Rozsiahla 180-stranová publikácia rozdelená do piatich kapitol, to je výsledok niekoľkoročnej práce 30 krajín pod gesciou Európskeho centra pre drogové závislosti (EMCDDA). Manuál s názvom Health and social responses to drug problems: a European guide (Zdravotné a sociálne opatrenia na riešenie problémov s drogami: európska príručka) obsahuje prehľad týkajúci sa opatrení a intervencií, ktoré sú aktuálne k dispozícii na riešenie dôsledkov užívania nelegálnych drog.
Hoci primárne je určený pre zdravotníkov a ľudí, ktorí majú na starosti tvorbu legislatívy, sprievodca je písaný zrozumiteľným spôsobom aj pre tých, ktorí nemajú odborné znalosti, a tak dokáže podať pomocnú ruku, ako získať pomoc pre seba či svojho blízkeho, ktorý je od drog závislý.
Osobitná kapitola je venovaná výlučne ženám, zaoberá sa napríklad osvedčenými postupmi, pokiaľ ide o liečbu gravidných závislých, čo ročne predstavuje viac ako 30 000. Zvláštne kapitoly sú venované aj niektorým ďalším skupinám, ako napríklad migrantom, utečencom a žiadajúcim o azyl, starším a dlhoročným užívateľom opiátov, ale aj rôznym prostrediam ako sú väznice či festivaly a nočné kluby. Príručka sa venuje aj využívaniu potenciálu nových technológií.
„Tento inovatívny nový sprievodca skúma niektoré z hlavných výziev verejného zdravia v oblasti drog a poskytuje mapy zobrazujúce jednotlivé fázy projektovania, zamerania a zavádzania efektívnych opatrení. Aby sa ľudia, ktorí sa zaoberajú problematikou drog, vedeli pripraviť na prispôsobenie, zavádzanie inovácií a rozvoj nových partnerstiev. Táto príručka im poskytne nástroj na riešenie problematiky, ale tiež ich dokáže pripraviť na problémy v budúcnosti,“ uviedol riaditeľ EMCDDA Alexis Goosdeel.
Príručka je vo forme súborov PDF, ktoré sú k dispozícii na stiahnutie na adrese http://www.emcdda.europa.eu/responses-guide. Ako uviedol Alexis Goostel, príručka je zatiaľ len v anglickom jazyku, neuvažuje sa zatiaľ o preklade do všetkých jazykov EÚ. Príručka sa bude vydávať každé tri roky, pričom online zdroje sa budú aktualizovať pravidelne a doplní výročnú Európsku správu o drogách a Správu o drogových trhoch v EÚ, ktorá vychádza taktiež každé tri roky. Tieto tri správy si kladú za cieľ poskytovať komplexný európsky obraz na pomoc politikom a odborníkom v praxi pri rozvoji politík a intervencií, prispievajúcich k zdravšej a bezpečnejšej Európe.
Riskantné energetické nápoje
Publikáciu predstavilo EMCDDA minulý týždeň na trojdňovej konferencii v Lisabone. Súčasťou boli prednášky a prezentácie špecialistov z viacerých krajín, vrátane Slovenska, za ktoré s prezentáciou vystúpil MUDr. Ľubomír Okruhlica. Svoje skúsenosti s bojom proti drogovej závislosti prišli prezentovať aj odborníci z USA či Austrálie.
Medzi témami dominovala závislosť ľudí od opiátov, alkoholu, marihuany, ale aj problematika závislých žien v gravidite či užívanie alkoholu v kombinácii s energetickými nápojmi u detí a mladých. Diskutovanou témou bolo aj užívanie marihuany na liečebné účely.
Práve na alarmujúci stúpajúci trend užívania alkoholu s energetickými nápojmi upozornila Sabrina Molinaro z Talianska. Ako upozornila, mixovanie energetického nápoja s alkoholom môže maskovať efekt alkoholu, takže počet vypitých nápojov môže byť vyšší. „Miešanie energetických nápojov s alkoholom môže byť riskantnejšie ako pitie samostatného alkoholu, pretože zmenené vnímanie opitosti môže uprednostňovať dlhšie pitie,“ upozornila odborníčka.
Zároveň upozornila na to, že nadmerne piť začínajú deti už veľmi skoro, a to vo veku 13 až 15 rokov. Za nadmerné pitie sa pritom považuje 5 nápojov pre ženu a 6 nápojov pre muža počas jednej príležitosti.
Ludwig Kraus zo štokholmskej univerzity zase poukázal na klesajúci trend užívania alkoholu v západnej Európe, a naopak, na stúpajúci počet ľudí požívajúcich alkohol vo východnej Európe.
Jan Ramaekers z Holandska zase poukázal na riziko šoférovania pod vplyvom marihuany, ktoré nie je nižšie ako po požití alkoholu.
Konferencia sa tiež venovala problematike užívania drog vo väzniciach, problematike hepatitídy C a vírusu HIV ako dôsledku injekčného užívania drog, ale aj predpisovaniu liekov, ktoré patria medzi najčastejšie zneužívané drogy a vedú až k predávkovaniu. Medzi ne patria niektoré lieky na úzkosť a nespavosť, ktoré napríklad vo Francúzku hrajú rolu až v 48 percentách smrteľných predávkovaní, 35 percent v Írsku, 30 percent v Portugalsku a 28 percent v Škótsku.
Príručka sa pozerá na:
· problémy súvisiace s rôznymi typmi drog a spôsobmi ich užívania,
· potreby rôznych skupín (napr. žien, mladých ľudí, migrantov, starnúcich užívateľov drog) a
· problémy v rôznych prostrediach (napr. vo väzniciach, v nočných podnikoch, na festivaloch, v školách, na pracovisku, v miestnych komunitách).
Clik here to view.
