Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60060

Závislosti stoja spoločnosť desiatky až stovky miliárd ročne

$
0
0
Závislosti spôsobujú obrovské škody na ľudskom zdraví. Ničia životy jednotlivcov, celých rodín a spôsobujú veľké hospodárske straty. Najväčší problém nepredstavujú nelegálne drogy.

„Jednoznačne najvyššie škody, paradoxne, spôsobujú legálne látky. Na prvom mieste je to tabak, ktorý v ČR každoročne zabije takmer 20-tisíc ľudí. Môže teda za takmer pätinu všetkých úmrtí. Priame a nepriame náklady konzumácie tabaku dosahujú desiatky miliárd korún ročne. Podľa niektorých odhadov dokonca 100 miliárd korún ročne. Druhou najhoršou látkou z tohto hľadiska je alkohol, pri ktorom sú škody približne polovičné,“ hovorí vedúci Národného monitorovacieho strediska pre drogy a závislosti, MUDr. Viktor Mravčík, PhD.

Až za alkoholom sú nelegálne drogy s nákladmi zhruba 7 miliárd českých korún.

Tradične sa lekári snažili dosiahnuť u všetkých závislých úplnú a trvalú abstinenciu, lenže táto snaha nie je u viacerých z nich dlhodobo efektívna.

„Adiktológia vyvinula pomerne nový koncept znižovania spotreby a rizík. Vďaka liečbe sa darí znižovať spotrebu alkoholu a s tým súvisiace riziká. Závislí od opiátov alebo tabaku zase môžu dostať substitučnú liečbu, ktorá im drogu nahradí. Takýto prístup stále budí u mnohých ľudí rozhorčenie – domnievajú sa, že každý závislý by mal úplne abstinovať aj bez použitia liekov vrátane substitučných látok. My lekári musíme trpezlivo vysvetľovať, že akýkoľvek účinný postup má veľký význam,“ uviedol primár Kliniky adiktológie 1. lekárskej fakulty Univerzity Karlovej a Všeobecnej fakultnej nemocnice v Prahe MUDr. Petr Popov, MHA.

Podľa neho je potrebné správať sa racionálne a liečiť závislých tak, aby netrpeli ich rodiny, znížili sa zdravotné riziká, klesli náklady pre zdravotnícky systém a celú spoločnosť, spôsobované napríklad aj súvisiacou kriminalitou.

Závislosť zhoršuje iné choroby

Problém závislostí navyše podľa primára P. Popova ovplyvňuje celé zdravotníctvo, nie je obmedzený na samotnú adiktológiu.

„Závislosť pacienta komplikuje a predražuje liečbu iných chorôb. Jeden príklad za všetky: spotreba tabaku a alkoholu výrazne zhoršuje psoriázu, alkohol zrejme patrí aj medzi spúšťače ochorenia. Zároveň existujú nežiaduce interakcie niektorých liekov s návykovými látkami. To tiež sťažuje liečbu primárnych ochorení. Môžem vymenovať napríklad steroidy, ktoré sa neznášajú s alkoholom. Alkoholici trpiaci ťažkými zápalmi či alergiami sú potom prakticky neliečiteľní,“ doplnil P. Popov.

Podľa lekárov je odbor adiktológia v Českej republike dlhodobo chronicky podfinancovaný. Možno k tomu tiež prispievajú predsudky, ktoré voči závislostiam v spoločnosti pretrvávajú – závislí sa do problému dostali sami, nech si tiež sami pomôžu.

„Takýto prístup však nie je rozumný. Prostriedky investované do liečby závislých sa totiž mnohonásobne vracajú vďaka nižšej chorobnosti, nižšej kriminalite, dlhšiemu produktívnemu životu vyliečených,“ upozornil P. Popov.

Pripúšťa, že závislí ľudia majú často na vzniku svojho ochorenia zásadný podiel. Podobná miera spoluzavinenia je však napríklad u väčšiny diabetikov či veľkého množstva pacientov s kardiovaskulárnymi chorobami, za ktoré môže jednoznačne životný štýl pacientov.

„Ambulantná sieť pre závislých je v Českej republike nedostatočná. Odhadujeme, že v Českej republike je pol milióna problémových konzumentov alkoholu alebo približne 50-tisíc injekčných užívateľov nelegálnych drog. Najmä máme nedostatok adiktologických ambulancií (tzv. AT poradní). Prispieva to k tomu, že napríklad rizikových pijanov sa lieči len asi 5 percent,“ uvádza V. Mravčík.

Dodáva, že úplne nesprávne je v ČR nastavené tiež hradenie liekov proti závislostiam.

„Pacienti v opiátovej substitučnej liečbe si musia liek bez výnimky hradiť sami. Je evidentné, že človeka s vážnou závislosťou, ktorý je často nezamestnaný a nemá rodinné zázemie a podporu okolia, od liečby spoľahlivo odradí nutnosť doplácať tisíce korún mesačne,“ dodal V. Mravčík.

Fajčiar, ktorí chce prestať fajčiť, nemá zo systému verejného zdravotného poistenia hradený žiadny liek, a to ani ak patrí do jednej z rizikových skupín – napríklad pacient s ochorením pľúc alebo srdca.

Fajčenie je pritom zodpovedné za 90 percent úmrtí spojených s rakovinou pľúc, 33 percent úmrtí vzťahujúcich sa k fajčeniu je kardiovaskulárneho charakteru.

Nové lieky proti závislostiam

Farmaceutické spoločnosti vyvinuli proti závislostiam celý rad účinných liekov. Substitučná liečba výrazne pomáha pri závislosti od opiátov. Závislosť od alkoholu liečia úspešné lieky, ktoré nemajú drastické vedľajšie účinky, aké liečbu sprevádzali v minulosti.

Súčasné lieky proti závislosti na nikotíne pomôžu prestať fajčiť až 44 percentám fajčiarov za niekoľko mesiacov, ideálne pod vedením lekára podporného programu pre liečbu závislosti.

Na druhej strane niektoré lieky ľudia zneužívajú na navodenie zmeny vedomia či zlepšenie nálady. Zdá sa, že ide o rastúci trend. Napríklad v USA za prvých 14 rokov nového tisícročia vzrástol počet predávkovania liekmi na predpis o 137 percent.

„Zvlášť nebezpečné je, ak niekto zneužíva lieky zároveň s nelegálnymi látkami. Aj to sa, bohužiaľ, stáva veľmi často. Otázka znie: dá sa niečo robiť? My sa domnievame, že áno. Elektronická zdravotná dokumentácia by mohla obmedziť prípady takzvaného doctor shoppingu, teda získavanie zneužiteľných liekov na predpis od rôznych lekárov,“ uviedol výkonný riaditeľ Asociácie inovatívneho farmaceutického priemyslu Mgr. Jakub Dvořáček, MHA.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke Noviny
Jana Andelová, Zdravotnícke noviny

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60060