Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60522

Čo na detskú horúčku, zábaly či lieky?

$
0
0

Keď maličkej Eme v jej dvoch mesiacoch prvýkrát vystúpila teplota nad 39 stupňov, rodičia poriadne spanikárili. Zrazu si nedokázali spomenúť, čo robiť ako prvé. Či jej dať sirup, čapík, alebo rovno zábal.

„Veľmi sme sa zľakli. Bolo po polnoci, nevedeli sme, či utekať rovno na pohotovosť, alebo počkať do rána. Báli sme sa aj febrilných kŕčov, s manželkou sme čítali, že sú veľmi nebezpečné,“ spomína Martin, otec malej Emy.

„Manželka má našťastie kamarátku, detskú zdravotnú sestru, a tá nám vždy opakovala, že keby sme čokoľvek potrebovali, máme jej volať, hoci o polnoci. Tak sme jej ponuku využili. Poradila nám, aby sme dobre vyvetrali, dali jej vlažný čajík, čapík do ritky a sledovali teplotu aj každých desať minút. Keby šla vyššie, mali sme ju osprchovať. Toho sme sa báli, ale urobili sme to, teplota totiž naďalej stúpala. Malá pod sprchou nahlas protestovala, ale susedom sme to neskôr vysvetlili. Hlavne, že horúčka potom rýchlo klesla. Dnes sme už profíci. Keď teplota vyskočí, hneď vieme, čo a ako. Prvá horúčka je však asi pre každého rodiča malý šok,“ uzatvára mladý otec.

Ako podávať lieky?

Dieťa má teplotu 37,8 stupňa. Musí dostať liek na jej zníženie. Je to prevencia horúčky.

Chyba.

Ide o zvýšenú teplotu a nie každá značí chorobu. Môže sprevádzať aj iné fyziologické procesy. „Detský vek je okrem iného charakteristický prudkými zmenami, ktoré sa v jednotlivých obdobiach dejú. Okrem rastu je to tiež vývin. A práve tie sú neraz sprevádzané aj zvýšenou teplotou. Ak sa objaví doslova bez príčiny, nie je nutné znižovať ju hneď liekmi. Stačí dieťatko zavodniť, menej obliecť, vyvetrať a stav sa zvyčajne upraví,“ prezrádza MUDr. Slávka Virágová, PhD.

Lieky proti horúčke sú namieste až pri telesnej teplote nad 38 stupňov Celzia. „Horúčka je komplexná reakcia tela, ktorá smeruje k zvýšeniu potenciálu jedinca na prežitie. Na organizmus však pôsobí nepriaznivo. Zvyšuje záťaž na srdce a celý obehový systém. A preto, ak teplota dosiahne hranicu 38,5 stupňa, ale hlavne, ak prekročí hodnotu 40 stupňov, je potrebné znížiť ju,“ odporúča odborníčka a zdôrazňuje, že je dôležité poznať príčinu vzostupu teploty. Môže to byť bakteriálna či vírusová infekcia. Sú však aj iné, závažnejšie príčiny. Napríklad reumatická horúčka, juvenilná idiopatická artritída, leukémie, tiež chronické choroby,“ vymenúva primárka Virágová.

Bábätku pri vysokej teplote podajte radšej čapík alebo sirup.

Pravda.

Stúpla drobcovi teplota nad 38,5 stupňa? Neznižuje ju ani zvýšený prísun tekutín? V tom prípade je potrebné podať antipyretiká, čiže prostriedky na zníženie teploty. „Prvou voľbou má byť liek s obsahom paracetamolu. Maličkým deťom je vhodnejšie podať ho vo forme čapíka alebo sirupu, a to každých štyri až šesť hodín. V prípade, že teplota znova stúpne, dieťa môže opäť užiť liek s látkou paracetamol alebo ho vystriedajte s iným prípravkom na zníženie teploty,“ radí primárka.

Máte doma chorého škôlkara? Aké lieky proti horúčke majú dostať staršie deti? „Najprv prípravok s obsahom paracetamolu a po štyroch až šiestich hodinách mu podajte liek zo skupiny nesteroidných antiflogistík, napríklad s obsahom ibuprofenu,“ vymenúva odborníčka.

Ak liek nezaberá a teplota neklesá, radšej sa poraďte s pediatrom.
A pozor! V detskom veku nikdy nepodávajte lieky s obsahom kyseliny acetylsalicylovej. U detí do 12 rokov je to poriadne rizikové. Po užívaní týchto preparátov sa u nich môže rozvinúť takzvaný Reyeov syndróm. Dôsledkom ochorenia sa v pečeni a ďalších orgánoch nahromadí nadmerné množstvo tuku, ďalším závažným príznakom je zvýšený tlak v mozgu.

Čapíky proti horúčke nepodávajte pri hnačkách.

Pravda.

V tom prípade siahnite po tabletovej alebo sirupovej forme lieku. Pri hnačke by sa nestihol vstrebať a na požadovaný účinok by ste čakali márne. 

Keď dieťa liek proti horúčke vyvracia, musí dostať ďalší. 

Pravda, ale...

Platí to iba vtedy, ak ho vyvráti krátko po podaní. Do piatich až desiatich minút. Vtedy nič nehrozí, liek sa ešte nestihol vstrebať zo žalúdka. Udeje sa to až do dvadsiatich minút od prehltnutia. Tento proces však závisí aj od iných faktorov, napríklad či jedlo alebo ako mu trávi. Vtedy to môže trvať o niečo dlhšie.

Kedy dať zábal?

V prípade, že teplota vystúpila nad 39 stupňov, sú potrebné zábaly.

Pravda, ale...

Zábalov sa deti boja, teplota sa dá znížiť aj iným spôsobom. „Pri maličkých deťoch s horúčkou dbajte hlavne na to, aby boli v prostredí s primeranou teplotou. Tiež, aby boli adekvátne oblečené a zbytočne sa neprehrievali. Rovnako dôležitá je i hydratácia, čo znamená podávať im dostatok tekutín. Nie však horúcich, skôr vlažných. Dbajte na to. Ak dieťa nie je dostatočne zavodnené, ani liek proti teplote nezaberie,“ upozorňuje lekárka.

Urobili ste všetko? Napriek tomu teplota stúpla nad 39 stupňov? „Vtedy už musíte dieťa ochladzovať sprchou, a to tak, že naň púšťajte pomalý prúd vlažnej vody. Práve tá pomáha odvádzať prebytočné teplo z povrchu tela a odplaví ho. A čo je nezanedbateľné, sprcha je pre dieťa príjemnejšia ako zábal,“ radí primárka Virágová. Ak sa do nej pustíte, využite hravú formu. Dieťa zabávajte, ako sa dá, vo vani tak vydrží aj pätnásťminútové ochladzovanie. „Po sprche ho neutierajte, ale zabaľte ho do osušky. V nej ho nechajte, kým na ňom neuschne. Paplónom ho však neprikrývajte. Mokrý uterák by sa pod ním zohrial a stal by sa z neho nežiaduci horúci zábal,“ varuje odborníčka.

Pri vysokej horúčke stačí obklad na čelo, nohy a ruky.

Nepravda.

Keď vám pri horúčke dávali rodičia na zápästia a čelo studený obklad, lebo si mysleli, že to stačí na zníženie teploty, konali nesprávne. Potrebná je spomínaná sprcha alebo zábal na celé telo. Nadbytočné teplo sa tak rýchlejšie odvedie. Na jeho prípravu potrebujete froté uterák, ktorý namočte do vlažnej vody. Vyžmýkajte ho a pomaly doň zabaľte vyzlečené dieťa. Potom ho prekryte suchým uterákom.

Zábal vymeňte, až keď je uterák napoly suchý. Ak teplota neklesá, celú procedúru opakujte. Ale len dovtedy, kým teplota neklesne na 38,5 stupňa, potom už nie. Hrozilo by podchladenie.

Pozor! Tejto rady sa nemusíte silou-mocou pridŕžať. Ak sa drobcov stav upokojí, dostatočne pije a močí, nemusíte poctivo čakať, kým sa teplota nezníži na bezpečnú hodnotu.

Ochladzovanie sprchou alebo zábalom nie je nutné. Teplotu predsa zníži liek proti horúčke.

Zvážte to!

„Rodičia by si mali uvedomiť, že fyzikálne ochladzovanie je najrýchlejší a najúčinnejší spôsob, ako chorému dieťaťu pomôcť. Nemali by teda váhať ani vyčkávať. Každá teplota nad 38,5 stupňa je totiž poriadna záťaž pre organizmus,“ upozorňuje primárka Virágová.

Aby sa neobjavili febrilné kŕče

Aby drobec nedostal febrilné kŕče, treba mu podať liek proti kŕčom.

Pravda.

V šoku z nich ostane každý rodič. Vyzerajú naozaj dramaticky, dieťa sebou šklbe a myká sa. Môže stratiť vedomie. Celý záchvat trvá od niekoľkých sekúnd do niekoľkých minút.
Febrilné kŕče, alebo kŕče z horúčky, sa u dieťaťa môžu objaviť pri teplote nad 39 stupňov. Rodičov prekvapia najmä medzi jeho šiestym mesiacom až piatym rokom, no najčastejšie sa objavujú v období roka až pol druha roka. Častejšie si vyberajú chlapcov.

„Prečo vznikajú, nie je ešte celkom objasnené. Objavujú sa hlavne pri prudkom zvýšení teploty, niekedy aj vtedy, keď náhle klesne. Predpokladá sa, že prudká zmena telesnej teploty spôsobuje dráždenie mozgu, ktorý nie je u malých detí ešte úplne vyvinutý. Preto vydáva abnormálne povely do periférií, čiže do horných a dolných končatín, čo sa prejavuje svalovými kŕčmi. Môžu, žiaľ, až ohroziť život. Nepríjemné sú aj ich neskoré následky. Tie však závisia hlavne od pôvodu kŕčov. Môžu byť totiž dôsledkom nejakého závažného ochorenia,“ objasňuje primárka Virágová a dopĺňa, že prevenciou kŕčov je dávať pozor na to, aby sa teplota príliš nezvýšila.

„Ak stúpne nad 39 stupňov, je potrebné podať mu liek s účinnou látkou diazepam. Pri nižšej teplote stačí dostatočná hydratácia a antipyretikum,“ odporúča lekárka.

O tom, ako predísť kŕčom, sa však radšej porozprávajte so svojím pediatrom. Najmä vtedy, ak sa v rodine už predtým vyskytli kŕčovité ochorenia alebo ak ide o nedonosené dieťa. Rizikovými sú aj deti s neurologickými problémami. „Vtedy je potrebné preventívne podať lieky na stlmenie nevhodnej reaktivity mozgu, “ hovorí primárka Virágová.


Prvá pomoc pri febrilných kŕčoch

· Liečba febrilných kŕčov patrí vždy do rúk lekára, je nutné privolať rýchlu zdravotnú pomoc.
· Kým však lekár dorazí, zabezpečte, aby nespadlo a neudrelo sa, ideálne je uložiť ho na zem na bok do stabilizovanej polohy.
· Dieťa ochladzujte, vyzlečte a teplú miestnosť dobre vyvetrajte.


Nezabudnite

Ak sa febrilné kŕče objavia pred prvým rokom, je až 50-percentná pravdepodobnosť, že sa zopakujú. V každom prípade by bolo dobré nechať dieťa vyšetriť neurológom. Hlavne vtedy, ak záchvat trval dlhšie ako 15 minút.

Je to horúčka alebo len zvýšená teplota?

Riaďte sa týmito hodnotami a budete vedieť, ako je na tom váš potomok.

· Teplota od 37,5 do 38 stupňov sa nazýva mierne zvýšená teplota.
· Teplota od 38 do 39 stupňov sa označuje ako ľahká horúčka.
· O vysokej horúčke hovoríme pri teplote nad 39 stupňov.

Pozor! Ide o teplotu meranú mimo konečníka. Ak ju meriate tam, myslite na to, že po vybratí teplomera je potrebné odrátať 0,5 stupňa.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
archív FIT magazín
Barbora Hlavatá, Fit magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60522