Bezpečný med
Med na vianočný stôl jednoznačne patrí. V každom našom kraji sa nájdu medári, ktorí sa s láskou starajú o svoje včely, aj vďaka tomu máme na Slovensku veľa typov medu. Líšia sa chuťou aj konzistenciou. Pri výbere najzdravšieho medu stačí použiť zdravý rozum a hľadať domáci slovenský med z regiónu a rastlín, ktoré mali najmenšiu možnosť prísť do styku s chemickým poľnohospodárskym postrekom. Preto je najlepšie siahnuť po lesnom, medovicovom, lúčnom či lipovom mede.
Kapusta bez chémie
Základom výbornej kapustnice je kvalitná a chutná kapusta. Najlepšie je vyrobiť si ju doma, ale nie všetci máme tú možnosť, najmä čo sa týka skladovania. Dobrú kyslú kapustu možno nájsť na trhoviskách u poctivých trhovníkov. Nebojte sa opýtať na zloženie a ochutnať. Ak ju viete kúpiť iba v obchode, vyberajte takú, ktorá neobsahuje žiadne konzervanty – tie tam nemajú čo hľadať.
S údeným či bez?
Bez údeného mäsa či klobásky si kapustnicu ťažko dokážeme predstaviť. Kvalitných zdrojov od lokálnych výrobcov je naozaj neúrekom, stačí si len nájsť toho svojho naj dodávateľa. Niekedy to býva ťažké, ak si náhodou ešte vaše chuťové bunky pamätajú na domáce špeciality od vášho dedka. Klobásky vyberajte starostlivo, s čo najvyšším podielom mäsa, nie príliš údené či pikantné. Pri údenom zabudnite na rolky z obchodu, často bývajú plné vody a chutia ako guma. Poctivé údené mäso zbavte mastných častí a použite iba čisté mäso – najlepšie zo stehna či karé. Klobásy aj údené vopred namočte do studenej vody na celú noc. Tú ráno vylejte a v čerstvej vode ich predvarte, čím ich zbavíte prebytočnej soli a dymového zápachu z údenia.
Zdravý zemiakový šalát
Patríte k tradicionalistom, u ktorých zemiakový šalát nemôže byť bez majonézy? Mám pre vás jeden malý domáci test, ktorý vás možno presvedčí zmeniť názor. Skúste si majonézu tento rok pripraviť doma sami. Pohľadajte recepty v časopisoch alebo na internete a možno už rozpis surovín a ich množstvo (predovšetkým oleja) vás od výroby či použitia odradí. Ak som vás stále nepresvedčila, nič to – vaša domáca majonéza - ak sa pre ňu rozhodnete, bude určite zdravšia ako tá z obchodu. U nás doma už roky rokúce do šalátu patrí iba biely jogurt alebo kyslá smotana, prípadne ich mix. Verte, chutí rovnako úžasne a nekonzumujeme decilitre oleja.
Trochu iná ryba
Pár dní pred Vianocami sa v mestách začnú objavovať predajcovia rýb. Od nepamäti majú v ponuke kaprovité ryby. Kapor – to sú pre mnohých tradičné slovenské Vianoce. Voči chovateľom nemám žiadne výhrady, skôr voči rybe samotnej. Je to proste lenivec. Žije v stojatých vodách, často v bahne, a keďže neloví, málo sa hýbe. Vďaka tomu je to pomerne tučná ryba, v zmysle – príliš veľa zbytočného tuku. Nešla by som preto po rybu do sveta a určite vyberala z lokálnych sladkovodných rýb. Namiesto kapra na vianočný aj bežný stôl pohľadajte dravca - zubáča, šťuku alebo pstruha.
Vyprážať či piecť?
To je otázka, keď tradície a chute velia jedno, a zdravá výživa druhé. Rozhodnutie je na každom z nás. Ak sa vyprážanej obaľovanej ryby neviete vzdať ani na jeden deň v roku, najlepšie je použiť fritézu, v ktorej je olej od začiatku zohriaty na vysokú a najmä konštantnú teplotu, a ryba sa zbytočne „nenapije“ množstva oleja. Nie všetci máme fritézu doma, takže ostáva vyprážať v dostatočnom množstve oleja. Vynechajte múku a pripravte si celozrnnú strúhanku doma. Dôležité je zvoliť olej vhodný na vyprážanie, aby zvládol aj vysoké teploty – najlepšie sú panenský kokosový, palmový alebo olivový. Namiesto vyprážania odporúčam skôr rybu ochutiť bylinkami či cesnakom a upiecť ju v rúre pri nižšej teplote do 170 °C a radšej dlhšie.
Opekance s farebným makom
Na tomto sviatočnom pokrme nie je extra čo vylepšovať. Opekance si pripravte z kysnutého cesta doma sami. Namiesto kravského mlieka možno použiť obilné mlieko, napr. ryžové. Aby ste si tie tohtoročné trochu ozvláštnili, zmixujte mak a použite polovicu modrého a polovicu bieleho. Stačí dochutiť už len medom, plátkom masla a sušenými hrozienkami či slivkami.
