Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60522

eZdravie za dverami

$
0
0
Ten je neoddeliteľnou súčasťou robustného štátneho systému elektronického zdravotníctva, tzv. eZdravia. Spomínaný eRecept integruje existujúce riešenia elektronickej preskripcie dvoch zdravotných poisťovní – obe pramenia zo služby Bezpečné lieky online z dielne Dôvery. Analytické výstupy Dôvery potvrdzujú, že elektronické zdieľanie informácií o liekoch prispelo k zníženiu najzávažnejších liekových interakcií a pomohlo znížiť počet pacientov užívajúcich nadmerné množstvo liekov. Nemenej potešujúcim sprievodným javom je finančná úspora, v prípade plošného riešenia vyčísliteľná v desiatkach miliónov eur. Nie je teda na čo čakať, len čo najrýchlejšie eRecept zaviesť. Čaká ho úspech? Prebehne všetko, ako má?

Niet času nazvyš

Keď zmažeme zvyšné dva septembrové týždne a posledné dva decembrové, zostáva dva a pol mesiaca na plnú implementáciu prvej etapy elektronizácie nášho zdravotníctva. Uf! Na jazyk sa tlačí otázka, či sme na ňu prichystaní. Štát, zdravotné poisťovne aj dodávatelia softvéru finišujú s implementáciou a plánujú testovanie, následne príde postupné nasadzovanie do prevádzky u poskytovateľov.

Poskytovateľ na prvom mieste

A práve poskytovatelia sú v tomto procese tí najdôležitejší. Mali by dostať kompletný súbor informácií a zároveň priestor na konzultácie. Z našej trojročnej skúsenosti s ePreskripciou si dovolím povedať, že oboje sú veľmi dôležité. A netvrdím, že sme to zvládli bezchybne. Aby sa však naše chyby neopakovali, kvantum informácií musí byť vyvážené kvantom priestoru na diskusiu a uvedením eZdravia do bežného života poskytovateľa. V nej sa vysvetlí dosah na prácu tak ústavného zdravotníckeho zariadenia, ako aj lekárnika či lekára s malou lekárňou alebo ambulanciou na vidieku. Na to odborné konferencie nestačia, hromadná inštruktáž nefunguje. Ani spoliehanie sa, že si to všetko lekári sami načítajú z webu alebo brožúr, lebo je to ich zákonná povinnosť. A už vôbec nemožno čakať, že im všetko vysvetlia dodávatelia softvéru.

Pri implementácii eZdravia sa hrá o dôveru. eRecept nie je klasický IT projekt. Ak podceníme najbližšie mesiace príprav, vysvetľovania, komunikácie a nedáme lekárom, lekárnikom aj pacientom dostatok informácií a času na všetko sa pripraviť, môžeme stratiť to najdôležitejšie – dôveru v sektore. Dôveru v prínos elektronizácie a v ďalšie etapy eZdravia. A darmo budeme potom hovoriť, že všetko bolo dôsledne analyzované, naprogramované a otestované.

Všetci rovnakým jazykom

Keďže podstatou eReceptu je technické riešenie so všetkými odbornými náležitosťami, poskytovateľ potrebuje dostať do ruky jeho „preklad“ do laického slovníka, aby vedel, ako postupovať v kritických situáciách, ako riešiť nečakané situácie. Zníži to počet nervóznych poskytovateľov a posilní ich dôveru vo funkčnosť celého systému od prvej chvíle. Stačí si predstaviť situáciu, ako na seba bezradne pozerajú pacient a lekár, keď zlyhá čítačka.

Horúca linka

Treba byť realistami, realizácia sa nezaobíde bez ťažkostí priamo u poskytovateľa alebo pri prenose dát. Poskytovateľ by mal mať poruke jedno-dve čísla, kde mu kompetentní poradia a pomôžu odstrániť prípadný problém v čo najkratšej lehote. Nemyslím si, že je zo strany poskytovateľa trúfalé očakávať, že takéto linky budú k dispozícii prakticky nonstop. A to už ani nespomínam niekoľko horúcich liniek medzi štátnymi inštitúciami, zdravotnými poisťovňami a softvérovými firmami, ktoré musia byť v permanencii kvôli nečakaným incidentom a potrebe okamžitej koordinácie.

Sme na jednej lodi

Hoci si neskromne, no podľa nás zaslúžene prisvojujeme post lídra v elektronizácii zdravotníctva, dobre si uvedomujeme, že osud eZdravia závisí od súčinnosti všetkých poskytovateľov a všetkých zdravotných poisťovní. Pravá pridaná hodnota sa vytvorí len vtedy, keď sa prepoja individuálne riešenia do jedného celku. To vysvetľuje, prečo sme sa rozhodli zdieľať naše know-how so štátnou zdravotnou poisťovňou aj s tým negatívom, že vo veľkej miere stratíme konkurenčnú výhodu.

Úprimne, iné riešenie ani nebolo schodné v situácii, keď bublina štátneho eHealthu s cenou niekoľko desiatok miliónov eur (za čo?) praskla a zanechala pachuť medzi poskytovateľmi, softvérovými firmami aj zdravotnými poisťovňami. Nečudo, štátne riešenia vynikajú veľkosťou, zložitosťou a cenou a keď sa k nim pripočíta robustnosť obstarávania a ďalších náležitostí, k implementácii týchto štátnych riešení dochádza logicky s obrovským sklzom. A treba dodať, že nezriedka s už neaktuálnym obsahom.

Súkromný sektor má prevahu. Dynamika jeho práce je podstatne vyššia ako štátna, a dvojnásobne to platí pri flexibilite v komunikácii s partnermi aj dodávateľmi. Vývoj služieb a ich prispôsobovanie požiadavkám a očakávaniam poskytovateľov sú potom na úplne inej úrovni.

Koniec dobrý, všetko dobré

Ak by som mal našu skúsenosť s implementáciou nášho eHealthu zhrnúť do jednej vety, asi by znela nasledovne: Úspech tkvie v presvedčení a trpezlivosti, presvedčení, že ste mysleli na všetky okolnosti a prispôsobili tomu dôkladnú prípravu v spolupráci so softvérovými firmami a trpezlivosti v dialógu s poskytovateľmi.

eZdravie je za dverami, predvoj v podobe riešení zdravotných poisťovní dopadol dobre. Verme, že po novom roku budú mať všetci poskytovatelia so štátnym riešením – modulom eRecept – pozitívnu skúsenosť. To bude najlepším lákadlom na ďalšie etapy elektronizácie slovenského zdravotníctva.

Marián Faktor, zdravotná poisťovňa Dôvera
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Marián Faktor, zdravotná poisťovňa Dôvera
Marián Faktor, zdravotná poisťovňa Dôvera

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60522