Rezidentský program sa na Slovensku rozbehol v roku 2014. Má zabezpečiť prílev a rovnomerné rozloženie všeobecných lekárov i pediatrov v regiónoch a znížiť vysoký vekový priemer obvodných lekárov, ktorý podľa údajov Lekárskeho odborového združenia (LOZ) predstavuje už 56 rokov. Špecializačné štúdium rezidentov bolo spočiatku hradené z eurofondov, v súčasnosti zo štátneho rozpočtu. Vlani na tento účel smerovalo 7 miliónov eur
Podľa LOZ je rezidentský program (RP) jedným z mála systémových opatrení, ktoré skutočne riešia problém slovenského zdravotníctva s obvodnými lekármi. „Je výhodný pre nemocnicu aj pre mladých lekárov. Zabezpečí mladému lekárovi ako záujemcovi o obvod nemocnicu a jeho mzda je financovaná zo zdrojov ministerstva zdravotníctva. Tento program umožňuje zmluvne zaviazať lekára, aby nastúpil práve do tej ambulancie v lokalite, kde štát potrebuje. Takto to funguje aj v zahraničí, pretože problém s nedostatkom obvodných lekárov je všade, no u nás je najvypuklejší. Štáty, kde to funguje, dokázali takto nahradiť množstvo lekárov,“ hodnotí MUDr. Peter Visolajský, predseda LOZ.
Novela zákona
Tento program v závere minulého roku ukončilo prvých 60 absolventov. LOZ však upozorňuje na zmenu podmienok, ktoré vlani priniesla novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti č. 92/2017. Lekárom, ktorí sa pripravovali na prácu v obvodných ambulanciách, sa úplne zmenili podmienky oproti tým, ktoré podpisovali pri vstupe do tohto programu.
„Prípravu na atestáciu môže lekár prerušiť súvisle len na 2 roky, čo je veľký problém napríklad pri materskej dovolenke. Tiež sa zrušila možnosť čiastočného úväzku, ďalej lekár musí po atestácii do 6 mesiacov nastúpiť do obvodnej ambulancie, čo niekedy nie je schopný on sám nijako ovplyvniť. Napríklad obvod sa nemusí uvoľniť alebo nastanú iné objektívne situácie ako nešťastie v rodine. Na to novela nemyslí. Po nástupe do obvodnej ambulancie tam musí lekár pracovať súvisle minimálne 5 rokov, pričom existujú neovplyvniteľné udalosti ako práceneschopnosť či OČR alebo vážne rodinné situácie, ktoré rovnako lekár nemôže dopredu predvídať ani ovplyvniť. Žiadna možnosť prerušenia sa už nespomína, teda sa zdá, že lekárka počas týchto piatich rokov nemôže porodiť dieťa či ochorieť. Za porušenie týchto ustanovení môže byť rezident – budúci obvodný lekár prísne pokutovaný,“ upozornil P. Visolajský.
Neprijateľné pokuty
Pokuty sú už realitou. LOZ upozornil na prípad lekárky zapojenej v rezidentskom programe, ktorá po dvojročnej materskej a rodičovskej dovolenke nepokračovala v špecializačnom štúdiu a výsledkom bola pokuta 12 965 eur pre ňu aj pre obvodnú lekárku ako jej zamestnávateľku. Ďalšia doktorka vstúpila do RP s tým, že podmienky jej umožňovali prácu na čiastočný úväzok popri starostlivosti o dve deti. Novelou 92/2017 zanikli čiastočné úväzky, a tak by sa mala lekárka vrátiť do nemocnice na plný úväzok. Odmietla dať deti mladšie ako 3 roky do jaslí a vrátila sa na rodičovskú dovolenku s tým, že jej hrozí pokuta a musí vrátiť mzdu, hoci prácu na oddelení vykonala. Pokuty v desiatkach tisíc eur reálne hrozia aj ďalším rezidentkám s malými deťmi. Pritom ženy sú hlavnými záujemkyňami o RP.
Výšku pokút považujú odbory za neprijateľnú. Lekárky na rodičovskej dovolenke, ktoré po dovŕšení dvoch rokov veku dieťaťa nenastúpia späť do praxe, musia uhradiť celkovú výšku finančných prostriedkov vynaložených na špecializačné štúdium. Ide o vrátenie všetkých superhrubých miezd za prácu, ktorú rezident v nemocnici alebo ambulancii odviedol.
Takto nastavené podmienky považuje LOZ za diskrimináciu žien a riziko pre mladých lekárov a neodporúča im vstupovať do takto nastaveného programu. „Tieto veci sme riešili s kompetentnými na ministerstve, žiaľ, musím povedať, že ministerstvo doteraz len počúvalo a výsledok nie je doteraz žiadny. Obávame sa, že zásahmi súčasného ministerstva sa rezidentský program významne naruší. Slovensko si nemôže dovoliť hazardovať s prípravou lekárov na obvod,“ zdôraznil prezident LOZ.
Rezort hovorí o motivácii
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že obmedzenie prerušenia špecializačného štúdia na 2 roky sa vzťahuje len na rezidentky, ktoré nastúpili do rezidentského programu po 1. máji 2017 a tieto zmeny nie sú retroaktívne. „Uplatňovanie ustanovení sa nevzťahuje na rezidentov, ktorí boli zaradení do špecializačného štúdia v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo pediatria financovaného z prostriedkov štátneho rozpočtu pred 1. 5. 2017. To znamená, že retroaktivita tu nie je,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
„V máji 2017 sme definovali zmenu, podľa ktorej môže byť žena na materskej maximálne dva roky, a to z toho dôvodu, aby sme lekárov pre pacientov dostali čo najskôr do regiónov. Pacient je pre nás na prvom mieste, a preto doplnenie stavu lekárov v jednotlivých častiach Slovenska je dôležitým segmentom. Pravdaže, podpora materskej a rodičovskej dovolenky je takisto pre nás jednou z priorít, preto v prípadoch hodných osobitého zreteľa budeme k jednotlivým prípadom pristupovať individuálne,“ doplnila Z. Eliášová s tým, že pripravená novela zákona predĺži prerušenie RP kvôli materskej či rodičovskej dovolenke na tri roky.
Ministerstvo zdravotníctva považuje RP za dobrý nástroj pre motiváciu mladých lekárov, garanciu ich pracovného pôsobiska, ako aj doplnenie lekárskeho stavu v regiónoch. „Rezidentský program považujeme za dôležitý nástroj nevyhnutnej revitalizácie ambulantnej sféry a dôkazom toho je aj skutočnosť, že na rezidentský program sme vyčlenili o tretinu viac finančných prostriedkov, ako to bolo v minulosti. Prví nedávni absolventi programu sú už v praxi – 58 všeobecných lekárov a 7 pediatrov – a o uvedený program je stále záujem. V priebehu tohto roku pribudnú detskí psychiatri, odborníci na urgentnú medicínu a anestéziológovia,“ dodal rezort.
Sankcie ostanú
Ak zdravotnícky pracovník získal na špecializačné štúdium finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu a toto štúdium neukončil, je povinný vrátiť vynaložené prostriedky do rozpočtovej kapitoly ministerstva zdravotníctva. Celkové náklady na jedného rezidenta vyčíslilo ministerstvo zdravotníctva na 52 000 eur. Rovnaká sankcia hrozí lekárovi zaradenému do RP, ak nezačne poskytovať ambulantnú zdravotnú starostlivosť najneskôr do šiestich mesiacov po úspešnom absolvovaní špecializačnej skúšky. Ak poruší povinnosť súvisle vykonávať ambulantnú prax päť rokov, je povinný vrátiť alikvotnú časť vynaložených finančných prostriedkov.
Ministerstvo pripomína, že RP je dobrovoľný program, preto sa lekár môže rozhodnúť, či do programu vstúpi alebo nie. Špecializačné štúdium v uvedených odboroch môže lekár absolvovať aj štandardne.
V Česku bez pokút
Aj Česká republika finančne podporuje špecializačné štúdium mladých lekárov, no za iných podmienok ako u nás. Hovorkyňa českého ministerstva zdravotníctva Gabriela Štěpanyová informovala, že v prípade lekárov čerpajúcich dotácie na rezidentské miesta môže prerušenie výkonu povolania z dôvodu PN, materskej i rodičovskej dovolenky, vojenskej činnej služby, civilnej služby alebo vedeckej činnosti trvať spolu až 5 rokov. Po prekročení povoleného 5-ročného obdobia sa ukončí poskytovanie dotácie, lekár však peniaze nevracia.
Ďalším rozdielom je započítanie 6 mesiacov materskej alebo rodičovskej dovolenky do obdobia odbornej praxe. Týka sa to lekárov, zaradených do špecializačného vzdelávania v odbore pediatria, ktoré prerušia z dôvodu materskej a rodičovskej dovolenky.
V Českej republike je príjemcom dotácie akreditované zariadenie, v ktorom lekár absolvuje špecializačné vzdelávanie. „Poskytovanie dotácie nie je viazané na dokončenie alebo zloženie atestácie. V zákone žiadne sankcie nie sú, je len definované porušenie podmienok a povinností, ktoré vedie k zastaveniu preplácania dotácie,“ doplnila G. Štěpanyová s tým, že vrátenie peňazí by v súlade s podmienkami pre poskytovanie dotácie pripadalo do úvahy napr. v prípade, ak by boli financie použité na iný účel.
Počet lekárov v rezidentskom programe v SR
všeobecné lekárstvo
2014 – 75
2015 – 39
2016 – 35
2017 – 42
spolu 191
pediatria
2014 – 30
2015 – 19
2016 – 30
2017 – 18
spolu 97
Komentuje
MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska: RP vznikol ako dlhoočakávaná možnosť financovania vzdelávania všeobecných lekárov a pediatrov. Do roku 2013 totiž títo lekári mohli študovať iba ako samoplatcovia. V rokoch 2013 – 2014 bolo ich vzdelávanie financované z eurofondov. Jednou z podmienok EÚ na pridelenie eurofondov na RP bola jeho udržateľnosť minimálne ďalších 5 rokov. Aj preto financovanie RP prevzal v plnej miere štát vrátane nastavenia zmluvných pravidiel. Od roku 2015 postupne v RP končia štúdium jeho absolventi. Podľa dostupných informácií doteraz všetci zostali pracovať na území Slovenskej republiky. Vzhľadom na dlhodobo alarmujúci nedostatok lekárov primárneho kontaktu dokáže v súčasnosti terén absorbovať ľubovoľný počet vzdelaných všeobecných lekárov a pediatrov.
Opakovane sa objavujú požiadavky aj na rozšírenie RP na iné špecializácie. Návrh novely zákona s touto možnosťou počíta za podmienok taxatívne vymedzených štátom. Kritériá na pridelenie účelovo viazaných finančných prostriedkov určila najprv EÚ, neskôr SR. Súčasne zmluvne vymedzili aj podmienky na prípadné vrátenie financií určených na dotované rezidentské miesto v prípadne nesplnenia zmluvy zo strany rezidenta. Preto bolo a je vždy dôležité, aby sa uchádzači o rezidentské miesta vopred vždy dôkladne a podrobne oboznámili s obsahom zmlúv vrátane informácie o možnosti vymáhania poskytnutého príspevku na ich štúdium zo strany štátu, ak nesplnia vzájomne dohodnuté zmluvné podmienky.
Štát ako donor RP má snahu o maximálnu efektivitu vynaložených finančných prostriedkov a čo najrýchlejšie uvedenie rezidenta do praxe. Akceptácia zmluvy je obojstranne dobrovoľným aktom. V prípade, že rezidentovi návrh obsahu zmluvy nevyhovuje, stále má možnosť študovať vo vybranom špecializačnom odbore ako samoplatca alebo mu náklady na štúdium po vzájomnom súhlase môže uhradiť aj zamestnávateľ.
Podľa LOZ je rezidentský program (RP) jedným z mála systémových opatrení, ktoré skutočne riešia problém slovenského zdravotníctva s obvodnými lekármi. „Je výhodný pre nemocnicu aj pre mladých lekárov. Zabezpečí mladému lekárovi ako záujemcovi o obvod nemocnicu a jeho mzda je financovaná zo zdrojov ministerstva zdravotníctva. Tento program umožňuje zmluvne zaviazať lekára, aby nastúpil práve do tej ambulancie v lokalite, kde štát potrebuje. Takto to funguje aj v zahraničí, pretože problém s nedostatkom obvodných lekárov je všade, no u nás je najvypuklejší. Štáty, kde to funguje, dokázali takto nahradiť množstvo lekárov,“ hodnotí MUDr. Peter Visolajský, predseda LOZ.
Novela zákona
Tento program v závere minulého roku ukončilo prvých 60 absolventov. LOZ však upozorňuje na zmenu podmienok, ktoré vlani priniesla novela zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti č. 92/2017. Lekárom, ktorí sa pripravovali na prácu v obvodných ambulanciách, sa úplne zmenili podmienky oproti tým, ktoré podpisovali pri vstupe do tohto programu.
„Prípravu na atestáciu môže lekár prerušiť súvisle len na 2 roky, čo je veľký problém napríklad pri materskej dovolenke. Tiež sa zrušila možnosť čiastočného úväzku, ďalej lekár musí po atestácii do 6 mesiacov nastúpiť do obvodnej ambulancie, čo niekedy nie je schopný on sám nijako ovplyvniť. Napríklad obvod sa nemusí uvoľniť alebo nastanú iné objektívne situácie ako nešťastie v rodine. Na to novela nemyslí. Po nástupe do obvodnej ambulancie tam musí lekár pracovať súvisle minimálne 5 rokov, pričom existujú neovplyvniteľné udalosti ako práceneschopnosť či OČR alebo vážne rodinné situácie, ktoré rovnako lekár nemôže dopredu predvídať ani ovplyvniť. Žiadna možnosť prerušenia sa už nespomína, teda sa zdá, že lekárka počas týchto piatich rokov nemôže porodiť dieťa či ochorieť. Za porušenie týchto ustanovení môže byť rezident – budúci obvodný lekár prísne pokutovaný,“ upozornil P. Visolajský.
Neprijateľné pokuty
Pokuty sú už realitou. LOZ upozornil na prípad lekárky zapojenej v rezidentskom programe, ktorá po dvojročnej materskej a rodičovskej dovolenke nepokračovala v špecializačnom štúdiu a výsledkom bola pokuta 12 965 eur pre ňu aj pre obvodnú lekárku ako jej zamestnávateľku. Ďalšia doktorka vstúpila do RP s tým, že podmienky jej umožňovali prácu na čiastočný úväzok popri starostlivosti o dve deti. Novelou 92/2017 zanikli čiastočné úväzky, a tak by sa mala lekárka vrátiť do nemocnice na plný úväzok. Odmietla dať deti mladšie ako 3 roky do jaslí a vrátila sa na rodičovskú dovolenku s tým, že jej hrozí pokuta a musí vrátiť mzdu, hoci prácu na oddelení vykonala. Pokuty v desiatkach tisíc eur reálne hrozia aj ďalším rezidentkám s malými deťmi. Pritom ženy sú hlavnými záujemkyňami o RP.
Výšku pokút považujú odbory za neprijateľnú. Lekárky na rodičovskej dovolenke, ktoré po dovŕšení dvoch rokov veku dieťaťa nenastúpia späť do praxe, musia uhradiť celkovú výšku finančných prostriedkov vynaložených na špecializačné štúdium. Ide o vrátenie všetkých superhrubých miezd za prácu, ktorú rezident v nemocnici alebo ambulancii odviedol.
Takto nastavené podmienky považuje LOZ za diskrimináciu žien a riziko pre mladých lekárov a neodporúča im vstupovať do takto nastaveného programu. „Tieto veci sme riešili s kompetentnými na ministerstve, žiaľ, musím povedať, že ministerstvo doteraz len počúvalo a výsledok nie je doteraz žiadny. Obávame sa, že zásahmi súčasného ministerstva sa rezidentský program významne naruší. Slovensko si nemôže dovoliť hazardovať s prípravou lekárov na obvod,“ zdôraznil prezident LOZ.
Rezort hovorí o motivácii
Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že obmedzenie prerušenia špecializačného štúdia na 2 roky sa vzťahuje len na rezidentky, ktoré nastúpili do rezidentského programu po 1. máji 2017 a tieto zmeny nie sú retroaktívne. „Uplatňovanie ustanovení sa nevzťahuje na rezidentov, ktorí boli zaradení do špecializačného štúdia v špecializačnom odbore všeobecné lekárstvo alebo pediatria financovaného z prostriedkov štátneho rozpočtu pred 1. 5. 2017. To znamená, že retroaktivita tu nie je,“ uviedla hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.
„V máji 2017 sme definovali zmenu, podľa ktorej môže byť žena na materskej maximálne dva roky, a to z toho dôvodu, aby sme lekárov pre pacientov dostali čo najskôr do regiónov. Pacient je pre nás na prvom mieste, a preto doplnenie stavu lekárov v jednotlivých častiach Slovenska je dôležitým segmentom. Pravdaže, podpora materskej a rodičovskej dovolenky je takisto pre nás jednou z priorít, preto v prípadoch hodných osobitého zreteľa budeme k jednotlivým prípadom pristupovať individuálne,“ doplnila Z. Eliášová s tým, že pripravená novela zákona predĺži prerušenie RP kvôli materskej či rodičovskej dovolenke na tri roky.
Ministerstvo zdravotníctva považuje RP za dobrý nástroj pre motiváciu mladých lekárov, garanciu ich pracovného pôsobiska, ako aj doplnenie lekárskeho stavu v regiónoch. „Rezidentský program považujeme za dôležitý nástroj nevyhnutnej revitalizácie ambulantnej sféry a dôkazom toho je aj skutočnosť, že na rezidentský program sme vyčlenili o tretinu viac finančných prostriedkov, ako to bolo v minulosti. Prví nedávni absolventi programu sú už v praxi – 58 všeobecných lekárov a 7 pediatrov – a o uvedený program je stále záujem. V priebehu tohto roku pribudnú detskí psychiatri, odborníci na urgentnú medicínu a anestéziológovia,“ dodal rezort.
Sankcie ostanú
Ak zdravotnícky pracovník získal na špecializačné štúdium finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu a toto štúdium neukončil, je povinný vrátiť vynaložené prostriedky do rozpočtovej kapitoly ministerstva zdravotníctva. Celkové náklady na jedného rezidenta vyčíslilo ministerstvo zdravotníctva na 52 000 eur. Rovnaká sankcia hrozí lekárovi zaradenému do RP, ak nezačne poskytovať ambulantnú zdravotnú starostlivosť najneskôr do šiestich mesiacov po úspešnom absolvovaní špecializačnej skúšky. Ak poruší povinnosť súvisle vykonávať ambulantnú prax päť rokov, je povinný vrátiť alikvotnú časť vynaložených finančných prostriedkov.
Ministerstvo pripomína, že RP je dobrovoľný program, preto sa lekár môže rozhodnúť, či do programu vstúpi alebo nie. Špecializačné štúdium v uvedených odboroch môže lekár absolvovať aj štandardne.
V Česku bez pokút
Aj Česká republika finančne podporuje špecializačné štúdium mladých lekárov, no za iných podmienok ako u nás. Hovorkyňa českého ministerstva zdravotníctva Gabriela Štěpanyová informovala, že v prípade lekárov čerpajúcich dotácie na rezidentské miesta môže prerušenie výkonu povolania z dôvodu PN, materskej i rodičovskej dovolenky, vojenskej činnej služby, civilnej služby alebo vedeckej činnosti trvať spolu až 5 rokov. Po prekročení povoleného 5-ročného obdobia sa ukončí poskytovanie dotácie, lekár však peniaze nevracia.
Ďalším rozdielom je započítanie 6 mesiacov materskej alebo rodičovskej dovolenky do obdobia odbornej praxe. Týka sa to lekárov, zaradených do špecializačného vzdelávania v odbore pediatria, ktoré prerušia z dôvodu materskej a rodičovskej dovolenky.
V Českej republike je príjemcom dotácie akreditované zariadenie, v ktorom lekár absolvuje špecializačné vzdelávanie. „Poskytovanie dotácie nie je viazané na dokončenie alebo zloženie atestácie. V zákone žiadne sankcie nie sú, je len definované porušenie podmienok a povinností, ktoré vedie k zastaveniu preplácania dotácie,“ doplnila G. Štěpanyová s tým, že vrátenie peňazí by v súlade s podmienkami pre poskytovanie dotácie pripadalo do úvahy napr. v prípade, ak by boli financie použité na iný účel.
Počet lekárov v rezidentskom programe v SR
všeobecné lekárstvo
2014 – 75
2015 – 39
2016 – 35
2017 – 42
spolu 191
pediatria
2014 – 30
2015 – 19
2016 – 30
2017 – 18
spolu 97
Komentuje
MUDr. Monika Palušková, PhD., MBA, prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska: RP vznikol ako dlhoočakávaná možnosť financovania vzdelávania všeobecných lekárov a pediatrov. Do roku 2013 totiž títo lekári mohli študovať iba ako samoplatcovia. V rokoch 2013 – 2014 bolo ich vzdelávanie financované z eurofondov. Jednou z podmienok EÚ na pridelenie eurofondov na RP bola jeho udržateľnosť minimálne ďalších 5 rokov. Aj preto financovanie RP prevzal v plnej miere štát vrátane nastavenia zmluvných pravidiel. Od roku 2015 postupne v RP končia štúdium jeho absolventi. Podľa dostupných informácií doteraz všetci zostali pracovať na území Slovenskej republiky. Vzhľadom na dlhodobo alarmujúci nedostatok lekárov primárneho kontaktu dokáže v súčasnosti terén absorbovať ľubovoľný počet vzdelaných všeobecných lekárov a pediatrov.
Opakovane sa objavujú požiadavky aj na rozšírenie RP na iné špecializácie. Návrh novely zákona s touto možnosťou počíta za podmienok taxatívne vymedzených štátom. Kritériá na pridelenie účelovo viazaných finančných prostriedkov určila najprv EÚ, neskôr SR. Súčasne zmluvne vymedzili aj podmienky na prípadné vrátenie financií určených na dotované rezidentské miesto v prípadne nesplnenia zmluvy zo strany rezidenta. Preto bolo a je vždy dôležité, aby sa uchádzači o rezidentské miesta vopred vždy dôkladne a podrobne oboznámili s obsahom zmlúv vrátane informácie o možnosti vymáhania poskytnutého príspevku na ich štúdium zo strany štátu, ak nesplnia vzájomne dohodnuté zmluvné podmienky.
Štát ako donor RP má snahu o maximálnu efektivitu vynaložených finančných prostriedkov a čo najrýchlejšie uvedenie rezidenta do praxe. Akceptácia zmluvy je obojstranne dobrovoľným aktom. V prípade, že rezidentovi návrh obsahu zmluvy nevyhovuje, stále má možnosť študovať vo vybranom špecializačnom odbore ako samoplatca alebo mu náklady na štúdium po vzájomnom súhlase môže uhradiť aj zamestnávateľ.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj:
Monika Toporcerová
Foto:
archív, ZdN
Image may be NSFW.
Clik here to view.![]()
Clik here to view.

Monika Toporcerová