Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60110

Cestovatelia pozor, toto si môžete priniesť z dovolenky

$
0
0

Odborníci varujú. Vírusové hepatitídy patria stále k najzávažnejším zdravotníckym problémom. „Vírusy hepatitídy A, B, C, D a E sú stále medzi nami a spôsobujú rozličné choroby pečene od akútnych po chronické, od ľahkých foriem až po ťažké a komplikované formy, ako je cirhóza, ba aj rakovina pečene,“ povedal prof. MUDr. Štefan Hrušovský, prednosta I. internej kliniky Univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Choroba špinavých rúk a teplé krajiny

Asi najznámejšou je hepatitída A, prezývaná aj ako „choroba špinavých rúk“. Pozor na ňu ak cestujete do teplých krajín. Najčastejšie sa prenáša kontaminovanou stravou a špinavými rukami. Nakaziť sa ňou teda môžete infikovanými potravinami, kockami ľadu v nápojoch pripravených z kontaminovanej vody či z nedostatočne tepelne spracovaných rýb i morských živočíchov.

Ako vysvetlil Š. Hrušovský, prebieha vždy ako akútna choroba, často so žltačkou. „Priebeh býva mierny a choroba sa vylieči spontánne po niekoľkých týždňoch,“ dodal. Hepatológovia taktiež uvádzajú, že tento typ žltačky u nás výrazne poklesol vďaka vzrastajúcej hygienickej úrovni a preventívnym opatreniam.

Pozor na letné lásky

Náhodné letné lásky vám môžu okrem rozkoše „dopriať“ aj hepatitídu B. Podľa Š. Hrušovského môže mať rozličný priebeh, napríklad bleskový, akútny, chronický. „Najčastejší je akútny priebeh, často bez žltačky, vyliečenie je do pol roka od začiatku choroby, pričom vzniká trvalá imunita,“ spresnil.

Dodal tiež, že asi 10 percent infekcií prebieha chronicky bez žltačky, v priebehu rokov sa rozvíja fibróza, cirhóza pečene s komplikáciami, u niektorých až rakovina pečene. Hepatológovia varujú pred spôsobom prenášania, ktorými sú napríklad infikované spermie, krv či sliny.

Nie iba piercing a tetovanie

Rozhodli ste sa dať na pláži tetovať či nechať si urobiť piercing? Okrem zaujímavého telesného doplnku tak môžete „získať“ i hepatitídu C. Patrí tiež k najčastejším príčinám chronických ochorení pečene vo vyspelých krajinách vrátane Slovenska. Akútna infekcia prebieha ako mierne ochorenie, ktoré uniká často diagnostike. Hepatológovia tvrdia, že sexuálny spôsob prenosu má pri tomto type infekcie oveľa menší význam ako pri hepatitíde B. Očkovanie však proti nej nie je.

Podľa výsledkov viacerých štúdií, je u nás asi 35 000 chronicky infikovaných. Chronická hepatitída B a C často prechádzajú až do cirhózy pečene. Tá už má potom závažné komplikácie. „Medzi ne patria napríklad poruchy zrážanlivosti, krvácanie z pažerákových varixov, málokrvnosť, ťažké infekcie, poruchy vedomia a správania,“ doplnil profesor Hrušovský.

„Nepoznaná E-čka“

Čoraz viac sa do povedomia dostáva aj takzvaná cestovateľská hepatitída E. „Vyskytuje sa v rozličných krajinách sveta, najmä v rozvojových. Priebeh je akútny, zvyčajne ľahký,“ priblížil Š. Hrušovský. Najčastejšími zdrojmi infekcie bývajú napríklad mäso infikovaných zvierat, kontaminované potraviny či voda. U nás ju lekári najčastejšie odhalili vtedy, keď sa niekto vrátil zo zahraničia, prevažne z tropických krajín a nemal iný typ hepatitídy.


Hepatitída A
príznaky:

*zvýšená teplota
*bolesti svalov
*bolesti kĺbov
*nevoľnosť
*zvracanie

Hepatitída B
príznaky:

*únava
*slabosť
*nechutenstvo
*kožné vyrážky

Hepatitída C
príznaky:

*môže prebehnúť ako akútna hepatitída, akútna fáza nemá špecifické príznaky
*iba asi u 10 percent prípadov je pozorovateľný ťažší priebeh, ako napríklad
žltačka – zvýšenie žltého sfarbenia kože a očného bielka, tmavý moč
*únavnosť bez zjavnej príčiny
*nechutenstvo
*bolesti kĺbov a svalov
*svrbenie pokožky
*úzkosť, depresia
*asi u 80 percent neliečených infikovaných sa rozvinie chronická aktívna hepatitída

 

 

 

 

 

 

Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Zdroj: 
Katarína Šebíková, Fit magazín
Foto: 
archív HN
Katarína Šebíková, Fit magazín

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60110