Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61588

Bude mať Česko viac sestier?

$
0
0
Nedostatok zdravotných sestier je problémom aj v susednej Českej republike, ktorý sa však v minulom roku snažili riešiť novelou zákona. Tá mala upraviť podmienky vzdelávania zdravotných sestier, ktorým po novom malo stačiť nižšie vzdelanie ako doteraz.
Navrhovaná zmena bola platná od septembra minulého roku. Týkal sa záujemcov o profesiu, ktorí len začnú študovať, ale aj tých, ktorí v tom čase už študovali. Zmena predstavovala model vzdelávania, ktorý sa označoval ako 4 + 1. Model nahrádzal vtedajší systém, keď sestra musela po strednej škole nastúpiť ešte na trojročné bakalárske štúdium. 

Úprava mala stabilizovať a skvalitniť systém kvalifikačného vzdelávania najmä ošetrovateľských profesií všeobecnej, detskej a praktickej sestry. Vtedajší minister zdravotníctva Miloslav Ludvík si sľuboval vzrast počtu všeobecných a detských sestier, ktorých je nedostatok.
Vládna norma tiež zrušila povinnosť doplniť si vysokoškolské vzdelanie pre tých, ktorí už desiatky rokov v zdravotníctve pracujú.

Po tom, ako sa u nás uverejnila správa o zmene v Česku s modelom vzdelávania 4 + 1, objavila sa reakcia medzi odborníkmi, že aj keby sa prijal tento model, zmena by prišla aj tak až o 5 – 6 rokov.

Podpora

To, že nemocniciam chýbajú zdravotné sestry, je všeobecne známy fakt, vláda preto schválila zjednodušenú formu štúdia. Ako sa uvádza vyššie, zatiaľ čo ešte vlani museli uchádzači o titul všeobecná sestra absolvovať štvorročné stredoškolské štúdium a k nemu tri roky na vyššej odbornej alebo vysokej škole, po novom bude stačiť len rok a pol pomaturitného štúdia. To však platí len pre absolventov zdravotníckych škôl. Ak chce vzdelanie v odbore získať napríklad gymnazista, čakajú ho celé tri roky.
 
Mení sa aj názov základného, teda štvorročného odboru, zo zdravotníckeho asistenta na praktickú sestru. Zmena systému vzdelávania má nielen priviesť absolventov rýchlejšie do praxe, ale vôbec zvýšiť záujem o zdravotnícke odbory. A ako sa zdá, v Zlínskom kraji to zafungovalo. Zlínsky kraj rozšíril možnosti pre budúcich zdravotníkov, do škôl ich môže v septembri dokonca nastúpiť o 60 viac ako v minulom roku.
 
„To, že budúca sestra musí študovať celkovo sedem rokov, skutočne odrádzalo od nástupu na strednú zdravotnícku školu. Už teraz však vidíme, že záujem rastie,“ uviedol riaditeľ zdravotníckej školy vo Vsetíne Dalibor Sedláček.
Štipendium
 
Na podporu rastu počtu zdravotných sestier myslí aj Jihomoravský kraj, ktorý chce dať budúcim sestrám až stotisíc českých korún, aby zostali v nemocniciach. Kraj trpí kritickým nedostatkom zdravotných sestier a niekde sa dokonca kvôli tomu rušia lôžka. V kraji sa preto plánujú vyplácať štipendiá na stredných zdravotníckych školách. Študentky či študenti sa musia zaviazať, že po škole nastúpia do krajských nemocníc.
 
Ide o päťtisíc korún za každý mesiac školy. Na to, že je takéto prilepšenie k stredoškolskému životu lákavé, stavia práve Jihomoravský kraj. Hejtmanstvo tak dúfa, že sa zmierni kríza s nedostatkom tohto personálu. 
 
Možnosť čerpať peniaze dostanú pravdepodobne študentky a študenti tretieho a štvrtého ročníka stredných škôl.
 
Milan Vojta z ministerstva vyhlásil, že chce presadiť, aby sa mohli štipendiá vyplácať už od začiatku budúceho školského roku z krajských peňazí. Študentkám zdravotných škôl sa nápad páči. Päťtisíc mesačne je podľa nich pre stredoškoláka slušná suma.
 
„Nie je ľahké zohnať brigádu počas štúdia. Peniaze by nám určite pomohli. Otázkou je, na koľko rokov by sme sa museli upísať. Tri sú akurát. A určite nechceme, aby nám niekto striktne prikázal, do ktorej konkrétnej nemocnice máme nastúpiť,“ zhodli sa študentky zo Strednej zdravotníckej školy Brno v Jaselskej ulici.
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
Jana Andelová, ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 61588