Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60060

V Kežmarku si záujemcovia môžu dať vyšetriť v rámci Svetového dňa obličiek

$
0
0
Svetový deň obličiek je tento rok 13. marca venovaný ženám, pri tejto príležitosti v kežmarskom dialyzačnom stredisku pripravili pre záujemcov možnosť preventívneho vyšetrenia močových ciest. Vedúca lekárka Katarína Javorská na stredajšej tlačovej konferencii v Kežmarku upozornila, že je dôležité v tomto smere šíriť osvetu, vzdelávať laickú verejnosť a zároveň prevenciou predchádzať zápalovým ochoreniam močových ciest, ktoré môžu viesť až k zlyhaniu obličiek.
      
Preventívne vyšetrenie môžu absolvovať záujemcovia v Kežmarku na Medzinárodný deň žien 8. marca od 8. do 15. h. "Pri prehliadke im vyšetríme moč, vezmeme kvapku krvi na zistenie hodnoty glykémie, zmeriame tlak, hmotnosť a výšku. To sú základné kroky na zistenie obličkového statusu a stavu močových ciest," objasnila Javorská s tým, že na internete je k dispozícii aj obličková kalkulačka, na ktorej sa na základe jednoduchého testu dá vyrátať riziko obličkových ochorení.

Tých v posledných rokoch pribúda a štatistiky potvrdzujú, že ženské obličky sú viac vystavené infekčným ochoreniam ako mužské. Najviac ohrozené zápalom sú pritom tehotné ženy. Aj to je dôvod, prečo je tohtoročný Svetový deň obličiek venovaný práve tejto časti ľudskej populácie. 
      
Pri prevencii je podľa Javorskej dôležitý najmä pitný režim a správna liečba všetkých infekcií, ktoré môžu mať za následok až obličkové zlyhanie. "Okrem osvety v prevencii jej dôležitá aj informovanosť verejnosti v oblasti transplantačného procesu. Na Slovensku je darovaných orgánov málo, napr. na výmenu obličky je čakacia lehota v prípade dialyzovaných pacientov aj dva roky," zdôraznila lekárka s 20-ročnou praxou v nefrológii. 
      
Na Slovensku sú štyri transplantačné centrá - v Bratislave, Košiciach, Martine a Banskej Bystrici. V poslednom z nich bola pred štyrmi rokmi vykonaná unikátna transplantácia obličky za pomoci robotickej navigácie. Vtedy darovala Zuzana Figlárová z Kežmarku obličku svojmu manželovi Jozefovi. "Absolvovala som množstvo vyšetrení, z ktorých vzišlo, že som vhodnou darkyňou. Nakoľko manžel nebol dialyzovaný a som živá darkyňa, bol predpoklad, že transplantácia bude úspešná. Darí sa nám dobre, v rekordnom čase sme sa dali do poriadku a môžem povedať, že nepociťujem žiadne obmedzenia," zhodnotila darkyňa. Jej manželovi poškodila obličky cukrovka, ktorú má už 18 rokov.

Transplantácia podľa jeho slov bola riziková, pretože hrozilo, že o obličky môžu prísť obaja. "Veľmi si cením, že manželka ani chvíľu neváhala a keď nám pani Javorská povedala o možnosti transplantácie, hneď súhlasila. Za to som jej nesmierne vďačný a robím všetko pre to, aby som si obličku chránil," dodal Jozef, ktorý musí denne vypiť päť litrov vody, aby obličku správne stimuloval.
      
Prvé dialyzačné pracovisko v meste pod Tatrami otvorili pred 12 rokmi. Vtedy sa v Kežmarku liečilo 25 pacientov, teraz ich je o 20 viac. Vlani v októbri ho prevzala spoločnosť B.Braun Avitum, s.r.o., ktorá v tomto roku plánuje kompletnú obmenu prístrojového vybavenia v stredisku. Riaditeľ spoločnosti Martin Kuncek potvrdil, že projekt obnovy za zhruba 400.000 eur by mal byť zrealizovaný v prvej polovici tohto roka. 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
tasr

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60060