Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

Symbolický lampáš rozsvietila Florence roka 2017 Katarína Koristeková

$
0
0
O zakladateľke moderného ošetrovateľstva Florence Nightingalovej sa hovorí, že na nočné vizity k pacientom počas vojny chodila s lampášom. A práve lampáš bude po finálovom víkende svietiť na ďalšiu profesionálnu cestu víťazke druhého ročníka súťaže Florence roka 2017, ktorou sa stala Katarína Koristeková. Študentka Fakulty zdravotníctva Katolíckej univerzity v Ružomberku si okrem hlavnej výhry, ktorou bola suma 3 000 eur, odniesla aj ďalšie ocenenia. Zvíťazila v ošetrovaní dekubitov, hygiene rúk aj v písomnom teste o platobných mechanizmoch v zdravotníctve.

Súťaž Florence roka 2017 vyvolala po vlaňajšej premiére veľký záujem medzi študentmi ošetrovateľstva. Do druhého ročníka sa prihlásilo neuveriteľných 162 záujemcov. Po preukázaní vedomostí formou testu sa 20 najlepších dostalo do finále. Na pôde Vranovskej nemocnice, patriacej do siete Svet zdravia, sa posledný októbrový víkend odohrali finálové súťažné disciplíny. Získať titul Florence roka 2017 nebolo také jednoduché. Dievčatá počas finálového víkendu absolvovali prednášky, teoretickú prípravu aj praktické preverovanie svojich vedomostí a skúseností. Úlohy lektorov sa zhostili zdravotníci z jednotlivých oddelení Vranovskej nemocnice, generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Ing. Martin Kultan, riaditeľ Nemocnice novej generácie v Michalovciach MUDr. Vladimír Dvorový, MPH, a ďalší odborníci.

Študentky svorne tvrdili, že na prihlásenie do súťaže ich motivovala možnosť získať nové skúsenosti, nielen lákavá peňažná výhra. Práve téma o financovaní zdravotníctva otvorila seriál súťažných disciplín. Riaditeľ Dôvery M. Kultan objasnil finalistkám platobné mechanizmy v slovenskom zdravotníctve, výšku finančných zdrojov na zdravotníctvo u nás a v porovnaní s inými vyspelými krajinami. Priblížil prácu diabetologickej ambulancie v Holandsku, kde pracuje jeden diabetológ a 17-členný personál vrátane sestier či nutričných poradcov, ktorý sa stará o komplexný manažment pacienta. Súťažiace sa v diskusii zaujímali nielen o to, aký je rozdiel medzi poistencami štátnej a súkromnej poisťovne. Spoznali aj ukazovatele, kvôli ktorým nám patrí neslávne prvenstvo. „Slovenské zdravotníctvo je rekordérom v dĺžke hospitalizácie po pôrode, ktorá je 5 dní, v hospitalizáciách na ochorenia, ako napríklad astma, aj v tom, ako často sme hospitalizovaní,“ prezradil riaditeľ Dôvery.

Robot aj simulovaný pôrod

Už v decembri by sa v Michalovciach malo operovať v Nemocnici novej generácie. Ako bude vyzerať práca sestry v čerstvo skolaudovanej nemocnici, priblížil finalistkám jej riaditeľ V. Dvorový. Budúce sestry zarazila informácia o tom, že chyby pri príprave a podávaní liekov v nemocniciach sa pohybujú až v desiatkach percent. Eliminovať tento problém dokáže robotický systém a centrálna prípravňa liekov, ktorú uvedú do prevádzky v Nemocnici novej generácie.
Po prednáškach nasledovali praktické workshopy. Pod názvom Nečakaný príchod si zdravotníčky z gynekologicko-pôrodníckeho oddelenia pripravili pre finalistky simulovaný pôrod s použitím figuríny aj priebeh starostlivosti o novorodenca. Pre mnohé študentky to bola nová skúsenosť, keďže počas praxe niektoré z nich ešte nemali možnosť asistovať pri pôrode. „Rodičku oslovujeme krstným menom, aby nemala pocit, že sme si cudzí. Stále jej vykáme a povzbudzujeme ju, aby správne dýchala a tlačila, hoci má bolesti. Ale je to jediná bolesť, ktorá má zmysel,“ pripomenula Bc. Martina Hudíková, manažérka dennej zmeny vo vranovskej pôrodnici. Spolu s kolegyňou Bc. Máriou Lipkošovou upozornili finalistky na rýchlu stratu tepla novorodenca a na nevyhnutnosť rýchleho prikrytia dieťatka na tele matky hneď po priložení. Mgr. Darina Cichá predviedla dievčatám starostlivosť o novorodenca krátko po narodení.

EKG aj dekubity zvládli

Od sestry Bc. Marianny Bartkovej sa dievčatá v internej ambulancii v rámci workshopu Kľúč k tajomstvám srdca dozvedeli všetko o tom, ako správne natočiť EKG – od začiatku v podobe dezinfikovania zvodov až po samotný záznam EKG. Od MUDr. Ingrid Žembovičovej si vypočuli, ako lekár vyhodnocuje záznam a čo si má sestra všímať okrem akcie a srdcovej frekvencie.
Na simulovanej operačnej sále pripravili Mgr. Dana Vargová a Mgr. Martina Koscelníková ukážku ošetrovania dekubitov v sterilných podmienkach. Počas workshopu s názvom Koža si všetko pamätá zoznámili súťažiace s režimovými opatreniami, naučili ich postup pri dezinfekcii inštrumentačného stolíka, rúk, obliekaní sterilného plášťa, návlekov na stolík, nasadení sterilných rukavíc aj pri samotnom ošetrení preležaniny na figuríne.
Prívlastkom najťažšia disciplína zhodnotili budúce sestry workshop Dar života – podanie transfúzie na hematologicko-transfúznom oddelení. MUDr. Beáta Pacanová, hlavná lekárka Sveta zdravia pre odbor hematológia, im spolu so sestrou Mgr. Máriou Kaščákovou ukázali postup pri kontrole transfúzneho vaku, krížovej skúške a samotnom podaní transfúzneho prípravku pacientovi. „Po transfúzii sa použitý krvný vak odloží na 24 hodín do chladničky,“ pripomenula B. Pacanová.
O tom, že správne dezinfikovať ruky nie je také jednoduché, presvedčila súťažiace názornou ukážkou Janka Skalová, hlavná epidemiologička Sveta zdravia. Záverečný workshop o komunikácii naučil budúce sestry, ako zvládnuť aj situácie s rozrušenými rodičmi hľadajúcimi svojho syna ako pacienta na urgente.

Prišiel deň D

Po celodennej príprave nastal deň samotnej súťaže. Dievčatá čakal náhly pôrod v improvizovanej kaviarni, meranie EKG reálnemu pacientovi, ošetrenie skutočného poranenia kože vo forme dekubitu aj príprava transfúzie na podanie. Okrem toho absolvovali test o platobných mechanizmoch a napísali esej na tému Sestra novej generácie.
Po náročnom programe nasledovalo slávnostné vyhodnotenie a odovzdávanie cien. Každá finalistka získala garantované miesto v jednej z nemocníc siete Svet zdravia. Dana Miňová, riaditeľka ľudských zdrojov ProCare a Svet zdravia, si vie všetky spomedzi súťažiach dievčat predstaviť ako zdravotné sestry. Dvadsiatku finalistiek považuje za veľmi kvalitnú, a to nielen v odborných činnostiach. „Dievčatá boli silnejšie v komunikácii, vo vystupovaní, v prezentovaní sa, boli výborné v kladení otázok v rámci workshopov. Druhý ročník súťaže priniesol vyššiu kvalitu, preto sme zvolili aj náročnejšie disciplíny a posunuli sme latku vyššie,“ povedala D. Miňová na záver.

Víťazku čaká bakalárska práca

Katarína Koristeková, 22-ročná rodáčka z obce Látky v okrese Detva priznala, že v rodine nemá žiadneho zdravotníka. O súťaži sa dozvedela nielen v škole. Jej najlepšia kamarátka bola vo finále Florence roka 2016 a skončila druhá. „Mám veľkú radosť z víťazstva a aj v mene Katolíckej univerzity v Ružomberku sa teším, že budem takto šíriť dobré meno mojej školy. Vo Vranove sme prežili perfektný víkend, počas ktorého sme získali množstvo nových skúseností a poznatkov. Víťazstvo v tejto súťaži ma potešilo, ešte stále sa z toho neviem spamätať. Povolanie sestry považujem za zmysluplné, páči sa mi na ňom intenzívny kontakt s pacientom a okamžitá spätná väzba. Rada by som sa stala sestrou v odbore interná medicína, možno pediatria alebo neurológia. Ešte celkom presne neviem. Ale chcem sa určite venovať tomuto krásnemu povolaniu naplno,“ povedala Katarína krátko po vyhlásení výsledkov.
V škole ju čaká bakalárska práca a zápočty. O tom, či pôjde študovať ďalej, ešte nie je rozhodnutá. „Ak áno, asi skôr externe, popri zamestnaní,“ dodala víťazka súťaže o najlepšiu budúcu sestru na Slovensku.
 
VYHODNOTENIE
Súťaž jednotlivcov
1. Katarína Koristeková – Katolícka univerzita, Fakulta zdravotníctva, Ružomberok
2. Gabriela Vargová – Slovenská zdravotnícka univerzita, Fakulta zdravotníctva, Banská Bystrica
3. Silvia Mrmusová – Trnavská univerzita, Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce, Trnava
 
Víťazi workshopov
Nečakaný príchod (pôrodná asistencia pri fyziologickom pôrode v priestoroch mimo zdravotníckeho zariadenia, základné ošetrenie novorodenca a príprava rodičky na transport) – Andrea Vonderčíková, Slovenská zdravotnícka univerzita, Fakulta zdravotníctva, Banská Bystrica.
Kľúč k tajomstvám srdca (zhotovenie EKG záznamu a posúdenie patologického nálezu) – Barbora Hladová, Fakulta zdravotníckych odborov, Prešovská univerzita v Prešove
Dar života (príprava transfúzie krvi) – Alica Radimáková, Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce, Trnavská univerzita v Trnave
Koža si všetko pamätá (ošetrenie dekubitov, praktický tréning na kurčatách) – Katarína Koristeková, Fakulta zdravotníctva, Katolícka univerzita v Ružomberku
Ako zdravotné poisťovne platia nemocnice (test) – Katarína Koristeková, Fakulta zdravotníctva, Katolícka univerzita v Ružomberku
Sestra novej generácie – orientácia na pacienta (esej) – Silvia Mrmusová, Fakulta zdravotníctva a sociálnej práce, Trnavská univerzita v Trnave
Komunikácia s pacientom a s jeho rodinou– zvíťazil tím v zložení Silvia Mrmusová (Trnavská univerzita v Trnave), Barbora Hladová (Prešovská univerzita v Prešove), Rebeka Fabianová (Univerzita Komenského, Jesseniova lekárska fakulta, Martin), Nikol Hošková, Trnavská univerzita v Trnave), Gabriela Vargová (Slovenská zdravotnícka univerzita, Fakulta zdravotníctva, Banská Bystrica)
Hygiena rúk (prevencia nozokomiálnych infekcií) – Katarína Koristeková, Fakulta zdravotníctva, Katolícka univerzita v Ružomberku
 
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Monika Toporcerová
Foto: 
archív
Monika Toporcerová

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229