Quantcast
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60298

Aby leto nebolelo

Ivana odjakživa miluje leto. Napriek tomu, že na jedno má nepeknú spomienku. „Keď som mala šestnásť, hneď na začiatku prázdnin som sa škaredo spálila,“ spomína mladá žena.

„Podcenila som všetko, čo sa dalo. Mám svetlú pleť a natrela som sa krémom s nízkym faktorom. Na kúpalisko som šla maximálne unavená, čo malo za následok, že som zaspala. Na hodinu a pol! Na jednej strane som zrazu vyzerala ako práve obarené prasa. Už keď som šla domov, vedela som, že je zle. Okamžite som vliezla pod sprchu, no tu som urobila ďalšiu chybu. Mala som informácie, že v prípade úpalu sa musím ochladzovať iba vlažnou vodou, no začala ma drviť zima, tak som si ani neuvedomila, že na seba púšťam čoraz teplejšiu vodu. Obrovská chyba. Prišlo mi tak zle, že som sa povracala a odpadla. Vystrašenej tehotnej mame rovno do náručia! Najprv mi poriadne vynadala a potom zabalila do mokrej plachty. Napriek tomu som sa necítila lepšie. Bez zábalu sa mi teplota šplhala až k štyridsiatim stupňom,“ spomína Ivana.

Mladá žena trpela ešte ďalšie tri dni, no pomoc nevyhľadala. Myslela, že s úpalom sa k doktorovi nechodí. „Na nepríjemný úpal mi neostali iba zlé spomienky. Na mojej dovtedy čistej pleti sa mi vyhodilo asi „dvetisíc“ pieh. Iba na jednej strane tela a nezmizli ani po dvadsiatich rokoch. Čo už, hlavne, že sa horšie nestalo. Odvtedy si dávam veľký pozor a našťastie som už nič podobné nezažila,“ teší sa Ivana. 

Mám úpal

Môže byť slnečný alebo tepelný. Prvý hrozí, ak sa dlhodobo vystavujete slnečným lúčom. O tepelný úpal si zasa koledujete pri pobyte v horúcom, vlhkom prostredí bez prístupu vzduchu alebo pri dlhšej jazde autom bez klimatizácie. Obe diagnózy majú oneskorený nástup, svojimi prejavmi pripomínajú vírusovú infekciu. Typická je únava, slabosť, nevoľnosť, vracanie, bolesti hlavy aj svalov a závraty. Neskôr môžu pribudnúť poruchy správania, zmätenosť a bezvedomie. Nie je to maličkosť. Hrozí až zlyhanie krvného obehu a pri bezvedomí vdýchnutie žalúdočného obsahu.

Prvá pomoc

- Človeka  s úpalom je potrebné čo najskôr preniesť do chladnejšieho prostredia
- Vyzlečte ho, zabaľte do plachty navlhčenej vlažnou vodou, nie studenou, pomôže aj ovievanie
- Postihnutému podávajte tekutiny, pri úpale ich rýchlo stráca. Ideálna je nesladená a neochutená minerálna voda. Ponúkajte ju však len vtedy, ak nezvracia alebo ho nenapína na vracanie
- V prípade, že sa jeho stav nezačne do polhodiny zlepšovať, dopravte ho do nemocnice alebo volajte záchranku
- Pozor! Pri slnečnom úpale sa na koži môžu objaviť pľuzgiere. Nikdy ich neprepichujte ani nestŕhajte, vyžadujú lekársky zákrok.  

Kolaps z tepla

Hrozí v letných horúčavách, tiež keď sa pohybujete v prostredí s vysokou teplotou a zároveň vlhkosťou, ste nadmerne oblečení, tvrdo športujete na horúcom slnku a samozrejme zabúdate na tekutiny. Prehriatie organizmu sa prejavuje zvýšením telesnej teploty, malátnosťou, ospalosťou, bolesťami hlavy, závratmi a nevoľnosťou až zvracaním. Časté sú kŕče v dolných končatinách a mdloby. Tento stav vôbec nepodceňujte. Nebezpečný je hlavne pre deti a staršie ročníky. Zdravý dospelý človek sa síce ľahko spamätá, ale načo zbytočne riskovať?

Prvá pomoc

- Postihnutého uložte do chladnej miestnosti
- Ak je pri vedomí, podávajte mu po dúškoch studenú vodu. V prípade, že sa veľmi potí, má kŕče či hnačku, ponúkajte mu minerálku alebo vodu s prídavkom soli. Potrebujete pol čajovej lyžičky na pol litra vody. Doplní mu stratené minerály
- Stále sledujte jeho stav. Ak upadá do bezvedomia, prestáva dýchať a necítite pulz, okamžite mu uvoľnite dýchacie cesty a začnite s oživovaním, čo znamená 30 stlačení hrudníka striedajte s 2 záchrannými vdychmi. Volajte tiesňovú linku 155 alebo 112.

 Ako tomu predísť?

Počas horúčav je nutné prijať aj tri litre tekutín. Nevypite ich však naraz, organizmu skôr ublížite. Ideálne je tekutiny dopĺňať v menších dávkach a častejšie. Nečakajte až na pocit smädu, ten sa objaví, keď je už neskoro. Myslite na to hlavne pri deťoch a starších ľuďoch, pocit smädu u nich nie je taký výrazný. Najlepšie informácie vám poskytne farba moču. Keď má telo dostatok tekutín, je svetlý až bezfarebný.

Keď si vyberáte, čím sa osviežite, najlepšia je voda, nesladený ovocný, zelený alebo iný bylinkový čaj. Alkohol je tabu. Dehydruje. Rozšíri vám cievy, zníži krvný tlak, krv sa zahustí a to všetko zhorší okysličovanie mozgu.

Noste vzdušné oblečenie z prírodných materiálov. Na hlave majte pokrývku. Nepreháňajte to ani s pohybom na priamom slnku. Okolo obeda sa určite skryte do tieňa.

Žihadlo od osy alebo včely

Najlepšie je sa im vyhnúť. Aj v letných horúčavách chodievajte do prírody v dlhých nohaviciach a tričkách s dlhými rukávmi. Ideálne sú svetlé farby a žiadne kvetované vzory! Zabudnite aj na parfumy a nebehajte bosí. Ak sa vám podarí omylom zakopnúť do osieho hniezda, hoci je to ťažké, neprepadnite panike a robte čo najmenej trhavých pohybov. Vyplašené včely, osy či sršne to vnímajú ako útok. Po lúke alebo lese sa nepohybujte so sladkými nápojmi v otvorených fľašiach alebo pohároch. Hrozí, že včely alebo osy im neodolajú a vy ich zaregistrujete až po prehltnutí.

Prvá pomoc nealergikovi

- V prvom rade odstráňte žihadlo, ale bez stláčania, len zotretím
- Miesto vpichu ochlaďte ľadom
- Ak je v ústach, kocku ľadu cmúľajte. A nemajte obavy. Reakcia je u nealergika väčšinou len miestna, miesto je začervenané, bolí a svrbí.

Prvá pomoc alergikovi

- Okrem odstránenia žihadla musíte užiť liek proti alergii. Noste ho vždy so sebou. Nikdy nemôžete vedieť, či na prvý štípanec nezareagujete životunebezpečným anafylaktickým šokom.
- Po uštipnutí liek rozhryzte na prášok, tak skôr zaúčinkuje, zapite ho a prehltnite.
- Keď sa po poštípaní objavia iba kožné prejavy – začervenanie a svrbenie – reakcia nie je nebezpečná
- Ak sa vám na koži vytvoria vyrážky, začne vám opúchať tvár, počujete pískanie pri dýchaní alebo sa objaví pocit na odpadnutie, volajte tiesňovú linku 155 alebo 112. Značí to nástup anafylaktického šoku. Do príchodu záchranky postihnutého uložte do polosedu, aby sa mu ľahšie dýchalo.
- Ak upadol do bezvedomia a nedýcha, okamžite začnite s oživovaním, čo značí stláčanie hrudníka a záchranné vdychy.
- Ťažkí alergici by všade so sebou mali nosiť adrenalínové pero. V prípade, že ste už jeden anafylaktický šok prekonali, po poštípaní si musíte ihneď aplikovať túto pohotovostnú injekciu. Je to jednoduché, stačí, ak si ju priložíte na prednú stranu stehna, hoci cez odev. Pár sekúnd pridržte, liečivo prenikne do tela automaticky.

 
Zjedol som niečo a zvraciam

Táto nehoda vás môže prekvapiť po konzumácii obľúbenej zmrzliny, fastfoodovej pochúťky alebo inom pokrme. Objaví sa náhle, no s o to väčšou úpornosťou. A aby toho nebolo málo, vracanie sa neraz skombinuje s hnačkou. Vďaka tomu sa cítite horšie ako vyžmýkaný citrón a z problémov sa dostávate aj vyše týždňa. Čo s tým?

Prvá pomoc

- Pri náhlom nástupe vracania po podozrivom pokrme je nutné dopriať  preťaženej žalúdočnej sliznici niekoľkohodinový oddych. Za ten čas nesmiete nič jesť ani piť.
- Sucho v ústach zmierňujte vyplachovaním úst vodou. Keby ste si dali čo i len malé množstvo tekutín, vyprovokujete len ďalšie vracanie a predĺžite čas zotavovania. Nemusíte mať strach z toho, že nič nepijete.
- Dehydratácia hrozí až po vracaní, ktoré trvá tri až štyri hodiny a aj to len novorodencom a deťom do jedného roka. Dospelý človek vydrží bez tekutín jeden až dva dni bez problémov.
- Netreba mať obavy, tieto problémy si zvyčajne nevyžadujú liečbu.
- Na urgentný príjem do nemocnice však musíte, ak po zjedení nejakej potraviny postrehnete dvojité a neostré videnie. Svedčí to  o nebezpečnom botulizme, otrave „klobásovým“ jedom. Tiež vtedy, ak sa vracanie objaví po konzumácii húb.
- Po každom vracaní a hnačke je potrebné ešte pár dní držať šetriacu diétu. Konzumujte iba suché staršie pečivo alebo sucháre, neskôr smiete ryžu alebo zemiaky bez masla. Ostatné pokrmy pridávajte postupne a v menších dávkach.
- Pomôžu aj probiotiká, ktoré napravia škody napáchané na sliznici hrubého čreva.

Prevencia

Vyhnite sa konzumácii potravín v pouličných stánkoch alebo na trhoch v zahraničí. V teplom počasí tam hrozí riziko nesprávneho skladovania.

Niekto sa topí

V tomto prípade buďte maximálne obozretní. Nie je to maličkosť! Môžete prísť o život. Topiaceho by mal zachraňovať len školený plavčík. Vrhnúť sa do vodky k topiacemu, ktorý nie je nehybný, je obrovské riziko aj pre dobrého plavca.

- Ak nemáte možnosť topiacemu hodiť plávacie koleso, matrac alebo niečo, čoho by sa zachytil, priplávajte k nemu čo najviac potichu zozadu. Chyťte ho, snažte sa ho upokojiť a plávajte k brehu.
- Z vody ho vyťahujte vo vodorovnej polohe. Nesnažte sa mu vylievať vodu „z pľúc“, žiadna tam nie je. Ak aj vyteká voda z úst, je zo žalúdka.
- Keď sa priblížite k topiacemu sa, ktorý nereaguje na oslovenie, nehýbe sa a nedýcha, je potrebné začať s oživovaním. Vo vode je možné poskytnúť len záchranné dýchanie, kompletné oživovanie realizujte až po vytiahnutí do člna alebo na breh.
- Ešte predtým postihnutého uložte na pevný podklad a zabezpečte priechodnosť dýchacích ciest. Z úst mu odstráňte riasy alebo bahno a zavolajte záchranku.
- Pokiaľ je topiaci sa pri vedomí, dýcha, ale nemôže hýbať končatinami, pretože skočil do plytkej vody, treba zabezpečiť, aby ležal, nehýbal sa a hlavne nepohol hlavou a krkom. Takto musíte čakať do príchodu záchrannej služby.
- Ak je v bezvedomí a nedýcha, hýbte s ním opatrne, bez zbytočného otáčania v oblasti krku a driekovej chrbtice. Napriek tomu ihneď začnite s resuscitáciou.

Zasiahol ho blesk

Zásah bleskom spoznáte tak, že na tele postihnutého nájdete stopy po zásahu blesku v podobe rozvetvených obrazcov, tiež popáleniny na koži, svalstve a kostiach. Časté sú aj poruchy vedomia , bezvedomie, svalové kŕče, poruchy srdcového rytmu, zástava dýchania a šok.

Čo robiť?

- Postihnutého zachraňujte, až keď pominie nebezpečenstvo vášho ohrozenia!
- Ako prvé zistite, či je pri vedomí a dýcha. Ak nie, okamžite začnite s resuscitáciou.
- Ak začne dýchať, v prípade potreby mu ochladzujte popáleniny a zabezpečte protišokové opatrenia.
- Ak je postihnutých viac ľudí, prvú pomoc poskytnite najskôr tým, ktorých treba oživovať. Privolajte rýchlu záchrannú pomoc a neustále sledujte stav ich základných životných funkcií.

Prevencia

Pri búrke  nesmie byť človek najvyšším objektom. Nepracujte, nešportujte a nezdržiavajte sa na otvorenom priestranstve. Skryte sa pod prístreškom, alebo v aute či vagóne.

Opustite vrcholky hôr. Bezpečná zóna je v okolí stavby s hromozvodom. Ten však chráni len do takej vzdialenosti, ako je jeho výška. Ak je desať metrov nad úrovňou terénu, tak chráni len do vzdialenosti desať metrov od budovy.

Nestojte pod stromom ani v blízkosti stromov, je to nebezpečnejšie než na voľnom priestranstve. Nebezpečný je aj okraj lesa.

Vyhýbajte sa vodným plochám. Voda je dobrý vodič, preto sú nevhodné aj mokré skaly, rokliny, komíny, zárezy a žľaby, jaskyne, podmáčaná pôda, blízkosť vodných tokov. Počas búrky sa nekúpte a ani sa nezdržujte na brehu.

Veľmi rizikové sú zaistené horolezecké cesty, ktorých oceľové laná, reťaze, rebríky tvoria obrovský hromozvod! Nebezpečné sú aj človeka prevyšujúce kovové predmety, akými sú dáždniky, udice či pušky. Udržiavajte si odstup aj od bicyklov, zábradlí alebo stožiarov.

Vypnite mobil, GPS a iné zariadenia s anténou a dajte ich do stredu batoha.

V krajnom prípade si počas búrky na otvorenom priestranstve čupnite na zem s chodidlami spolu. V skupine ľudí dodržujte odstup dvoch – troch metrov.

Búrka je hrozbou, keď je bližšie ako tri kilometre, čo znamená, že medzi bleskom a hrmením ubehne desať sekúnd. V ceste pokračujte, ak je búrka od vás vzdialená približne desať kilometrov, čiže čas medzi bleskom a hrmením je tridsať sekúnd.


Protišokové opatrenia:

• postihnutého uložte do ležiacej polohy
• psychicky ho upokojujte
• prikryte ho, aby ste zabránili stratám tepla
• ovlažujte mu pery
• postihnutému sa prihovárajte, vysvetľujte mu, o čo ide, oboznamujte ho s poskytovaním pomoci a čakajte na príchod záchrannej služby.

Vyvrtnutý členok

S vyvrtnutým členkom môžete skončiť pri chôdzi po nerovnom teréne, schodoch, ale poľahky sa k nemu dopracujete aj vďaka vysokým opätkom. Okrem bolesti sa úraz prejaví opuchom a často sa vytvorí aj krvný výron. Vyvrtnutý členok síce nezanechá vážne trvalé následky, no ak si ho včas neošetríte, hrozí, že istý čas bude menej ohybný.

Prvá pomoc

- Na vyvrtnutý členok si ihneď priložte ľad vo vrecúšku alebo balíček mrazenej zeleniny, aby ste chladom zmiernili bolesť a opuch.
- Ľadový obklad neprikladajte priamo na pokožku, najprv ju prekryte nejakou tkaninou.
- Po desiatich, pätnástich minútach zafixujte členok elastickým obväzom. Začnite pri prstoch, obväz dvakrát obtočte, pokračujte cez členok, vráťte sa k prstom a obväzovanie ukončite nad ním. Postup viackrát zopakujte.
- Obväz neuťahujte príliš napevno, nesmie vás tlačiť. Potom si nohu vyložte do zvýšenej polohy, v noci si ju nemusíte preväzovať.
- Najdôležitejšie je poranenú nohu minimálne desať dní nezaťažovať a nešliapať na ňu, musí byť obviazaná
- odborník odporúča natierať si poškodené miesto protizápalovými gélmi. Zabránia nielen vzniku zápalu, ale aj dlhodobému opuchu. Členok si nimi natierajte aspoň štyri dni, trikrát denne.

Kedy do nemocnice?

Ak sa opuch objaví do dvoch či troch hodín a bolesť sa napriek ľadu, obväzu a protizápalovému gélu nezmenší ani na druhý deň. Členok je zrejme zlomený.

Rozbité koleno

Prvá pomoc

- V prvom rade zastavte krvácanie. Miesto si pritlačte a bez pohybu podržte desať až pätnásť minút
- Ranu potom očistite. Na neveľké rany postačí voda a mydlo, ktorými ich môžete poumývať celé.
- Ranu si môžete vydezinfikovať aj prípravkami z lekárne, nelejte ich však priamo do rany. Na rozdiel od mydla dezinfekčné prípravky narúšajú telesné bielkoviny. Rana sa vyčistí aj tým, že krváca.
- Odreninu neprelepujte, vďaka vzduchu sa zahojí rýchlejšie. Rýchloobväzom si ranu zakryte len pri krvácaní.

 Kedy za lekárom?

Ak je rana a jej okolie plné hrubých nečistôt. Nezbavujte sa ich doma, nemusíte to urobiť dobre a hrozí zápal. A nielen ten. Aj neestetická tmavšia jazva, ktorá je následkom toho, že telo nevylúčilo, ale vstrebalo nečistoty. K lekárovi je nutné zájsť aj kvôli očkovaniu proti tetanu. Musíte ho podstúpiť, ak ste na poslednej injekcii boli pred viac ako piatimi rokmi. 

Je nutné ju zašívať?

Nejestvuje presné nariadenie, kedy treba ranu zošiť. Závisí to aj od miesta poranenia, veku a pohlavia. Pri veľkosti rany do dvoch centimetrov ju môžete „zašiť“ aj doma pomocou náplastí. Spojte okraje rany a poriadne napevno ju prelepte pásikmi leukoplastu. Keď je rana, tržná alebo rezná, poriadne otvorená, je potrebné, aby ju chirurg zašil. Taktiež vtedy, ak je zranenie na mieste ohybu alebo na tvári.

Zlomenina ruky alebo nohy

Zlomeniny majú veľa nespoľahlivých príznakov, ale tri sa vyskytujú vždy.  Prvým je úrazový mechanizmus  – pád, úder, náraz, kopnutie či iný nevhodný prudký pohyb. Druhým je náhle vzniknutá bolesť a tretím je sťažená alebo nemožná pohyblivosť postihnutej časti tela.

Prvá pomoc

- Poranenú oblasť je potrebné čo najskôr znehybniť, a to kusom odevu alebo trojrohou šatkou
- Mali by ste si to nacvičiť na kurze prvej pomoci, alebo si pre začiatok pozrite inštruktážne video na www.prvapomoc.sk.
- S pomocou však neotáľajte, zlomeniny môžu mať bez včasnej prvej pomoci závažné následky, poškodenie nervov, masívne krvácanie a šok alebo po pár dňoch smrteľnú embóliu.

Zlomenina dolnej končatiny a predkolenia

-Pri zlomeninách stehenných kostí uložte postihnutého do ležiacej polohy. Pod chrbát mu dajte deku, aby mu nebola zima a nepodchladil sa.
- Poranenú končatinu znehybnite priviazaním  k zdravej končatine alebo ju obložte v polohe, v ktorej sa nachádza pomocou deky, kabátu, batoha či tašky.
- Postihnutú končatinu nikdy nedvíhajte, mohli by ste poškodiť tkanivá v mieste zlomeniny. Privolajte záchranku.

Pozor! Pri zlomeninách nikdy neponúkajte poranenému jedlo, tekutiny a nesmie fajčiť. Nikdy nemôžete vedieť, či si zranenie nevyžiada operačný zákrok a na ten sa musí najlepšie nalačno.

Zlomenina hornej končatiny

- Pri ošetrení môže postihnutý sedieť.
- Poranenú končatinu znehybnite dvomi trojrohými šatkami. Jednu zaviažte okolo krku tak, aby postihnutý mal končatinu v závese a mohol uvoľniť svalstvo. Tým zmiernite bolesť.
- Predlaktie by malo byť vodorovne alebo mierne zdvihnuté. Druhá trojrohá šatka má pritlačiť končatinu k hrudníku, čo ju znehybní vo vodorovnom aj v zvislom smere.
- Ak nemáte šatku pomôžte si odevom - vyhrnutím trička alebo košele tak, aby celé predlaktie aj lakeť boli schované. Hornú časť si môže pridržiavať aj poranený zdravou rukou. Postarajte sa o jeho prevoz do nemocnice.

 Pozor! Ak je zlomenina otvorená - koža je porušená, je potrebné pred znehybnením priložiť sterilnú gázu alebo obväz a pri krvácaní stlačiť okraje rany smerom k sebe.

Barbora Hlavatá v spolupráci s MUDr. Viliamom Dobiášom, PhD.

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Barbora Hlavatá, Fit magazín
Foto: 
archív
Image may be NSFW.
Clik here to view.
Barbora Hlavatá, Fit magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60298