Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60572

Ministerku Kalavskú varujú pred veteránmi slovenského zdravotníctva

$
0
0
Tomáš Drucker sa zaradil k doterajším ministrom zdravotníctva, ktorí opustili rezort po dvojročnom pôsobení. V histórii samostatnej SR vydržal štvorročné funkčné obdobie len MUDr. Ľubomír Javorský počas tretej Mečiarovej vlády (1994 – 1998) a MUDr. Rudolf Zajac (ANO) v rokoch 2002 – 2006. Ostatní ministri za posledných dvanásť rokov odišli z vedenia rezortu po dvoch rokoch, a to z rôznych dôvodov. T. Drucker nastúpil na MZ ako nestraník a krízový manažér, v polčase svojho pôsobenia sa stal ministrom vnútra. A to aj napriek tomu, že spočiatku razantne odmietal zmenu funkcie. 

Po menovaní novej vlády zasadla na ministerskú stoličku doterajšia štátna tajomníčka ministerstva zdravotníctva doc. MUDr. Andrea Kalavská, PhD. Je to tretia žena na tomto poste v histórii samostatnej SR. Jej predchodkyne – Irena Belohorská (1993 – 1994) a Zuzana Zvolenská (2012 – 2014) – sa vo funkciách veľmi nevyznamenali. A. Kalavská má dvojročné skúsenosti s prácou na ministerstve a avizuje pokračovanie v rozpracovaných projektoch svojho predchodcu. Jej menovanie však od začiatku sprevádza vlna kritiky. 

Nespokojné sestry

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) ako najväčšia stavovská organizácia jej vyjadrila nedôveru hneď po nominovaní do funkcie ministerky a požiadala prezidenta, aby ju nevymenoval. „Predstavitelia SKSaPA viackrát rokovali so štátnou tajomníčkou Andreou Kalavskou, no pod jej vedením sa opakovane utvrdili v tom, že jej rozhodnutia neovplyvňuje odborná a vecná argumentácia, ale politický vplyv a vplyv záujmových skupín,“ uviedla komora, ktorá tvrdí, že za pôsobenia ministra Druckera, ktorého členom tímu bola aj štátna tajomníčka Kalavská, sa postavenie sestier a pôrodných asistentiek nezlepšilo. „Ale práve naopak, vedie k neustálu zhoršovaniu ich postavenia, vyčerpanosti, nezáujmu mladej generácie o výkon tejto dôležitej profesie sprevádzanej pokračujúcim odlivom nielen sestier, ale aj ostatných zdravotníckych pracovníkov do zahraničia,“ upozornilo vedenie sesterskej komory vo vyhlásení, ktorým žiadalo prezidenta o nevymenovanie A. Kalavskej za ministerku. 

Odborové združenie sestier a pôrodných asistentiek (OZ SaPA) vyčíta A. Kalavskej zlyhania v odbornej aj morálnej stránke. „Našou ostatnou skúsenosťou je nedávny proces zrušenia sesterskej špecializácie ošetrovateľská starostlivosť o dospelých zo strany ministerstva na podnet Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR. Minister Drucker nebol o týchto krokoch informovaný, pani Kalavská napriek výhradám sestier vyšla v ústrety zamestnávateľskej organizácii a dnes tento stav ideme naprávať zavedením novej špecializácie. Je otázne, ako proces dopadne, ak ministra, ktorý prisľúbil nápravu, má nahradiť štátna tajomníčka, ktorá podľahla vplyvu záujmových skupín,“ povedala Monika Kavecká, predsedníčka OZ SaPA.

Lekári sa rozchádzajú

Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska na čele s bývalou hlavnou odborníčkou pre všeobecné lekárstvo MUDr. Monikou Paluškovou tvrdí, že po dvoch rokoch nekompetentného vedenia a trvalých politických deformácií nielen reformy primárnej zdravotnej starostlivosti a rezidentského programu bude tento trend pokračovať. V súčasnosti je pôvodne výborne nastavený rezidentský program vecne aj organizačne veľmi výrazne poškodený. Primárna zdravotná starostlivosť sa postupne znovu okliešťuje, pretože je neustále ovplyvňovaná neodbornými a politickými zásahmi. Súčasne vládne absolútny chaos a protiprávny stav pri prehliadkach mŕtvych, ktoré sú dôsledkom trvale nekompetentného legislatívneho procesu súčasného vedenia MZ SR. Dôkazom je aj opakované predkladanie zmien „zdravotníckych“ zákonov v NR SR formou pozmeňujúcich návrhov. Uvedený stav má mimoriadne nepriaznivé dôsledky nielen na občanov Slovenska, ale aj zdravotníckych pracovníkov, pretože sa výrazne zhoršuje dostupnosť a kvalita zdravotnej starostlivosti.

Kritický postoj sestier nezdieľa Asociácia nemocníc Slovenska. „Rozhodne odmietame postoj komory sestier, ktorá jej hneď vyslovila nedôveru. V priebehu uplynulých rokov sme sa s pani Kalavskou ako so štátnou tajomníčkou stretávali často, riešili sme zdravotnú starostlivosť aj vzdelávanie. Vždy sa snažila pristupovať k rokovaniam konštruktívne,“ povedal prezident asociácie MUDr. Marián Petko. Považuje za dôležité, aby sa teraz neotvárali ďalšie nové otázky. „Potrebujeme kontinuitu v tom, aby sa rozpracované veci dotiahli  do konca tak, aby to bolo na prospech pacientov, poskytovateľov a celého systému,“ dodal M. Petko. 

Rovnako Asociácia súkromných lekárov (ASL) tvrdí, že nemá dôvod novej ministerke neveriť. „Nemáme s pani ministerkou negatívne skúsenosti, jej kroky boli vždy veľmi ústretové,“ povedal prezident ASL MUDr. Marián Šóth. Asociácia podľa neho nerozlišuje, kto na ministerstve sedí, ale aké po ňom ostanú výsledky. „Potrebujeme dosiahnuť dofinancovanie ambulantného sektora, zlepšenie postavenia ambulantných lekárov, a takisto dokončiť dobrovoľnosť z hľadiska elektronizácie,“ dodal M. Šóth.

Slovenská lekárska komora očakáva od A. Kalavskej pokračovanie v rozpracovaných projektoch. „Počas posledných dvoch rokov bola vo vedení rezortu, preto je nepochybné, že je v problematike zorientovaná a môže tak pokračovať v reformách, ktoré začal už bývalý minister,“ uvádza prezident SLK MUDr. Marián Kollár. 

Varovanie pre veteránmi

Slovenská komora zdravotníckych záchranárov požaduje od novej ministerky dokončenie Projektu ZZS a efektivita a zvýšenie koeficientov minimálnej mzdy pre zdravotníckych záchranárov. „S pani docentkou Kalavskou sme počas jej pôsobenia vo funkcii štátnej tajomníčky neprichádzali do styku, preto je nám ťažko hodnotiť ju ako novú ministerku zdravotníctva. Sme však znepokojení z toho, že predstavitelia tejto krajiny nedokážu zabezpečiť kontinuitu na takom dôležitom poste a v ťažko skúšanom rezorte, akým je ministerstvo zdravotníctva. Pani docentka Kalavská bude už štvrtou ministerkou za posledné štyri roky,“ povedal Mgr. František Majerský, prezident komory záchranárov.  Upozornil, že dostupnosť záchranky pre pacienta sa zhoršuje a postavenie záchranára sa nijak nezlepšilo, a to napriek zvýšenému prísunu peňazí do systému zo zdravotných poisťovní.

Asociácia na ochranu práv pacientov plánuje s novou ministerkou otvárať veľa tém, nechce ju dopredu hodnotiť. „Pretože nás zaujíma, čo s ňou vyrokujeme, problémov je veľa, a to v oblasti liekovej politiky, treba ešte debatovať aj o zákone o dlhodobej starostlivosti,“ uviedla prezidentka najväčšej slovenskej pacientskej organizácie na Slovensku PhDr. Mária Lévyová. 

MUDr. Tomáš Szalay, PhD., z HPI sa domnieva, že veľkou výhodou Andrey Kalavskej je, že prácu na ministerstve už pozná. „Vie, čo od úradu môže čakať a čo je nad jeho momentálne možnosti. Je oboznámená s ministerskými projektami, takže môže plynulo nadviazať na svojho predchodcu. Na úspešnosť presadzovania agendy bude vplývať, ako sa Kalavská vyrovná so svojím hlavným handicapom – a síce, že nie je politikom. Politické ostrohy pritom bude potrebovať. Veteráni slovenského zdravotníctva sú náročným partnerom a nebezpečným protivníkom,“ varuje Szalay.

Rešpekt a pokora

Ministerka A. Kalavská reagovala na kritické hlasy slovami, že bude pracovať ešte viac ako doteraz. „Pozíciu ministerky zdravotníctva beriem s pokorou a mám pred ňou veľký rešpekt. Pacient bude pre mňa naďalej na prvom mieste a s tým budú súvisieť aj moje ďalšie kroky. Jednou z priorít bude postupné zefektívnenie poskytovania zdravotnej starostlivosti, ako aj zlepšenie podmienok na prácu zdravotníkov, ktorí sú kvalitní, no roky pracujú v náročných podmienkach. Máme vízie aj v liekovej politike, budeme pokračovať v príprave štandardných diagnostických a terapeutických postupov, medzi kľúčové ciele patrí takisto dostavba novej špičkovej univerzitnej nemocnice na bratislavských Rázsochách. Uvedomujem si zároveň, že nemám pomyselný Arabelin prsteň, nie všetko sa dá urobiť okamžite a mnohé veci si vyžadujú svoj čas,“ povedala. 

Hneď prvé rokovanie výboru pre zdravotníctvo, ktoré absolvovala ako ministerka, ukázalo súčasnú politickú realitu. Programové vyhlásenie novej vlády s A. Kalavskou v ministerskom kresle nedostalo dôveru poslancov. Piati poslanci vládnej koalície – MUDr. Štefan Zelník za SNS, MUDr. Tibor Bastrnák (Most-HÍD), MUDr. Vladimír Baláž, MUDr. Jozef Valocký a Ing. Juraj Blanár (všetci Smer-SD – hlasovali za dôveru vláde, piati opoziční poslanci – Mgr. Jana Cigániková za SaS, MUDr. Natália Grausová za ĽSNS, Ing. Zuzana Šebová za SME Rodina, MUDr. Marek Krajčí a MUDr. Alan Suchánek (obaja OĽaNO) – boli proti. Nezaradený poslanec Igor Janckulík (donedávna člen Most-Híd) sa zdržal hlasovania, tým výbor pre zdravotníctvo neschválil uznesenie o vyslovení dôvery novej vláde. Následne 81 poslancov parlamentu hlasovalo za vyslovenie dôvery a potvrdilo novú vládu s A. Kalavskou vo funkcii ministerky zdravotníctva. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Monika Toporcerová
Foto: 
TASR
Monika Toporcerová

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60572