Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60175

Nemocnice hodnotia prospektívny rozpočet od VšZP

$
0
0
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) podpisuje s nemocnicami nový typ zmlúv. Nový úhradový mechanizmus, tzv. prospektívny rozpočet, pre ne znamená pravidelné mesačné platby zo strany poisťovne. Od septembra 2017 ho v pilotnom projekte testovali vo Fakultnej NsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica, Univerzitnej NsP Milosrdní bratia a Nemocnici sv. Michala v Bratislave.

Prospektívny rozpočet ponúkla VšZP všetkým nemocniciam. Jeho podstatou je zmluvne dohodnutý objem finančných prostriedkov na vybrané typy zdravotnej starostlivosti spravidla na jeden rok, rovnomerne rozdelený na jednotlivé mesiace. Ide o stanovenie mesačnej úhrady, ktorú si obe strany vopred dohodnú a retrospektívne sa už nekoriguje. „Prospektívny rozpočet na jednej strane stabilizuje prostriedky zdravotnej poisťovne a na druhej strane garantuje nemocnici pravidelný objem finančných prostriedkov, súčasne ju motivuje k nákladovej efektivite. Výdavky a príjmy na strane nemocníc stabilizuje bez ohľadu na sezónnosť. Rovnako dáva nemocniciam väčšiu voľnosť v manažovaní štruktúry poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ktorá by mala byť viac prispôsobená potrebám pacientov,“ vysvetlila Viktória Vasilenková, hovorkyňa VšZP.

Skúsenosti z praxe

Najzásadnejší rozdiel v praxi je v tom, že nemocnice mali podľa pôvodných zmlúv kontrahované objemy v jednotlivých typoch zdravotnej starostlivosti (ambulantná starostlivosť, hospitalizačná starostlivosť a spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky - teda RTG, CT, MRI, funkčná diagnostika, rehabilitácia, laboratórna diagnostika). „Zaplatené sme dostali len za výkony, ktoré boli realizované, vykázané a uznané. V slabých, napr. letných mesiacoch boli platby od poisťovne pochopiteľne nižšie, pričom napr. náklady na mzdy, ktoré tvoria viac ako 80 % fixných nákladov, boli rovnaké a mali sme problém s cash flow. V novom modeli máme každý mesiac v roku garantovanú rovnakú platbu od poisťovne, pričom ak v sledovanom 6-mesačnom období nevyčerpáme limit alebo ho prečerpáme, dochádza automaticky k prehodnoteniu výšky kontrahovaného finančného objemu,“ uvádza generálny riaditeľ Nemocnice sv. Michala MUDr. Marian Križko, PhD., MHA, MPH.

Dodáva, že takto si môžu lepšie plánovať odkladnú zdravotnú starostlivosť. „Tento model financovania je pri optimálnom finančnom nastavení pre nás výhodnejší,“ hodnotí M. Križko.
 
Reálne najlepší model

Po štvormesačnom pilotnom projekte prešla na nový model financovania aj Fakultná NsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica. „Samotná zmena úzko súvisí so zmenou úhradového mechanizmu z platby za ukončenú hospitalizáciu na úhrady za hospitalizačný prípad, ktorým poisťovňa uhrádza poskytovateľovi celkové náklady vzniknuté s hospitalizáciou pacienta jednou sumou. Ide o systémovú zmenu, ktorá si vyžaduje prechodné obdobie, počas ktorého je poskytovateľovi garantovaná tzv. úhradová neutralita. Nemôžeme povedať, že prospektívny rozpočet je dobrý model financovania, pretože v reáli ani poskytovateľa, ani poisťovňu nemotivuje, avšak je to reálne najlepší model, ktorým je možné preklenúť prechodné obdobie na nový úhradový mechanizmus,“ hodnotí FNsP F. D. Roosevelta Banská Bystrica.

Jej hovorkyňa Ružena Maťašeje dodáva, že v drobnej alternácii majú tento model úhradového mechanizmu všetky zdravotné poisťovne. „Výzvou pre poskytovateľa v skutočnosti nie je ani tak forma zmluvy, ako samotné DRG, pretože predstavuje veľkú zmenu v procesoch pre všetkých zúčastnených a ľudia sú prirodzene rezistentní pri zavádzaní akejkoľvek zmeny,“ upozorňuje.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Monika Toporcerová
Foto: 
archív, ZdN
Monika Toporcerová

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60175