Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 61488

Oslabená imunita? Skúste trnky

$
0
0

Tmavomodré ovocie je plodom slivky trnkovej, kra, ktorý dosahuje aj trojmetrovú výšku. Nájdete ho takmer všade, obľubuje pahorky aj okraje lesov. Keď sa rozdávala užitočnosť, trnka stála v rade hneď niekoľkokrát. Prospešné sú nielen plody, aj biele kvety, tie si nazbierajte na jar, najlepšie v  apríli až v máji. Na plody si musíte počkať až do neskorej jesene. Ideálne je, keď sa na ne vyberiete až po prvých mrazoch. Budú sladšie. Inak sú dosť kyslé až trpké. Za mnohé zdravotné benefity sa však oplatí trochu zaťať zuby. Pozor na tŕne. Tie zber trochu komplikujú, preto si nezabudnite rukavice a plody zbierajte do  košov. Pri sušení ich rozložte, aby sa nezaparili.

Prečo si ich dopriať?

Lebo plody sú doslova nabité vitamínom C, antioxidačnými flavonoidmi a  protirakovinovým amygdalínom. To všetko sa stará o to, aby boli trnky doslova veľkou lekárňou v  maličkom balení. Nasadiť by ste si ich mali, ak vás trápia zápalové ochorenia a  tiež v období zotavovania sa zo zimných viróz. Raz-dva vás dajú do poriadku. Čerstvé a sušené plody zasa pôsobia sťahujúco, čo sa postará o  to, aby vás neobťažovali hnačky, hemoroidy a  zápaly ústnej dutiny. Ich konzumácia má aj iný následok. Silnejšiu imunitu. Ak nefunguje na sto percent, na jeseň a v zime trnky pravidelne konzumujte.

Odmenou vám bude aj ochrana pred zhubnými diagnózami. Ak si pochutnávate na trnkách a  zrazu zistíte, že vám trávenie funguje bezproblémovo, opäť sa poďakujte práve týmto modrým guľôčkam. Povzbudzujú totiž trávenie, vylučovanie žlče a  prečisťujú tráviaci trakt, navyše vás zbavia nepríjemnej plynatosti. Pochváliť sa môžu aj silnými močopudnými účinkami, zlepšujú funkciu obličiek a  liečia zápaly močových ciest. Znižujú tiež krvný tlak, sú aj prevenciou kardiovaskulárnych ochorení a  patria i k  prostriedkom, ktoré upravujú hladinu cukru v  krvi. Je to naozaj dosť dôvodov na to, aby ste im nedávali košom.

Čo s  trnkami?

Robte s  nimi čokoľvek, čo sa dá. Varte si z  nich čaj, lekvár či kompót.

Trnkový čaj z plodov

Na jeho prípravu potrebujete dve polievkové lyžice čerstvých alebo sušených trniek a  tri decilitre vody. Plody vložte do vody, priveďte do varu a  potom ešte varte, no maximálne sedem minút. Za ten čas sa z  nich uvoľnia liečivé zložky. Čaj môžete piť nesladený, ale je skôr kyslejší až horký. Ak vám príliš nevonia, zlepšite ho medom. Ten však do čaju pridajte, až keď dosiahne izbovú teplotu. Vyššia by v  ňom zničila všetko zdravé. Oplatí sa túto radu počúvnuť, med urobí z  trnkového čaju ešte väčšiu liečivú bombu. Kurírujte sa ním pri virózach, chrípke alebo pri hnačkách. Popíjajte ho dvakrát denne pred jedlom.

Čaj z  kvetov

Potrebujete čajovú lyžičku sušeného alebo čerstvého trnkového kvetu a tri decilitre vody. Čaj lúhujte desať minút, preceďte a  pite pred jedlom. Hlavne vtedy, ak vás zima oslabila častými chorobami. Povzbudí imunitu a  zatočí so zápchou. Kvety trnky sú azda najšetrnejším preháňadlom, ktoré pôsobí jemne a  hlavne vtedy, ak už máte návyk na iné preháňadlá. 

Trnkový lekvár

Kilo trniek zalejte štvrť litrom vody a  za miešania varte, až kým sa nerozvaria. Potom ich prepasírujte cez sitko. Pridajte 750 g cukru a  varte do  zhustnutia. Poháre s hotovým trnkovým lekvárom prevráťte hore dnom. Lekvár má trpkejšiu chuť, zlepšiť ju môžete pridaním škorice a mletých klinčekov.

Trnkový kompót so škoricou a klinčekmi

Pripravte si kilo čerstvých trniek, kilo cukru, po litra vody, šesť kúskov škorice a malú hrsť klinčekov. Trnky asi tri minúty povarte, preceďte a  nasypte do  pohárov. Z cukru, vody, škorice a  klinčekov urobte sirup, ktorý vlejte do pohárov. Kompót sterilizujte dvadsať minút pri teplote 85 stupňov.

Trnková šťava

Vyrobíte ju z  desiatich kíl rozmliaždených trniek, desiatich litrov vody, kyseliny citrónovej a  dvoch kíl cukru. Trnky zalejte vodou ohriatou na 80 stupňov a  dva dni lúhujte. Zmes občas premiešajte. Šťavu zlejte a trnky vylisujte. Preceďte cez plátno a  pridajte dve kilá cukru a kyselinu citrónovú. Zahrejte na 90 stupňov a šťavou naplňte pripravené fľaše. Zazátkujte a  nechajte prikryté vychladnúť. Ak si chcete uľahčiť prácu, môžete použiť aj fľaše z ovocných štiav s  uzávermi, ktoré sa dajú šraubovať. Šťavou sa dopujte vtedy, ak ste po chorobe, urýchľuje rekonvalescenciu, dá vás dokopy aj po období plnom stresu a náročnejších fyzických výkonov. Deťom ju zasa podávajte v  období rastu. V  prípade, že sa vám nechce kuchtiť alebo trnky v okolí nemáte, šťavu dostať aj v lekárni.


Ďalšie plusy

Trnky sa majú čím pochváliť. Sú aj potravou pre vtáky, skoro na jar pre včely. Ich mohutný koreňový systém zasa spevňuje svahy a  chráni pred zosuvmi pôdy.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, FIT Magazín
Foto: 
archív FIT magazín
Barbora Hlavatá, FIT Magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 61488