Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60422

Najlepší odborníci sú platení najlepšie

$
0
0
Aj o tom sme hovorili so zástupcom jedného z uchádzačov, viceprezidentom spoločnosti Ribera Salud Grupo Santiagom Delgadom.

Vaša spoločnosť Ribera Salud Grupo je jedným z uchádzačov o výstavbu novej univerzitnej nemocnice v Bratislave. Kto presne je Ribera Salud Grupo?
 
Ribera Salud v Španielsku vybudovala a prevádzkuje viacero univerzitných a fakultných nemocníc a centier primárnej starostlivosti. Naše nemocnice sa navyše už roky dostávajú podľa národných meraní kvality medzi Top 20 najlepšími nemocnicami v Španielsku.

V španielskom zdravotníctve pôsobíme už od roku 1997. V dvoch autonómnych španielskych oblastiach zabezpečujeme zdravotnú starostlivosť pre viac ako milión obyvateľov. Naše nemocnice fungujú na základe takzvaného Alzira modelu, teda špecifického modelu verejno-súkromného partnerstva (PPP).

Poskytujeme aj technické poradenstvo pre nemocnice v Latinskej Amerike. Okrem prevádzky nemocníc naša skupina dodáva technológie pre viacero nemocníc v Čile, a to najmä elektronický systém zdravotných záznamov.
 
Prečo ste sa rozhodli zapojiť do projektu výstavby novej nemocnice u nás?
 
Vyvinuli sme model PPP partnerstva, špeciálne použiteľný na zdravotníctvo. V strednej Európe ide vôbec o prvú takúto príležitosť, preto je pre nás prirodzené, že chceme naše dlhoročné skúsenosti zo Španielska s poskytovaním služieb pre verejné zdravotníctvo aplikovať aj na Slovensku v rámci výstavby novej univerzitnej nemocnice.

Výstavbu novej nemocnice v Bratislave vnímame aj ako príležitosť obohatiť naše skúsenosti. V zdravotníctve máme už pätnásťročné skúsenosti, a preto vieme, čo pacienti naozaj potrebujú. Naše skúsenosti s poskytovaním kvalitnej zdravotnej starostlivosti pre pacientov by sme chceli priniesť práve na Slovensko.

Vieme, že zdravotníctvo je postavené najmä na lekároch a sestrách, ktorí sa snažia ponúkať kvalitnú zdravotnú starostlivosť. Náš model prináša výhody pre všetkých, pre pacientov, lekárov, univerzity i pre zdravotný systém.
 
V čom je Alzira model špecifický?
 
Ide o model verejno-súkromného partnerstva v zdravotníctve, v centre ktorého je kvalita zdravotníckych služieb pre pacientov. Model stojí na princípoch spolupráce medzi vládou a prevádzkovateľom nemocnice, ich vzájomnej dôvere, transparentnosti nakladania s verejnými prostriedkami a vysokej kvalite starostlivosti o pacientov.

Jeho hlavnou výhodou je aj to, že ho dokážeme prispôsobovať. Aj v Španielsku sa rôzne nemocnice zameriavajú na rôznu starostlivosť. Niekde je univerzitná nemocnica napojená zároveň na centrá primárnej starostlivosti, v inom regióne funguje zas iba ako samostatná jednotka.

Alzira model je teda aplikovateľný na rôzne podobné situácie. Jeho základná myšlienka zostáva však rovnaká, a to, že v centre nášho uvažovania je pacient. Rôzne časti Alzira modelu teda nastavujeme podľa potrieb pacienta. Jedna jeho časť je zameraná na klinický manažment, ďalšia na informačné technológie a tretia na odborníkov nemocnice.

Východiskovým bodom sú však vždy potreby pacienta a nachádzanie spôsobov, ako zlepšovať zdravotnú starostlivosť. Ostatné časti sa potom tomu prispôsobujú. Podľa potrieb pacienta sa teda menia vzťahy naokolo, v rámci nemocnice a ich intenzita. Ide o mix, ktorý aplikujeme v rôznych situáciách a v rôznych zdravotníckych modeloch. 
 
Ako si predstavujete aplikáciu tohto modelu u nás?
 
Základom nášho uvažovania je, že tí, ktorí už teraz na Slovensku pracujú v univerzitnej nemocnici patria ku kvalitným odborníkom. Keďže odborníci sú kľúčovou súčasťou nášho modelu, máme v Španielsku vytvorený špeciálny model odmeňovania.

Za najlepšie výsledky zdravotnej starostlivosti platíme najlepšie. Preto by sme chceli aj na Slovensku nastaviť systém tak, aby bola v novej univerzitnej nemocnici poskytovaná veľmi kvalitná zdravotná starostlivosť, ktorá sa prejaví na konkrétnych výsledkoch u pacientov.

Výsledky zdravotnej starostlivosti sú základom aj našich informačných technológií, ktoré pomáhajú lekárom a sestrám aplikovať tento model starostlivosti o pacienta v praxi. Práve preto disponujeme podrobnými elektronickými záznamami, ktoré umožňujú komunikáciu medzi jednotlivými oddeleniami.

Dostávame tak informácie, ktoré potrebujeme. Ide o praktickú logistickú časť, ktorá pomáha zdravotníkom dosahovať, čo najlepšie výsledky pre pacienta.
 
Ktoré ďalšie krajiny prejavili o váš model záujem?
 
Náš Alzira model je študovaný viacerými krajinami po celom svete. V súčasnosti napríklad participujeme na diskusii, ako reformovať zdravotnícky systém vo Veľkej Británii.

Viaceré krajiny chcú vedieť, aké máme s Alzira modelom skúsenosti, čo všetko sme sa naučili, čo vieme ponúknuť aj realizovať v tom-ktorom systéme rôznych štátov.

Uvedomujeme si, že tento model nepredstavuje systém, ktorý jednoducho prenesieme z jedného miesta na druhé. Potrebujeme si tiež zmapovať potrebný terén a dozvedieť sa požiadavky i potreby danej krajiny. Podľa toho potom náš model prispôsobujeme. 
 
Hoci samotná budova nemocnice je tiež podstatná, najdôležitejšie sú vnútorné procesy nemocnice a reálne fungovanie jej klinického manažmentu. Tiež treba, aby sa tieto procesy mohli ďalej zlepšovať. Aby sme to však vedeli identifikovať, potrebujeme hovoriť s odborníkmi. Tí vedia najlepšie, čo pacient potrebuje.
 
Čo je pre vás vyššia kvalita zdravotnej starostlivosti?
 
Vyššiu kvalitu zdravotnej starostlivosti vnímame ako investíciu. V krátkodobom horizonte sa môžu náklady zvýšiť, čo je logické a vyplýva priamo zo situácie, no v dlhodobom horizonte to znamená, že sme efektívnejší, a že vieme poskytovať lepšiu zdravotnú starostlivosť.

Aj preto je investícia do kvality základom nášho prístupu. Práve preto sú naše biznis plány dlhodobé, teda pätnásť- až dvadsaťročné. Každý kontrakt je postavený na dlhodobosti. Oplatí sa nám investovať do vybavenia, materiálu, do zamestnancov, pretože v konečnom dôsledku to prinesie lepšiu starostlivosť a v dlhodobom horizonte aj lepšie výsledky i efektívnosť.
 
Pre nás je tiež veľmi dôležitá komunikácia s odborníkmi, ktorých na Slovensku máte. To, ako by sme model u vás adaptovali, by záviselo aj od toho, ako by dopadli rozhovory či konzultácie so slovenskými lekármi, špecialistami, odborníkmi a s univerzitou.

Ak by sme lekárov a sestry posadili za spoločný stôl, určite by sa veľmi rýchlo zhodli v otázke kvalitnej zdravotnej starostlivosti a jej fungovania v praxi. Systém musí byť nastavený tak, aby liečil pacienta.
 
Ako vnímate súťažný dialóg, ktorý sa konal na Inštitúte zdravotnej politiky na MZ SR?
 
Súťažný dialóg je momentálne na začiatku. Účastníci, ktorí sa kvalifikovali z prvotného výberu, medzi nimi je i naša spoločnosť Ribera Salud, mali do konca septembra predložiť prvotné návrhy, ako si predstavujeme, že by mal projekt vyzerať.

Dialóg sa teda opäť začal, pokračujeme v ňom ďalej. Od ministerstva sme dostali dobré technické informácie, a ľudia, s ktorými komunikujeme sú skutoční odborníci.
 
Prečo by mala projekt, výstavbu novej univerzitnej nemocnice získať práve vaša spoločnosť?
 
Nechcem zatiaľ prezrádzať naše plány, pretože sme v súťažnom dialógu s ďalšími vysokokvalifikovanými účastníkmi. Môžeme sa však pochváliť pätnásťročnými skúsenosťami s podobnými projektmi.

Ako som už spomínal, v projekte nejde iba o výstavbu novej nemocnice, ale o poskytovanie zdravotnej starostlivosti a o manažovanie systému poskytovania takejto starostlivosti. Dôležitou súčasťou nášho modelu sú aj zdokonalené informačné technológie.

Pracujeme s vlastným informačným systémom, ktorý je šitý na mieru každému zariadeniu, ktoré sme naprojektovali. Vynára sa aj otázka ľudských zdrojov. Pracujeme s lekármi, sestrami, ktorí chcú poskytovať najlepšiu zdravotnú starostlivosť.

Chceme im dať moderné nástroje, aby mohli robiť modernú medicínu. Dokážeme teda zabezpečiť najlepšiu starostlivosť práve s pomocou nášho PPP modelu. Po pätnástich rokoch praxe máme tiež k dispozícii relevantné údaje. Môžeme dokázať, že náš model funguje.

Systém prispôsobujeme skutočným potrebám pacienta. Počas súťažného dialógu považujeme za najdôležitejší dialóg s profesionálmi, teda s lekármi, sestrami, univerzitou a všetkými zainteresovanými stranami v celom procese. Sme si istí, že spoločne nájdeme cestu, ako poskytovať kvalitnú zdravotnú starostlivosť.
 
Spomínali ste, že ste vyvinuli vlastný informačný systém. Ako sa potom napojí na slovenský eHealth? Zaviedli by ste ho aj v novej nemocnici?
 
Náš elektronický informačný systém vyvíjame už pätnásť rokov. Aj on sa však mení a prispôsobuje novinkám. Nehovoríme iba o počítačoch, tabletoch, ide najmä o myšlienku, ktorá za ním stojí. A teda vytvoriť nástroj pomáhajúci lekárom, sestrám a najmä pacientom, aby mali lepšiu starostlivosť.

Ak sa spustí na Slovensku eHealth, náš systém sa mu prispôsobí, aktualizuje sa podľa neho. V IT systémoch vždy dochádza pri technologických riešeniach k rapídnym zmenám. Ak by po výstavbe novej nemocnice začal eHealth naplno pracovať, museli by sme vyvinúť systém na podklade nejakých údajov, čo nie je problém.

Tiež by sme elektronický informačný systém novej univerzitnej nemocnice rozširovali na základe podnetov od zdravotníkov, lekárov a sestier.

Pretože na to, aby mohol systém slúžiť pacientovi potrebuje byť obohatený o nápady práve od týchto odborníkov. Technológia je iba nástroj a od vás záleží, ako ho čo najefektívnejšie využijete v prospech pacienta.
 
Myslíte si, že súkromný a verejný sektor môžu fungovať spoločne?
 
Nemyslím si to, som o tom presvedčený. Súkromné a verejné partnerstvo je možné; tieto dva sektory dokážu spolu úspešne kooperovať. Záleží však i na tom, ako si definujeme, čo je verejné a čo súkromné. Pod verejným chápeme verejnú službu občanom.

Každý musí mať prístup k zdravotnej starostlivosti. Univerzálny prístup k zdravotnej starostlivosti je devízou, jeden zo sociálnych výdobytkov všetkých Európanov, ktorý sme za posledné storočie nadobudli. Samozrejme, i zdravotníctvo prechádza veľkými zmenami.

Systémy, ktoré fungovali desaťročia, taktiež prechádzajú evolúciou. Nemôžeme teda očakávať, že za ďalších 10, 20 rokov bude platiť to, čo pred 50 rokmi. Ak vyžadujeme zmeny v iných oblastiach a naše nároky sa stále zvyšujú, tak prečo by to nemohlo platiť i v zdravotníctve?

Aj zdravotníctvo musí ísť s dobou. Malo by byť jednou z oblastí, ktorá je lídrom v inováciách, v modernizácii a vie na naše požiadavky odpovedať. Partnerstvo medzi verejným a súkromným sektorom dáva zmysel za podmienok, keď v ňom účinne funguje verejná kontrola.

Privátna sféra môže prinášať inovácie, modernizácie, ale za predpokladu, že je pod striktnou verejnou kontrolou. Úlohou verejného sektora je prichádzať so stratégiami, s kontrolou systému a poslaním súkromného sektora je zas prinášať efektívnejšie procesy, vysokokvalitnú a najmä udržateľnú zdravotnú starostlivosť.
 
Môže byť univerzitná nemocnica zisková?
 
Detaily financovania sú stále predmetom súťažného dialógu. Model, ktorý by bol aj na Slovensku nastavený bude musieť zohľadniť výnosnosť tak pre verejný, ako aj pre súkromný sektor. Pre nás zdravotníctvo nie je biznis ako každý iný.

Hovoríme o kvalite pre pacienta a všetko ostatné musí byť tomu prispôsobené. Všetky PPP modely sú dlhodobé. Na to, aby boli aj efektívne vyžaduje sa vysoká investícia zo strany súkromného investora najmä počas prvých rokov.

Potrebné je investovať do kvality, aby sme zabezpečili jej prospech pre pacienta. V biznise sme už pätnásť rokov a v nastavovaní podmienok sme boli úspešní tak, aby vyhovovali aj verejnému sektoru, štátu, pacientom, aj nám.
 
Čo znamená dlhodobo?
 
Ak hovoríme o dlhodobosti, máme na mysli obdobie dlhšie ako desať rokov. Pri PPP modeli ide o komplikovaný proces. Podstatou takéhoto projektu je z hľadiska štátu nájsť si tiež partnera, ktorý sa na projekt bude pozerať dlhodobo a podľa toho dokáže plánovať.

A ktorý je ochotný a schopný urobiť záväzok pre občanov tejto krajiny. Takto by mal vyzerať silný partner, ktorého si štát pri výstavbe novej nemocnice vyberie.
 
Spolupracovali by ste pri výstavbe nemocnice i so slovenskou stavebnou spoločnosťou?
 
Lokálny aspekt je pre nás dôležitý či už pri samotnej výstavbe nemocnice, alebo neskôr aj pri jej riadení.

Nemôžeme teraz povedať, ktorú slovenskú spoločnosť by sme si na výstavbu nemocnice vybrali. Urobili by sme si však prieskum trhu a som si istý, že by sme našli vhodného lokálneho partnera na jej výstavbu.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Katarína Šterbová

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60422