Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60372

Nemocnice rozhadzovali

$
0
0
Tretia etapa veľkej kontroly zdravotníckych zariadení ukázala, že väčšina štátnych a samosprávnych nemocníc hospodári s verejnými financiami a majetkom neefektívne. Najvyšší kontrolný úrad našiel nedostatky v nereálne stanovených rozpočtoch, nezáväznosti ich plnenia a nízkej miere osobnej zodpovednosti za dosahované výsledky. Samostatnou kapitolou je neefektívne verejné obstarávanie a predražený nákup zdravotníckej techniky.

Najväčšie nedostatky zistili kontrolóri v Nemocnici sv. Michala Bratislava, a. s., ktorá patrí pod ministerstvo vnútra. V období rokov 2011 – 2015 nemocnica platila za poradenstvo pri verejnom obstarávaní súbežne piatim externým dodávateľom. Jednu zmluvu o zabezpečení verejného obstarávania uzavrela s dohodnutou paušálnou platbou a predpokladom realizácie 85 obstarávaní, pričom bolo zrealizovaných len 20.

„Nemocnica tak nekonala hospodárne, efektívne a účinne pri vynakladaní finančných prostriedkov a porušila finančnú disciplínu,“ uvádza NKÚ v čiastkovej správe o výsledkoch kontroly. V troch prípadoch neboli v centrálnom registri zmlúv zverejnené dodatky k zmluvám.

Hoci nemocnica v tom istom čase platila za poradenské služby trom firmám naraz, podľa kontrolórov došlo k vážnym pochybeniam pri verejnom obstarávaní. V súvislosti s vybavením novostavby v centre Bratislavy obstarala Nemocnica sv. Michala zdravotnícku techniku v celkovej sume takmer 22,9 milióna eur. Spojila verejné obstarávanie zdravotníckej techniky (za vyše 13,5 mil. eur) s bežným vybavením (nábytok, chladničky atď. v hodnote 6,8 mil. eur) a s pozáručným servisom vo výške 2,5 mil. eur.

„Uvedené konanie nebolo v súlade so zásadou hospodárnosti a nediskriminácie uchádzačov, zakotvenou v zákone o verejnom obstarávaní. Realizáciou viacerých samostatných zákaziek mohla nemocnica dosiahnuť širší okruh záujemcov o obstarávanie a vyšší tlak na ceny, okrem iného aj elimináciou subdodávok,“ uvádza NKÚ.

Nemocnica sv. Michala mala zapožičaných 47 prístrojov, z ktorých bolo odkúpených 12 v celkovej hodnote 1,3 mil. eur. „Odkúpenie zapožičaných prístrojov bez uplatnenia princípov verejného obstarávania možno považovať za obchádzanie verejného obstarávania, čím sa zvyšuje riziko nehospodárneho nakladania s verejnými zdrojmi,“ tvrdí NKÚ. Kumulovaný výsledok hospodárenia tejto nemocnice za sledovaných päť rokov predstavuje stratu takmer 18 miliónov eur.

Ministerstvo vnútra sa bráni voči obvineniam NKÚ. Tvrdí, že v Nemocnici sv. Michala nedošlo k žiadnym závažným nedostatkom v procese obstarávania zdravotníckej techniky, tovarov a služieb. Nemocnica je podľa rezortu vnútra z hľadiska cash flow vo vyrovnanom hospodárení a spomínaná vyše 18-miliónová strata má byť len účtovná. „Nemocnica sv. Michala dlhodobo odpisuje obstaraný majetok – stavbu novej budovy a nákup vybavenia nemocnice,“ uvádza ministerstvo vnútra.

Nevýhodné zmluvy

NKÚ SR si jednoznačne stojí za kontrolnými zisteniami. Neefektívne využívanie verejných prostriedkov konštatovali kontrolóri aj v ďalších zdravotníckych zariadeniach. Napríklad nemocnica v Galante v roku 2012 získala od svojho zriaďovateľa – Trnavského samosprávneho kraja – majetok v hodnote takmer 6 miliónov eur. Časť z neho v ďalších rokoch predala za výrazne nižšiu cenu, ako bola jeho účtovná hodnota. Nemocnica v Dunajskej Strede uzatvorila nevyváženú a nevýhodnú koncesnú zmluvu na parkovacie služby; galantská nemocnica uzatvorila zmluvu na pranie a čistenie bielizne v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Výsledkom bola narastajúca strata oboch zariadení. V roku 2015 prevzala obe nemocnice súkromná spoločnosť, o rok neskôr vykázali zisk.

Predražená technika

Kontrola ukázala, že súkromné nemocnice nakupujú podstatne lacnejšie zdravotnícku techniku. Rozdiely v cenách boli až 50 percent v neprospech verejných zariadení. Riešením nebola ani elektronická aukcia. „Porovnaním cien RTG prístrojov s podobnými parametrami NKÚ SR zistil, že NsP Galanta zakúpila cez e-aukciu takýto prístroj o 20 až 40 % drahšie ako iné nemocnice. Navyše, s odstupom troch rokov táto nemocnica, už ako súkromné zdravotnícke zariadenie, obstarala podobný RTG prístroj za menšiu než polovičnú sumu,“ zdôrazňuje NKÚ.

Podozrenie z predraženia zdravotníckej techniky konštatoval NKÚ aj v Nemocnici sv. Michala. Týka sa digitálneho mamografu, ultrasonografického prístroja, pojazdného RTG C ramena, ultrazvukového digitálneho prístroja, optického koherentného tomografu. Naopak, pri nákupe prístrojov súkromnými nemocnicami poukazujú kontrolóri na finančné benefity centrálneho obstarávania. „Efektívny a transparentný centrálny spôsob obstarávania zdravotníckej techniky pre celú sieť nemocníc, obdobne ako aj spôsob nákupu ostatných tovarov a služieb, sú jednými z kľúčových prvkov dobrých hospodárskych výsledkov súkromných nemocníc. Môžu slúžiť ako príklady dobrej praxe aj pre iné zdravotnícke zariadenia,“ uvádza sa v čiastkovej správe NKÚ.

Úspory pri nákupe CT

Ministerstvo zdravotníctva reagovalo na závery kontroly vyjadrením, že pracuje na lepšom hospodárení nemocníc a dbá na efektívne nákupy. Minister Tomáš Drucker pripomenul, že ide o kontrolu z rokov 2011 až 2015. V tom čase sedeli v kresle ministra Ivan Uhliarik, Zuzana Zvolenská a Viliam Čislák.

Po nástupe T. Druckera do funkcie vznikli v nemocniciach rady riaditeľov a dozorné orgány, rezort pripravil cenové porovnanie a maximálne prípustné hladiny na ceny techniky. Centrálne obstarávanie CT prístrojov prinieslo aj 50% úspory. Týmto spôsobom sa nakúpia postele aj kancelárska a výpočtová technika.

Minister poukázal, že súčasné vedenie rezortu prijalo „množstvo opatrení na eliminovanie práve tých problémových okruhov, ktoré spomína NKÚ“. Spomenul Úrad pre riadenie podriadených organizácií, ktorý má nemocnice postupne dostať do vyrovnaného hospodárenia. „Identifikuje možnosti na dosahovanie úspor, posudzuje obstarávania nemocníc, eliminuje prípadné neefektívne nákupy,“ uviedol pre TASR minister.  
 

Predražené nákupy
NKÚ porovnával efektívnosť vynakladania verejných prostriedkov na obstarávanie zdravotníckej techniky v nemocniciach, ktorých zriaďovateľom je štát alebo samospráva, so súkromnými zdravotníckymi zariadeniami. 
Východoslovenský onkologický ústav Košice 
– digitálny mamograf Selenia a ultrasonografický prístroj Technos MPX – cena v porovnaní so súkromnou nemocnicou bola vyššia o viac ako 50 %

Nemocnica sv. Michala Bratislava
–          RTG C rameno ARCADIS ORBIC 3D – cena v porovnaní so súkromnou nemocnicou bola vyššia o 30 %
–          ultrazvukový digitálny prístroj ACUSON S2000 – cena v porovnaní so súkromnou nemocnicou bola vyššia o 35 %
–          optický koherentný tomograf OC, RS-3000A – cena v porovnaní so súkromnou nemocnicou bola vyššia o 30 %
Zdroj: NKÚ 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, ZdN
Monika Toporcerová

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60372