Quantcast
Channel: HNonline.sk - HNonline.sk - Správy z politiky, ekonomiky a financií
Viewing all articles
Browse latest Browse all 60060

Lekári z UNB robia zákrok, ktorý vážne chorých odbremení od vývodu z tela

$
0
0
Už nebudú musieť mať vývod z tela ako doteraz. Lekári z Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) začali robiť komfortnejší zákrok. Do tela zavedú takzvané drény, vďaka ktorým sa žlč, ktorá im spôsobuje komplikácie, dostane tam, kam má.
      
Ľudia s rakovinou žlčových ciest, pankreasu či pečene majú problém s odvádzaním žlče, a to pre upchaté žlčové cesty. Bez jej odvedenia by pacient čoskoro zomrel, lekári to preto doteraz riešili vytvorením vývodu z tela. "Medicínsky náročným úkonom sa mu ale dá vyhnúť," povedal na tlačovej konferencii gastroenterológ Ľudovít Lukáč z UNB.
      
Ide o takzvaný zákrok 'rendez-vous'. Spolupracujú na ňom gastroenterológovia a rádiológovia. "Trvá približne dve až štyri hodiny, závisí to od závažnosti stavu pacienta," vysvetlila Magdaléna Mižičková, rádiologička z UNB.

Zákrok začali lekári vykonávať pred šiestimi týždňami, už takto úspešne odoperovali dvoch pacientov. Tí boli pri vedomí a bolesť im tlmili sedatíva.
      
Zákrok mal dve fázy. V prvej, na rádiologickom pracovisku, lekári napichli cez pečeň žlčové cesty, všetko bolo pod sonografickou a röntgenovou kontrolou. Potom prešli cez oblasť zúženia až do dvanástnika, kde sa ponechali vodiče pre endoskopistu.

"Boli sme pripravení na 'rendez-vous'," ozrejmila názov zákroku rádiologička Mižičková.
      
Tím špecialistov sa v druhej fáze presunul na endoskopické pracovisko. Cez ústa pacientovi zaviedli endoskop "a šli rádiológom oproti".

"Špeciálne vodiče sme smerovali cez pečeň, žlčové cesty až do dvanástnika. Doň následne prenikli rádiológovia vodiacimi drôtmi a v tom momente sme vďaka nim mohli zaviesť drény na odvedenie žlče. Stretli sme sa," vysvetlil Lukáč.
      
Úkon plne hradia zdravotné poisťovne. V UNB očakávajú, že o zákrok bude veľký záujem. "Predpokladáme, že sa to na nás bude valiť," povedala Mižičková.

Takáto operácia nie je podľa nej samozrejmá ani v zahraničí. Nenazývala by to však "ultra novou technikou".
     
Rakovina žlčových ciest, pečene alebo pankreasu postihuje asi osem z desiatich pacientov na 100.000 obyvateľov ročne, zväčša nad 50 rokov. Žlč sa tvorí v bunkách pečene.

Jej primárnym účelom je vstrebávanie tukov a zabezpečovanie vylučovania látok, ktoré sú ťažko rozpustné vo vode.
Lekári
Lekárnici
Sestry
Zdravotnícki pracovníci
Foto: 
archív, Zdravotnícke noviny
tasr

Viewing all articles
Browse latest Browse all 60060