Občianske združenie Spoločnosť Parkinson Slovensko zastupujúce pacientov bojujúcich s nevyliečiteľnou Parkinsonovou chorobou, vyjadruje sklamanie a cíti sa oklamané z postupu Kategorizačnej komisie vo veci schvaľovania podmienenej úhrady lieku Duodopa.
Kategorizačná komisia na svojom zasadnutí, dňa 26.3.2018, síce odporučila ministerke zdravotníctva zaradenie lieku Duodopa do kategorizačného zoznamu liekov, t.j. liekov hradených z verejného zdravotného poistenia, zároveň, však komisia navrhla zásadne zníženie limitov úhrad, ktoré vnímame ako neprijateľné.
Navrhované limity na maximálnu úhradu zo strany zdravotných poisťovní za liek na trojročné obdobie podmienenej kategorizácie nepokryje potreby pacientov s Parkinsonovou chorobou a nevytvára žiaden ochranný finančný vankúš pre hradenie liečby nových pacientov.
„Veľmi sme si vážili prísľub zo strany MZ SR z konca marca 2018, kedy ministerstvo verejne deklarovalo, že sa pacientom s Parkinsonovou chorobou zmení prístup k liečbe a úhrada nevyhnutnej liečby prejde z doterajšieho režimu tzv. výnimiek do systému podmienenej kategorizácie. Nemôžeme však súhlasiť s navrhovanými limitmi, ktoré v podstate zmrazia systém úhrad: jeden pacient musí zo systému von, aby mohol byť liečený ďalší, nový pacient. Štatistiky pritom nepustia. Od roku 2009 na Slovensku každý rok postupne narastá skupina pacientov, ktorí liečbu potrebujú. Je ilúziou myslieť si, že najbližšie 3 roky na Slovensku nepribudne žiaden nový pacient „s parkinsonom“, aj keď by sme si to samozrejme všetci, čisto ľudsky, určite priali,“ hovorí predsedníčka OZ Spoločnosť Parkinson Slovensko Katarína Felixová.
Navyše, Kategorizačná komisia určila zaradenie lieku tak, že pacient si nebude môcť vybrať liek v mieste svojho bydliska, ale len v jednom z vybraných špecializovaných centier (BA, Martin, KE).
OZ Spoločnosť Parkinson Slovensko v tejto súvislosti žiada ministerku zdravotníctva, aby neakceptovala uvedené odporúčanie Kategorizačnej komisie, vrátila sa k pôvodne navrhovaným finančným limitom, čo umožní životne nevyhnutnú liečbu všetkým, aj novým pacientom, a dodržala tak verejný prísľub o tom, že „prioritou ministerstva zdravotníctva aj naďalej zostáva, aby sa zdroje z verejného zdravotného poistenia používali férovo a efektívne pre všetkých a pacienti nemuseli byť odkázaní na rozhodnutie poisťovne, či výnimku schváli alebo nie“ (A. Kalavská, 30.3.2018, zdroj: https://www.webnoviny.sk/pacienti-s-parkinsonovou-chorobou-budu-mat-pristup-k-lieku-ktory-bol-iba-v-rezime-vynimiek/)
Pôvodný návrh maximálnej úhrady zdravotných poisťovní za liek na obdobie podmienenej kategorizácie vytvárajúci ochranný finančný vankúš pre terajších aj nových pacientov:
max. úhrada ZP za liek na 12 po sebe nasledujúcich mesiacov 2 786 160 EUR
max. úhrada ZP za liek na 24 po sebe nasledujúcich mesiacov 5 645 650 EUR
max. úhrada ZP za liek na 36 po sebe nasledujúcich mesiacov 8 578 440 EUR
Nový, odporúčaný návrh úhrad zo strany Kategorizačnej komisie:
max. úhrada ZP za liek na 12 po sebe nasledujúcich mesiacov 2 200 000 EUR
max. úhrada ZP za liek na 24 po sebe nasledujúcich mesiacov 4 400 000 EUR
max. úhrada ZP za liek na 36 po sebe nasledujúcich mesiacov 6 600 000 EUR
