Obezita je charakterizovaná nadmerným ukladaním tuku v organizme. Dôsledkom tohto stavu je znížený výdaj energie a nadmerný príjem potravy. Nadmerný príjem potravy nie vždy musí viesť k obezite. Napr. mladí ľudia so zvýšenou aktivitou štítnej žľazy sú schopní spáliť prebytok prijatej energie. V neskoršom veku je táto schopnosť na ústupe, čo si ľudia neuvedomujú a ďalej pokračujú nadmerným príjmom energie, s ktorou telo nedokáže efektívne narábať, pričom dochádza k ukladaniu tukových zásob.
Obezita u detí
Žiaľ, už to nie je nič výnimočné. To, že má malé dieťa oblé krivky, však neznamená, že je o neho dobre postarané. Naopak, ide o príznaky zle nastavenej životosprávy. Tento stav môže v puberte prejsť do prejedania sa zo stresu, čo pri zníženom výdaji energie bude mať vplyv na obezitu a choroby s ňou spojené. Pozorujeme rodinný výskyt obezity, aj keď genetická predispozícia nie je dokázaná. Vo väčšine prípadov ide o rodinne zaužívaný spôsob stravovania a pohybového režimu. Ak je jeden z rodičov obézny, je až 50% pravdepodobnosť, že aj deti budú obézne.
Obézne deti majú častejšie problémy:
· obštrukčný spánkový apnoe (porucha regulácie dýchania v spánku)
· vznik astmy alebo problémov s dýchaním
· vysoký krvný tlak
· počas dospievania hrozí vznik získanej cukrovky 2. typu
· prejedanie môže spôsobiť aj problémy pečene, žalúdka a iných častí tráviacej sústavy
· u dievčat nepravidelná menštruácia
Ako bojovať proti obezite v dospievajúcom veku?
Nájdite dieťaťu trénera!
V staršom školskom veku, asi okolo trinástich rokov života, sa začínajú pripájať k rýchlostným schopnostiam tie silové, a preto je možné začať s návštevou posilňovne pod dohľadom skúsených odborníkov. Samozrejme, bez dobrej životosprávy (pravidelný príjem vhodnej stravy a tekutín) to nepôjde. Prítomnosť trénera by mala byť samozrejmosťou. Pri prvotnej konzultácii s trénerom je potrebné informovať ho o všetkých problémoch (zdravotné, psychické a pod.) vášho dieťaťa. Následne by mal tréner zostaviť dlhodobejší plán so všetkými cieľmi.
Posilňovanie v pubertálnom veku pod dohľadom trénera sa musí začať zľahka, od teoretickej cez praktickú prípravu, s vysvetlením, prečo robiť tento cvik cez nácvik správnej techniky cviku, aby nedošlo k poškodeniu pohybovej sústavy. Optimálne zvyšovanie vonkajšieho zaťaženia s cieľom zabrániť stagnácii výkonnosti a fyzickej zdatnosti zverenca. Okamžitá spätná odozva, podpora, motivácia, psychická podpora musia byť samozrejmosťou každého dobrého trénera. Dôležité sú taktiež pravidelné konzultácie s rodičmi.
Niekoľko dobrých rád, ako prispieť k zníženiu hmotnosti vášho potomka:
· Aspoň raz za týždeň sa celá rodina venujte fyzickej aktivite. To môže znamenať návštevu plaveckého bazéna, peší výlet alebo spoločnú prácu na záhrade.
· Obmedzte jeho čas strávený pri televízore a za počítačom. Stanovte mu časový limit, ale nezabudnite mu ponúknuť vhodnú alternatívu trávenia voľného času. Rôzne krúžky, školy umenia a pod.
· Sladké nápoje mu povoľujte len výnimočne. Rozhodne ich deťom s nadváhou neponúkajte k jedlu, ani ich nenechajte voľne uložené v chladničke na popíjanie počas dňa.
· Dohliadnite, aby mal dostatok spánku. Podľa odborníkov je riziko obezity vyššie u detí, ktoré dostatočne nespia.
· Dohliadnite na raňajky. Vynechávanie raňajok vedie k nárastu hmotnosti a skorým problémom s nadváhou. U detí okrem toho vedie k únave v škole a horším školským výsledkom.
· Jedzte spoločne. Ak dieťa trpí nadváhou, je to problém celej rodiny a rodinné jedlo tento problém pomáha riešiť. Práve pri rodinnej večeri máte možnosť dohliadnuť na správne množstvo a zloženie stravy.
· Podporujte zdravé desiatovanie. Desiata počas dňa nie je sama osebe zlá, naopak. Mala by sa skladať najmä z ovocia a zeleniny.
· Vhodnou formou vzdelávajte svoje deti o účinkoch a zásadách zdravej výživy a životného štýlu. Pritom im, samozrejme, musíte ísť príkladom. Ak sami trpíte nadváhou, ukážte im, že sa snažíte aj vy sami uskutočniť pozitívne zmeny v stravovaní.
Desiata do školy
Ak sa trápite tým, čo dobré a zdravé pripraviť vašim deťom do školy, aby desiata neskončila v odpadkovom koši či zabudnutá v školskej taške, práve pre vás budú užitočné nasledovné tipy. Dajte si záležať na desiatej pre vaše dieťa, pamätajte, že vy budujete jeho stravovacie návyky!
Ako vyzerá ideálna desiata?
Ideálna desiata by mala obsahovať vyvážený pomer všetkých základných makroživín a stopových prvkov, ako sú komplexné sacharidy, bielkoviny, telu prospešné zdravé tuky, vitamíny, minerálne látky a vláknina.
Desiata by mala tvoriť 15 % denného príjmu energie. Ako jej základ je vhodné napr. celozrnné pečivo, bohaté na komplexné sacharidy a vlákninu, ktorá je nevyhnutná pre dobre fungujúce trávenie. Zdrojom vlákniny je tiež ovocie a zelenina. Zabudnite na salámy a paštéty, nahraďte ich kvalitnou šunkou. Pri výbere potom nezabúdajte čítať etiketu výrobku, z ktorej sa dozviete podiel mäsa. Na slovenskom trhu sú dostať kvalitné šunky dokonca špeciálne pre deti s podielom mäsa presahujúcim 90 %.
A čo olovrant?
Olovrant potom v ideálnom prípade tvorí 10 % denného energetického príjmu a mal by pokryť všetky popoludňajšie športové aktivity a krúžky. Vhodnejšie sú potraviny, ktoré majú nižší glykemický index a nie sú príliš energeticky náročné. Pocit sýtosti z nich potom vydrží dlhšie a organizmus nebude mať problém s prebytkom energie i pri väčšom objeme jedla. Ak však dieťa popoludní pravidelne športuje, pokúste sa tomu výdatnosť olovrantu prispôsobiť.
Čo na to deti?
U školských detí je potrebné vyvolať záujem o zdravú alternatívu. Väčšina z nich si totiž stále radšej bude chcieť dať čokoládovú napolitánku alebo chlieb so salámou ako obložené celozrnné pečivo. Skúste dieťaťu napr. vysvetliť jednoduché prirovnanie, že do pretekárskeho auta je potrebné tiež naliať špeciálne kvalitné palivo, aby dobre jazdilo a preteky vyhralo. Rovnako aj dieťa si potrebuje dopĺňať energiu (palivo) počas celého vyučovacieho dňa, ak sa má dostatočne sústrediť a podávať skvelé výkony.
Prečo sušienku nie?
Sušienka, napolitánka alebo čokoládová tyčinka dieťaťu síce rýchlo energiu dobijú, ale iba na krátky čas. Ide o jednoduché cukry, ktoré rýchlo zdvihnú hladinu krvného cukru, ale rovnako tak rýchlo ju zase nechajú klesnúť. To má za následok ďalšiu chuť na sladké, hlad, hyperaktivitu a nepozornosť.
Nezabudnite pribaliť nápoj!
Okrem správnej stravy je dôležité aj dodržiavanie pravidelného pitného režimu. Pre deti sú najvhodnejšie nesladené ovocné čaje alebo voda s trochou citrónovej šťavy, prípadne s čerstvými jahodami alebo pomarančom. Veľkou motiváciou na pravidelné dopĺňanie tekutín im bude pekná farebná fľaša, ktorú budú rady nosiť všade so sebou. Ak dieťa samotnú vodu odmieta, skúste mu riediť 100 % ovocné džúsy, prípadne do vody pridať trošku domáceho ovocného sirupu.
Tipy a triky
- U detí rozhoduje pri výbere jedla nielen chuť, ale aj vzhľad. Každé jedlo by teda malo byť aj oku lahodiace a čo najviac farebné.
- Skúste svoje deti zapojiť do prípravy desiatej. Vaša ratolesť potom bude mať o desiatu oveľa väčší záujem, pretože sa podieľala na jej príprave a napríklad si aj sama určila, ako by mohla vyzerať.
- Pri spoločných prípravách jedla sa snažte čo najviac spoznať jedálenské návyky vášho dieťaťa. V prípade, že doma zje iba krájané ovocie a do školy mu dáte celé jablko, je dosť pravdepodobné, že ovocie nezje.
Buďte dieťaťu príkladom a pripravujte si zdravú desiatu so sebou do práce aj vy.
Príklady vhodných desiatych
- celozrnné pečivo s tvarohovou nátierkou, kvalitnou šunkou a k tomu cherry paradajky
- celozrnné pečivo s tvarohovo-tuniakovou nátierkou a prúžky farebných paprík
- celozrnné pečivo s lučinou, plátkami reďkoviek a paradajok
- celozrnný pita chlieb naplnený zeleninou a domácim hummusom (cícerová nátierka)
- tortillový wrap plnený zeleninou, potretý jogurtovým dresingom, pečenými kúskami kurčaťa (z večere) alebo so syrom a kvalitnou šunkou
- celozrnný chlieb s arašidovým nesladeným maslom a pokrájaným ovocím
- biely jogurt s nastrúhaným alebo na kúsky nakrájaným jablkom či bobuľovitým ovocím (čo je, mimochodom, jediný spôsob, ako napriek reklamným tvrdeniam naozaj získate jogurt s veľkými kúskami ovocia)
- biely jogurt s vločkami a pokrájaným ovocím (napr. banán jogurt prirodzene osladí)
- syr cottage so zeleninovými prstami (zelenina nakrájaná na prúžky, ktorými sa syr naberá) a ryžovými chlebíčkami
- biely jogurt, hrsť mandlí a nakrájané jablko
- mix sušeného ovocia (nesladené, nesírené) a orieškov (nepražených a nesolených)
- šalát zo strúhanej mrkvy a jablkami s hrozienkami a kokosom
- ovocný šalát pokvapkaný citrónovou šťavou s vlašskými orechmi
- rozmixovaný banán s kefírom
- jablkové pyré so slnečnicovými semienkami a bielym tvarohom alebo jogurtom
