Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229

S USA riešime najťažšie prípady v detskej kardiológii

$
0
0
Vďaka videokonferenciám, na ktoré im poskytla miestnosť aj techniku americká ambasáda v Bratislave, môžu spoločne konzultovať najťažšie a najkomplikovanejšie prípady.

„Je nám cťou, že môžeme sprostredkovať komunikáciu medzi slovenskými a americkými špičkovými odborníkmi v detskej kardiológii a kardiochirurgii prostredníctvom videokonferencie, aby mohli spoločne podrobne rozobrať jednotlivé náročné prípady a pomôcť tak najmenším pacientom.

Vďaka videohovorom si dokážeme tiež navzájom sprostredkovať najnovšie medicínske poznatky na oboch stranách oceánu a preniesť ich do praxe,“ povedal charge d'affaires USA Liam Wasley.

Prekonzultujú troch pacientov

Spolupráca vznikla na základe dlhodobých kontaktov, ktoré má kardiocentrum s odborníkmi z filadelfskej nemocnice.

Takto sa slovenskí a americkí špecialisti na detskú kardiológiu a kardiochirurgiu stretávajú raz za mesiac. Prekonzultujú spolu najkomplikovanejšie kardiologické prípady, viaceré postupy liečby, s ktorými majú vo Filadelfii dlhoročné skúsenosti.

„Preberieme si postup liečby zväčša troch pacientov, ktorí spolu tematicky súvisia a ktorých stav je najzávažnejší. Formou klasickej multimediálnej prezentácie predstavíme anamnézu a klinický stav pacienta a následne s komentárom prezentujeme statické aj dynamické zobrazovacie vyšetrenia ako napríklad ultrazvuk srdca, magnetickú rezonanciu alebo angiografické vyšetrenie. Tieto vyšetrenia vidia kolegovia vo Filadelfii na veľkej obrazovke v reálnom čase a vo výbornej kvalite a následne môžeme o pacientovi diskutovať.

Detská kardiológia sa od dospelej líši aj tým, že vrodené srdcové chyby u detí sú veľmi rôznorodé a môžu sa aj rôzne kombinovať. Niektoré prípady sú navyše také, že nemajú jasné odporúčania. Lekári z Detskej nemocnice vo Filadelfii nám poradia, čo by sme mali ešte dovyšetrovať, prípadne aký postup zaujať. Niekedy liečba nie je jednoznačná. Práve preto nám diskusia výrazne pomôže, poskytne ďalší názor,“ povedala primárka oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny DKC doc. MUDr. Ľubica Kováčiková, PhD.

Ako ďalej uviedla, v detskej filadelfskej nemocnici majú programy špeciálne zamerané na niektoré problémy. Sústreďujú sa u nich zriedkavé prípady v detskej kardiológii aj z ostatných štátov USA.

Hľadajú liečbu

Tím slovenských detských kardiológov z nášho kardiocentra si pre amerických kolegov vždy pripraví priebeh ochorenia konkrétnych najťažších pacientov. Na októbrovej videokonferencii sa naši špecialisti radili s filadelfskými o 17-mesačnom dieťati s vymenenými veľkými cievami, pľúcnicou a aortou.

„To je chyba, ktorú bežne operujeme aj u nás. Malý pacient mal okrem iného ako novorodenec zúženú aortu, čo naši chirurgovia tiež úspešne operovali. Problémom však zostáva priehradka medzi ľavou a pravou komorou. Nachádza sa v nej množstvo malých a väčších defektov, otvorov.

Chirurgicky sa nedajú zavrieť. Keď ostanú po operácii otvorené, priebeh ochorenia môže byť veľmi komplikovaný. S lekármi z Filadelfie sa teraz radíme, ako ďalej postupovať,“ vysvetlila Ľ. Kováčiková.

Špecialisti z Filadelfie odporučili našim kardiológom katetrizáciu a defekty opätovne prezrieť, či by sa niektoré nedali zavrieť. Podľa Ľ. Kováčikovej navrhli prípadne aj hybridný prístup, teda chirurg by sa snažil zavrieť otvory, ktoré vidí a na ktoré má dosah.

Potom do menších, kam by sa nedostal, by dal cez katéter uzáver, ktorý vzhľadovo pripomína dáždnik. Na danom mieste sa otvorí a potrebný defekt uzavrie.

Zatiaľ nepublikované postupy

S expertmi z Detskej nemocnice vo Filadelfii konzultujú slovenskí odborníci liečbu, o ktorej sa podľa Ľ. Kováčikovej zatiaľ nedočítame ani v literatúre, pretože nebola ešte publikovaná. Naši kardiológovia dokonca niekedy prezentujú aj prípady, s ktorými sa nestretli ani vo Filadelfii, prípadne iba výnimočne.

„Napríklad sme im predostreli na konzultáciu prípad dieťaťa s výraznými mnohopočetnými zúženiami pľúcnych ciev. No napriek tomu, že s niektorými prípadmi sa aj oni stretávajú skôr raritne, dokážu poradiť techniky liečby. Pri ľahších prípadoch majú viac technických zručností,“ uviedla Ľ. Kováčiková.

K závažným prípadom patrí napríklad aj pľúcna hypertenzia, ktorá je u detí zriedkavým ochorením. V Detskej nemocnici vo Filadelfii majú program, v ktorom je zaradených až 360 takýchto pacientov.

Dr. Brian Hanna, svetový odborník na túto problematiku, ponúkol našim odborníkom možnosti liečby. „Odporučil nám zaviesť trvalý katéter do žily a podávať liek, s ktorým sme na Slovensku ešte nemali skúsenosti. Dostali sme teda presné inštrukcie od najlepších špecialistov v tejto oblasti. Dieťa sa má dnes dobre,“ zhrnula Ľ. Kováčiková.

„Konzultovali sme aj prípad dieťaťa, ktoré sme mali na mimotelovej podpore obehu a pľúc, pretože sa narodilo bez vyvinutej bránice. U nás sme zatiaľ nemali skúsenosti s podporou dieťaťa s touto diagnózou, pri ktorej sú slabo vyvinuté pľúca. Na videokonferencii nás presne informovali, kedy mechanickú podporu indikujú a ako ju manažujú,“ doplnila Ľ. Kováčiková.

Videokonferencie v USA privítali

Spolupráca našich kardiológov s filadelfskými sa začala satelitným sympóziom v detskej kardiológii, ktoré zorganizovali naši lekári v decembri v roku 2012 v spolupráci s American Austrian Foundation.

„Nadácia už niekoľko rokov podporuje vzdelávanie lekárov a usporadúva v Salzburgu kurzy v rôznych medicínskych odboroch. Podporuje aj organizáciu satelitných sympózií, kde zabezpečuje lektorov z významných amerických nemocníc. Satelitné sympózium v Bratislave viedol popredný americký kardiológ R. Lee Vogel, MD., z filadelfskej detskej nemocnice.

Doktora Vogela sme informovali o ponuke telekonferencií z veľvyslanectva USA. Americká ambasáda v Bratislave nám v tom čase ponúkla využitie jej miestnosti i techniky na uskutočňovanie telekonferencií cez satelit, aby sme mohli konzultovať najzávažnejšie prípady so špičkovými americkými odborníkmi v detskej kardiológii a kardiochirurgii,“ povedala Ľ. Kováčiková.

Ako dodala, spoločne s MUDr. Martinom Záhorcom požiadali R. Lee Vogela, či by takúto konferenciu viedol vo Filadelfii a či by s nimi aj v budúcnosti náročné prípady konzultovali.

R. Lee Vogelovi sa myšlienka videokonferencií s prezentáciou pacientov zapáčila a po príchode domov ju prezentoval kolegom. Spolupráca sa navyše rozšírila do tej miery, že naši lekári i sestry navštívili filadelfskú detskú nemocnicu a naučili sa niektoré nové techniky.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
ZdN

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60229