripoistenia. Chceme, aby každý občan mal garantovanú zdravotnú starostlivosť hradenú z verejného zdravotného poistenia, pričom budú stanovené termíny, dokedy musí byť táto starostlivosť poskytnutá, pokiaľ nepôjde o neodkladnú starostlivosť. Ďalšími prvkami reformy sú transformácia štátom vlastnených nemocníc na akciové spoločnosti a liberalizácia vstupu na trh zdravotného poistenia pri súčasnom odformalizovaní pravidiel podnikania a posilnení dohľadu nad zdravotnými poisťovňami. Zdravotné poisťovne budú niesť podstatne viac zodpovednosti za zdravotný stav občanov. 

Reakcia na kritiku

Samozrejme, návrh rozsiahlych zmien v citlivom rezorte zdravotníctva sa stretol s kritickými ohlasmi. Neprekvapilo nás to, vieme, že v zdravotníctve sa preplieta množstvo rôznych individuálnych záujmov, a nie je možné uspokojiť všetky. Minulý týždeň boli v Zdravotníckych novinách zverejnené názory MUDr. Ottingera a Mgr. Ing. Mamrillu. Dovolil by som si reagovať na ich najvýznamnejšie pripomienky:

Obaja autori vnímajú veľmi kriticky transformáciu štátnych nemocníc z príspevkových organizácií na akciové spoločnosti. Dnes však nevieme o hospodárení extrémne zadlžených štátnych nemocníc takmer nič, nehovoriac o jednotlivých klinikách či oddeleniach. Samozrejme, že osvietené vedenie ministerstva a nemocníc by vedelo nastoliť užitočné zlepšenia a zmeny aj za dnešného stavu. Kto však zaručí, že po rozumnom a slušnom vedení nepríde znova garnitúra s inými cieľmi a záujmami? Sme presvedčení, že všetka snaha by vyšla znova navnivoč, tak ako sa to stalo už viackrát a prepásli by sa ďalšie roky. Navyše treba povedať, že v iných sektoroch ekonomiky nič podobné v takom rozsahu neexistuje. 

Bez šance na rast

Forma akciovej spoločnosti jednak poskytuje jasný pohľad na hospodárenie nemocníc i jej jednotlivých častí. Na druhej strane, v prípade zlého hospodárenia vedenie spoločnosti je vystavené neúprosnému tlaku na jeho zlepšenie. Dnešný stav, ktorý vznikol tým, že tieto nemocnice nikdy nefungovali v podmienkach tvrdých rozpočtových obmedzení, spôsobuje, že sa napríklad faktúry nechávajú nezaplatené celé mesiace a nemocnice dlhujú Sociálnej poisťovni. To je dlhodobo neudržateľné, pretože sa deformujú ekonomické pomery a ceny v celom zdravotnom sektore. Nehovoriac, že nie je takmer žiadna šanca na modernizáciu nemocníc a ich vybavenia, brzdí sa odborný rast zdravotníckych pracovníkov a nepriamo sa podporuje priemernosť, pasivita a plytvanie. 

Liberalizácia trhu zdravotného poistenia je ďalším návrhom, ktorý kole oči viacerým. Dnešný stav však nikto nechváli, pretože nie je na to ani dôvod. V súčasnosti na trhu zdravotného poistenia neexistuje reálna konkurencia a dominuje na ňom štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa. Poisťovne v týchto pomeroch nie sú motivované skutočne súperiť o klientov kvalitou svojich služieb (najmä VšZP). Návrhy SaS chcú viac otvoriť trh novým hráčom na trhu, pričom, na rozdiel od minulosti, chceme sprísniť dohľad nad hospodárením poisťovní, najmä nad ich likviditou, solventnosťou, finančnými tokmi a personálnym obsadením. Súčasne chceme, aby poisťovne niesli väčšiu časť zodpovednosti za zdravotný stav svojich poistencov. Dodržiavanie stanovených kritérií bude nevyhnutnou podmienkou pre vyplácanie regulovanej miery zisku. 

Radšej neskoro ako nikdy

Vzorom pre nás je situácia na slovenskom bankovom trhu v rokoch 1999 až 2002, kde sa súčasne oddlžili a sprivatizovali štátom vlastnené banky a zreformoval dohľad nad bankami v NBS. Výsledkom týchto koordinovaných krokov, kde obidva boli rovnako dôležité, je dlhodobá stabilita slovenského bankového sektora, ktorý bez úhony prešiel obdobím krízy rokov 2008 a 2009 a spoľahlivo funguje. 

MUDr. Ottinger píše, že na niektoré kroky je už neskoro. My tvrdíme, že je lepšie ich urobiť neskoro než nikdy. Zlúčenie rezortov zdravotníctva a sociálnych vecí je v situácii, keď rýchlo rastie podiel občanov v postproduktívnom veku s rôznymi chronickými ochoreniami, a v najlepšom záujme celej spoločnosti. Chceme zlepšiť a skvalitniť starostlivosť o týchto občanov, ktorí sa k nej dnes cez administratívnu húštinu nevedia dostať. Reforma úradov a inštitúcií v rezorte zdravotníctva po novom vymedzí ich činnosti, dá im náplň, ktorá je reálne potrebná pre zlepšenie zdravotnej starostlivosti a súčasne zamedzí politickému ovplyvňovaniu ich činnosti. Inými slovami, chceme postaviť tieto inštitúcie z hlavy na nohy. Na to, podľa nás, nie je nikdy neskoro.

Na rozdiel od väčšiny kritikov, my odvahu ísť s našimi plánmi na verejnosť máme. Kritiky – a nebolo jej málo, nebojíme sa, pretože nás núti znova a znova sa nad opatreniami zamýšľať a zlepšovať ich. Máme za sebou presne polovicu debát o reforme v krajských mestách, ako aj ďalšie diskusie. Odniesli sme si z nich mnoho podnetných myšlienok, ktorými doplníme či upravíme naše reformné opatrenia. V debatách budeme pokračovať a po nich predstavíme verejnosti našu reformu, verzia 2.

 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
Martin Barto, člen tímu SaS pre zdravotníctvo

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60649