Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269

Obličky sprevádzal policajný doprovod. Tak vyzerala prvá medzištátna trojvýmena obličiek od žijúcich darcov

$
0
0

Inštitút klinickej a experimentálnej medicíny (IKEM) spolu s viedenskou univerzitnou nemocnicou Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien vykonali prvú párovú trojvýmenu obličiek od žijúcich darcov v Európe. Uskutočnila sa počas jedného dňa a prepojila dva páry z Česka a jeden z Rakúska.

Traja pacienti čakajúci na transplantáciu obličky, traja ich blízki, ktorí im obličku chceli darovať, biologicky však nemohli. Taká bola situácia pre tri reálne páry, ktoré boli prepojené vďaka cezhraničnej spolupráci IKEM a rakúskej Allgemeines Krankenhaus der Stadt Wien. Dva páry z Česka a jeden z Viedne dal dohromady počítačový program. "V oboch českých pároch sa rozhodli darovať obličku rodinní príslušníci, bohužiaľ ale boli nekompatibilné s príjemcami. Preto sme im ponúkli zaradenie do programu našich párových, teda reťazových alebo kruhových transplantácií, "opisuje prof. MUDr. Ondřej Viklický, CSc., prednosta Transplantcentra IKEM.

Dvojice boli po imunologických vyšetreniach zadané do počítačového programu a v septembrovom párovaní, kam zároveň svoje dáta poslala v rámci spolupráce aj viedenská nemocnica, im bola nájdená zhoda. Tým začala trojmesačná intenzívna príprava, do ktorej bolo zapojených vyše 60 zdravotníkov a ďalší personál, a to len na českej strane. "Príprava takejto spolupráce bola veľmi náročná. Pacienti, teda darcovia aj príjemcovia obličiek, zostávali vo svojich krajinách, cestovali len ich testované krvné vzorky a nakoniec aj orgány určené na transplantáciu, "dopĺňa prof. MUDr. Ondřej Viklický.

Odber v rovnakom čase

Samotný cezhraničný transplantačný maratón prebehol počas jedného dňa. Odbery obličiek od prvých dvoch žijúcich darcov začali synchrónne, v IKEM, aj v rakúskej nemocnici.

"Začať v rovnaký čas s odberom obličky bolo dôležité kvôli skráteniu doby tzv. studenej ischémie, teda doby medzi odberom a transplantáciou. Orgány totiž medzi krajinami prevážali sanitky, ktoré v Česku museli absolvovať aj často problematickú trasu po D1 medzi Prahou a hraničným prechodom, "opisuje doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D., prednosta Kliniky transplantačnej chirurgie. Aby odobraté orgány neuviazli v kolóne či zápche, išli celú cestu v sanitke so zapnutou výstražnou signalizáciou.

Rakúske vozidlo sprevádzala na českom území česká dopravná polícia z Policajného prezídia. "Sme veľmi radi, že okrem vojenských či policajných pilotov, ktorí nám pomáhajú s dopravou orgánov po republike, môžeme tentokrát poďakovať aj dopravnej polícii, ktorá zaistila voľný prejazd rakúskym kolegom, ktorí v Česku nemôžu používať svoju výstražnú signalizáciu. Odobraté orgány tak mohli prekonať viac ako 330 kilometrov bez zbytočného zdržiavania, "hovorí MUDr. Aleš Herman, Ph.D., riaditeľ Inštitútu klinickej a experimentálnej medicíny.

Párovanie každé tri mesiace

Párovanie žijúcich darcov v IKEM prebieha od roku 2012 každé tri mesiace. Od minulého roka je do neho zapojená aj viedenská nemocnice. "Párovanie prebieha na základe imunologickej zhody. Tá je veľmi dôležitá, ako chirurgovia ale vidíme ešte jedno úskalie aj v reálnej podobe obličky, ktorá môže vykazovať niektoré anomálie. Preto sme prvýkrát nechali vytlačiť podľa reálnych dát z CT reálny 3D model obličky darcu. 3D model pre nás vytlačili špeciálne pre túto príležitosť kolegovia v Londýne. Pre párové výmeny obličiek by sme radi používali 3D tlač aj do budúcnosti, aby kolegovia v cezhraničnom centre mali detailnú predstavu, ako oblička, ktorá za nimi pôjde, bude vyzerať, "uzatvára doc. MUDr. Jiří Froněk, Ph.D.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
ZdN
Foto: 
IKEM
ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60269