Niektoré podozrenia z predraženia nákupov zdravotníckej techniky v deviatich štátnych zdravotníckych zariadeniach sa teoreticky môžu skončiť podaním obžaloby a potrestaním vinníkov. Polícia už začala tri trestné stíhania pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
Na problém poukázal Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ), ktorý v roku 2016 ukončil prvé dve etapy rozsiahlej kontroly využívania verejných zdrojov v zdravotníctve. Kontrola sa týkala obdobia rokov 2011 – 2015 a okrem iných nedostatkov preukázala drahý nákup prístrojov.
Napríklad pri Nemocnici Poprad kontrolóri skonštatovali podozrenie z predraženia nákupu uroskopu o 41 percent, v Stredoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici išlo o nákup mapovacieho elektro-anatomického systému predraženého o takmer 83 percent a mimotelového obehu drahšieho o viac ako 77 percent. Nemocnici v Považskej Bystrici vyčítal NKÚ predraženie pri nákupe mobilného RTG prístroja o 80,56 percenta.
„Vzhľadom na závažné zistenia kontrolórov z prvej etapy kontroly zdravotníckych zariadení vykonanej v prvom polroku 2016 NKÚ SR odstúpil protokoly piatich nemocníc (UN Bratislava, UN Košice, FN Trenčín, FNsP Prešov, FNsP Banská Bystrica) orgánom činným v trestnom konaní. V rámci druhej etapy kontroly vykonanej v druhom polroku 2016 bolo orgánom činným v trestnom konaní oznámené podozrenie z predraženia zdravotníckej techniky v štyroch zdravotníckych zariadeniach (Detská fakultná nemocnica Košice, NsP Považská Bystrica, Stredoslovenský ústav srdcových a cievnych chorôb v Banskej Bystrici, Nemocnica Poprad),“ uviedla hovorkyňa NKÚ Daniela Bolech Dobáková.
Prvý uzavretý prípad
Generálna prokuratúra dostala trestné oznámenia od NKÚ v októbri 2016. „Po doplnení trestného oznámenia Generálna prokuratúra SR dňa 23. decembra 2016 odstúpila podania vecne a miestne príslušným podriadeným prokuratúram,“ informovala Andrea Predajňová, hovorkyňa Generálnej prokuratúry. Potvrdila, že polícia začala dve trestné stíhania pre zločin machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe v súvislosti s Univerzitnou nemocnicou v Košiciach.
Ostatné oznámenia boli presunuté na Úrad špeciálnej prokuratúry, zatiaľ je uzatvorený len prípad FNsP Banská Bystrica. „Vyšetrovateľ uznesením vec podozrenia zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe odmietol. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry považoval rozhodnutie vyšetrovateľa za vecne správne a stotožnil sa s ním,“ potvrdila Jana Tökölyová, hovorkyňa Úradu špeciálnej prokuratúry.
Ďalej uviedla, že v súvislosti s nákupom techniky v Univerzitnej nemocnici Bratislava boli zhromaždené všetky listinné dôkazy a prebiehajú výsluchy, ktoré sú v záverečnej fáze. Trestné stíhanie sa nezačalo.
Preverovania pokračujú
Trestné oznámenie ohľadom nákupu vo Fakultnej nemocnici Trenčín preveruje vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ako podozrenie zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev a zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe.
V súvislosti s FNsP Prešov sú vedené dve konania. „Vyšetrovateľ 17. októbra 2017 odmietol vec podozrenia zo zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe a zároveň zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskych spoločenstiev v jednočinnom súbehu so zločinom subvenčného podvodu. Prokurátor po preštudovaní rozsiahleho spisového materiálu (23 zväzkov) rozhodne o ďalšom postupe,“ informovala Jana Tökölyová.
Trestné stíhanie vo veci zločinu machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe pri nákupoch v prešovskej nemocnici bolo začaté 8. septembra 2016, no doposiaľ nebolo vznesené obvinenie.
NAKA
Zistenia NKÚ o výrazných rozdieloch medzi nákupnou cenou zdravotníckej techniky zo strany víťazného dodávateľa a cenou, za akú štyri nemocnice zakúpili prístroje vo verejnej súťaži, boli 19. júla 2017 odstúpené NAKA. Ide o DFN Košice, NsP Považská Bystrica, SÚSCCH v Banskej Bystrici a Nemocnicu Poprad.
„V súvislosti so zisteniami NKÚ vykonáva v uvedených prípadoch Národná kriminálna agentúra Prezídia Policajného zboru preverovanie zistených skutočností ako možné podozrenia z trestných činov porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, subvenčný podvod a poškodzovanie finančných záujmov Európskej únie. Vzhľadom na prebiehajúce preverovanie nie je možné poskytnúť k veci žiadne bližšie informácie,“ uviedol Martin Wäldl z Prezídia Policajného zboru.
Názory
Dvom odborníkom sme položili rovnakú otázku: Kedy bude za nehospodárne nakladanie s verejnými prostriedkami v zdravotníckych zariadeniach na Slovensku niekto reálne braný na zodpovednosť a potrestaný?
Tomáš Szalay, riaditeľ HPI
Neviem, nemám veľké očakávania. Myslím si však, že trestne postihnuteľná nehospodárnosť je zodpovedná len za veľmi malý diel neefektívnosti slovenského zdravotníctva. Korupcia nie je ten hlavný problém. Verím, že by masy potešila nejaká úspešne dotiahnutá kauza, ale zdravotníctvo nebude v dôsledku toho lepšie. Určite by však systému pomohlo, keby nemocnice (a ich manažmenty) boli zodpovedné za dosiahnuté hospodárske i medicínske výsledky. A to sa zrejme bez zmeny právnej formy a úpravy vlastníckej štruktúry nemocníc nebude dať docieliť.
Ľuboš Lopatka, manažér, bývalý riaditeľ siete Svet zdravia
Kedy sa tak stane, netuším, ale asi nie skôr, ako sa začnú veci nazývať pravým menom. Konkrétne treba odtabuizovať zisk v zdravotníctve a jasne povedať, že zisk v zdravotníctve nie je nehumánny, nehumánna je dlhodobo vykazovaná strata z hospodárenia. Žiaľ, politici sa už roky snažia nahovoriť ľuďom, že je to opačne. Hodnotová obroda celej spoločnosti je veľmi žiaduca, zdravotníctvo so školstvom sú len oblasti, kde je to momentálne najočividnejšie.
Clik here to view.
